Lidovky.cz

Ochránci soukromí si posvítí na hackerský program používaný policií. Dostane se k účtu

Česko

  10:17
PRAHA - Úředníci, kteří dohlíží na ochranu soukromí, chtějí po detektivech z policejního Útvaru zvláštních činností vysvětlení, jakým způsobem používají prolamovací software. Ten jim totiž umožňuje získat z napadených počítačů mnohem více dat, než jaké povoluje soud. Upozornil na to čtvrteční deník Právo.

Ilustrační foto foto: Shutterstock

Program pochází od italské firmy Hacking Team. Policie díky němu může s povolením soudu odposlouchávat či sledovat věci i osoby. Software však také dokáže například prolomit přístup k bankovním účtům, což je v rozporu s bankovním tajemstvím.

Mluvčí Úřadu na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) David Pavlát potvrdil, že úředníci chtějí vědět, co všechno policie o sledovaných lidech zjišťuje.

Hackeři ukradli údaje více než 20 milionů Američanů. Tajné služby viní Čínu

„Věcí se zabýváme a obrátíme se se žádostí o vysvětlení a o potřebné informace na instituce, které se uvedným zabývají, a to včejně policejního Útvaru zvláštních činností,“ uvedl Pavlát pro deník Právo.

Program zvaný RSC funguje na bázi tzv. červa, dokáže odposlouchat hovory, sledovat sms zprávy, potají fotit, nahrávat zvuk ve svém okolí, stáhnout seznam kontaktů či zápisy v kalendáři, zaznamenat všechna zadaná hesla, zjistit aktuální polohu, sledovat všechny chaty a navštívené stránky, snímat použité klávesy.

Na schopnosti RSC upozornil server WikiLeaks, který zveřejnil interní dokumenty vývojářské společnosti. Z uniklých informací je patrné i to, že policie od italské společnosti získala také speciální zařízení, které umožňuje sledování a řízení provozu blízké bezdrátové sítě.

Policie minulý týden použití programu potvrdila, odmítla však jakékoli nezákonné chování. „Je nezpochybnitelné, že stát musí zajišťovat bezpečnost země i s ohledem na fenomén internetové kriminality. Policie mě nicméně ujistila, že tento software využívá striktně v souladu se zákonem na základě povolení soudce,“ řekl k situaci ministr vnitra Milan Chovanec. Dodal, že policie chce pouze získat co nejlepší data.

Riziko státního sledování a řízení existuje

Podle policistů byl program RSC využit zatím u 47 případů, u všech s povolením soudu. Ovšem žádná kontrola použití daného softwaru pravděpodobně neexistuje.

„Policie ke své práci využívá nejrůznější nástroje a prostředky a paušálně hodnotit, nakolik jsou zneužitelné, nelze. Analogicky bychom museli předpokládat podobné riziko znaužití například u služební zbraně nebo třeba přístupu do policejní evidence,“ sdělil nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Policie tajně projížděla soukromé počítače v desítkách případů. Poslanci řeší, jestli legálně

Někteři politici však vidí v současné situaci riziko. „Jedna z největších obav, kterou mám, je ta, že stát čím dál tím víc sleduje a řídí, co lidé dělají. To mi připadá nepřijatelné a nebezpečné,“ komentoval situaci předseda ODS Petr Fiala. V době rostoucího rizika terorismu jsou podle něj větší možnosti policie na místě. Na druhou stranu je však potřeba zajistit kontrolu tak, aby nedošlo k zneužití pravomocí.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.