Lidovky.cz

Na zalidněných místech v Tunisku hrozí únosy, varuje ministerstvo zahraničí

USA

  12:34aktualizováno  15:47
Ministerstvo zahraničí varuje po pátečním teroristickém útoku české občany v Tunisku před místy, kde je hodně lidí, včetně tržišť a barů. Připomnělo riziko únosů u hranic s Libyí a Alžírskem. Aktuální doporučení zveřejnilo ministerstvo na svém webu.

Policista prochází kolem krvavých skvrn na zemi u hotelu Imperiale Marhaba v tuniském Súsa. foto: Zoubeir SouissiReuters

O zpřísnění bezpečnostních doporučení ministerstvo neuvažuje, řekla po nedělním jednání krizového štábu mluvčí resortu Michaela Lagronová. Valná většina českých turistů se nyní z Tuniska vracet nechce, dodala.

Zpátky chce pár desítek lidí

V Tunisku je v současnosti s cestovními kancelářemi zhruba 3000 českých turistů. O dřívější návrat podle Asociace cestovních kanceláří stojí zhruba tři desítky lidí. Dvanáct lidí se předčasně vrací ze skupiny, která bydlela v hotelu hned vedle místa pátečního atentátu, při němž útočník v letovisku Súsa postřílel 38 lidí, hlavně zahraničních turistů. 

V platném bezpečnostním doporučení ministerstvo zahraničí vyzvalo české turisty, kteří v Tunisku pobývají nebo se tam chystají odjet, k maximální obezřetnosti. „MZV doporučuje vyhýbat se místům s velkou koncentrací osob (včetně tržišť, barů a restaurací vně hotelu) a individuálnímu cestování po zemi,“ uvedl úřad. 

Hotel v tuniském Súze po útocích zaplavili policisté.
Britští turisté po teroristických útocích na tuniské Súse.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes v Otázkách Václava Moravce na ČT vyjádřil přesvědčení, že doporučení ministerstva jsou na místě. Řekl také, že on by s rodinou do regionu na dovolenou necestoval, protože vidí určitá rizika. Češi, kteří v Tunisku jsou, se podle něj mají s žádostmi o pomoc obracet primárně na cestovní kanceláře a posléze případně na ambasádu.

Není podle něj možné reagovat hystericky, ale je nutné vycházet z faktů. Sobotka podotkl, že likvidace cestovního ruchu v zemích, jako je Tunisko, by přispěla k destabilizaci těchto států.

Nestabilní situace na hranicích

Poblíž tuniské hranice s Alžírskem a Libyí je podle MZV velmi nestabilní bezpečnostní situace a operují zde extremistické, respektive teroristické skupiny. Turisty mohou unést nebo na ně zaútočit. Silně rizikové jsou především oblasti na západ od linie Ajn Dráhim - Džandúba - al-Káf - Kasrín - Sídí bú Zíd - Gafsa - Túzir a také oblasti na jih od linie Túzir - Kiblí - Madanín - Zarzis, uvedlo ministerstvo. „Důrazně nedoporučujeme cestovat do těchto odlehlých oblastí,“ dodalo.

Kvůli častým teroristickým aktivitám MZV taktéž nedoporučuje cesty do guvernorátů Kasrín a al-Káf s výjimkou center oblastí a hlavních přístupových cest. „I zde je ovšem doporučeno vyhnout se všem cestám, které nejsou nezbytné,“ doplnilo ministerstvo.

„V tuto chvíli neuvažujeme o tom, že bychom tato (zavedená) opatření ještě nějak zpřísňovali,“ řekla po zasedání krizového štábu Lagronová. Podotkla, že žádná členská země Evropské unie ani Spojené státy nevydaly pro své občany doporučení, aby do Tuniska nejezdili.

Pro individuální cestovatele MZV doporučuje využít registraci v dobrovolné databázi cestovatelů DROZD na webových stránkách www.mzv.cz v kapitole Cestujeme.

 

Britské varování

Podle Velké Británie hrozí i další podobné útoky v turistických oblastech Tunisu.

Útoky mohou provádět "jednotlivci, o kterých úřady nemají informace a které inspirovali teroristické skupiny přes sociální sítě," uvedlo britské ministerstvo zahraničí v aktualizovaném doporučení pro své občany cestující do Tuniska.

Atentátník zabil v pátek ve městě Súsa 38 lidí a 39 dalších zranil. Policie ho poté zastřelila. Patnáct z identifikovaných obětí jsou Britové.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.