Lidovky.cz

Policie tajně projížděla soukromé počítače v desítkách případů. Poslanci řeší, jestli legálně

Česko

  10:53
PRAHA - Policie použila hackerský software od roku 2010 v desítkách případů. Po jednání komise pro kontrolu odposlechů to serveru Lidovky.cz prozradil její předseda Daniel Korte (TOP 09). Poslanci chtějí po prázdninách některé z případů prověřit. Zajímat je bude, jestli detektivové neporušili zákon.

Hacker. Ilustrační fotografie foto: Shutterstock

Policejní prolamování do soukromých počítačů v Česku nikdo nehlídá. Právě proto se ve středu ráno narychlo sešla komise pro kontrolu odposlechů. Během půlhodinového jednání řešili poslanci především informaci, že čeští detektivové platí italské firmě Hacking Team za za „šmírovací“ software. „S vysvětlením jsem spokojený. Materiály, které šéf policejního Útvaru zvláštních činností Vladimír Šibora přinesl, byly jen statistiky,“ řekl člen parlamentní komise Petr Adam z Úsvitu.

Policejní Útvar zvláštních činností hackerský software nakoupil už v prosinci 2010. „Od toho roku byl sledovací software použit v řádu desítek případů,“ popsal serveru Lidovky.cz informace z jednání Korte.

Tisíce odposlechů ročně

Na rozdíl od sledovacího softwaru používá policie ročně tisíce odposlechů. Podle zveřejněných statistik sáhli kriminalisté v roce 2012 k této metodě 6 241 případech. Od roku 2009 začal jejich počet opět dramaticky stoupat.

Nasazení hackerského softwaru musí - podobně jako odposlechy - povolit soud. „Spadá to do režimu sledování, což je také v kompetenci naší komise. Vybereme namátkově některé případy a zkontrolujeme je, zda byl dodržen zákon,“ tvrdí Korte. Komise si také nechá vypracovat právní expertízu.

Únik smluv

Praktiky české policie odhalil hackerský útok na italskou firmu Hacking Team, která se specializuje na software určený pro sledování aktivit na internetu. Ukázalo se, že česká policie platila za používání jejich speciálního špehovacího softwaru miliony korun.

„Software nakoupila policie v­ režimu utajení s cílem co nejkvalitnějšího plnění úkolů, které vyplývají z trestního řízení,“ potvrdil informace mluvčí policejního prezidia David Schön. Podle uniklých smluv kriminalisté získali například v roce 2011 za 1,5 milionu korun roční „klíč“, kterým se mohli dostat do soukromých počítačů.

V odborné terminologii se tomu říká exploit – což je software nebo kód zneužívající programátorskou chybu. Policie také nakoupila za 4,5 milionu spyware a také software pro vzdálenou kontrolu zařízení za 3,2 milionu.

Na rozdíl od dlouho diskutovaných odposlechů, jimiž se zabývá speciální komise, sledovací software nikdo až doteď celá léta nekontroloval. „Pokud si pamatuji, tak nikdy nebylo hlášeno, že by byla zneužita tato technologie. Pokud nikdo neshledal podezření, že by bylo manipulováno s jeho daty, tak my jsme to nemohli ani nějakým způsobem kontrolovat. Nejsme vyšetřovací, ale kontrolní orgán,“ upozornil Adam (více ZDE).

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.