Lidovky.cz

Skandál v Národní galerii? Vojenský historický ústav chybějící kousky prý vždy dohledá

Česko

  5:00
PRAHA - Ministerstva tvrdí, že mají vše v pořádku a pod kontrolou. Řeč je o kulturních předmětech, které vlastní stát a které se rozhodl server Lidovky.cz po aféře se ztracenými uměleckými díly z Národní galerie prověřit. Že nic nechybí, tvrdí dokonce i Vojenský historický ústav, do jehož sbírek spadá více než 300 tisíc kulturních předmětů a každý rok stihne ústav zkontrolovat jen zlomek všech předmětů.

Více než 300 tisíc kulturních předmětů spadá do sbírky Vojenského historického ústavu v gesci ministerstva obrany. foto:  František Vlček, MAFRA

Desítky chybějících sbírkových předmětů, mezi nimi například kresby od Josefa Lady, Františka Kupky či Jana Zrzavého. Inventarizace Nejvyššího kontrolního úřadu na konci července ukázala na výrazné nedostatky v evidenci majetku Národní galerie (více čtěte ZDE). Ta v době, kdy jí šéfoval kontroverzní ředitel Milan Knížák, ztratila podle kontrolorů díla významných českých autorů.

Server Lidovky.cz proto oslovil jednotlivá ministerstva s dotazem, jak u nich probíhá kontrola sbírkových předmětů a zdali snad po zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu v Národní galerii spustily mimořádnou kontrolu na svých úřadech. Ze všech rezortů ale došla prakticky shodná odpověď: my máme vše v pořádku.

Strakova akademie

„Úřad vlády v současné době neprovádí mimořádnou inventarizaci sbírkových předmětů ani jiných uměleckých děl,“ uvedl mluvčí Martin Ayrer. Úřad kabinetu premiéra Bohuslava Sobotky prý vyčkává na řádnou inventarizaci, která probíhá ke konci každého roku. Strakova akademie přitom spravuje hned několik stovek uměleckých děl, především obrazy nebo historický nábytek, v zapůjčení má například i dobové vybavení Benešovy vily v Sezimově Ústí od Husitského muzea.

Všechno zkontrolovat nestihneme

Národní galerie se chtěla ztracenými díly zabývat až v roce 2027, říká kontrolorka

Jednu z nejpočetnějších sbírek spravuje například Vojenský historický ústav, který spadá do gesce ministerstva obrany. Tato sbírka obsahuje více než 300 tisíc předmětů, které se vztahují k historii českého a československého vojenství od středověku až do současnosti. S ohledem na množství předmětů, které jsou rozděleny do třiceti tematických podsbírek, tak kontrola probíhá prakticky nepřetržitě.

Zkontrolovat jednou za rok všechny předměty je ale nemožné. „Každoročně se inventarizuje přibližně pět až deset procent, většinou tedy proběhne inventarizace tří kompletních sbírek,“ uvedl na dotaz serveru Lidovky.cz Michal Burian, ředitel odboru muzeí Vojenského historického ústavu.

Mimořádná inventarizace v ústavu v současné době sice probíhá, ovšem nikoli v souvislosti se zjištěním Nejvyššího kontrolního úřadu v Národní galerii. Většina sbírkových předmětů se nyní z nevyhovujících depozitářů v Armádním muzeu Žižkov stěhuje do nových v Lešanech u Týnce nad Sázavou.

„Jedná se o výměnu destiletí, jež v českém muzejnictví nemá obdoby. Vojenský...

„V rámci tohoto stěhování se opakuje inventarizace i u předmětů, které již prošly řádnou inventarizací teprve v nedávné době,“ vysvětlil Burian a zároveň přiznal, že při kontrole a manipulaci s tisícovkami kulturních předmětů dostanou občas některé nálepku „inventarizačně nedohledatelné“, tedy ztracené. To má ale podle Buriana jednoduché vysvětlení: „V několika takovýchto případech byl předmět následně v rámci dohledávání ztotožněn jako uložený ve špatné lokaci a přemístěn na správné místo,“ uvedl.

Podle Buriana by ale k odcizení významných kousků ze sbírky stejně nemohlo dojít: za ochranu uložených předmětů totiž zodpovídá jak odborný kurátor podsbírky, tak i správce depozitáře, a bez jejich přítomnosti není možné s předměty jakkoli manipulovat.

„Bez nálezu rozdílů“

Kontrolu sbírkových předmětů plánuje v řádném termínu také ministerstvo kultury, které má pod sebou navíc evidenci sbírek muzejní povahy. Sám úřad spravuje pouze umělecká díla k výzdobě reprezentačních prostor a pracovišť ministerstva, nejčastěji se jedná o malby. „Při provádění inventarizace v roce 2014 nebyly zjištěny žádné inventarizační rozdíly, ani majetku pronajatého či zapůjčeného,“ uvedla na dotaz serveru Lidovky.cz mluvčí rezortu Simona Cigánková.

Ministerstvo kultury má ve vlastnictví celkem 639 předmětů, k tomu má ještě 121 kusů zapůjčeno od různých organizací, ani v Nostickém paláci ale aktuálně mimořádná kontrola neprobíhá.

Ministerstvo kultury sídlí v Nostickém paláci.

Právě údajně pozitivní výsledky pravidelných inventarizací jsou důvodem toho, že rezorty žádné mimořádné kontroly nespustily. Inventarizaci naposledy v roce 2014 udělal například i rezort školství, opět bez zjištěných chybějících děl. Výsledek „bez nálezu rozdílů“ měla prý i loňská kontrola na ministerstvu životního prostředí. Kontrola k poslednímu prosinci loňského roku se konala i na ministerstvu dopravy. „Na uměleckých dílech nebyly vykázány žádné schodky,“ uvedl Zdeněk Neusar z tiskového oddělení.

Na některých úřadech se už proto pomalu začínají připravovat na řádnou kontrolu sbírkových předmětů i celého majetku, která i letos proběhne na konci roku. „V dané chvíli probíhá příprava odpovědných útvarů na řádnou inventarizaci. Termín závěrů následné fyzické inventarizace je dán vnitřní směrnicí a to k 30. listopadu,“ uvedl Vilém Frček z ministerstva pro místní rozvoj. Kontrola v roce 2014 nedostatky neobjevila a úřad je nečeká ani v letošním roce. „Veškerá umělecká díla byla během poslední fyzické inventarizace v roce 2014 řádně dohledána. Rovněž lze nyní říci, že i v roce 2015 nebude u daného majetku žádný inventarizační rozdíl,“ dodal Frček.

Mírně jiný harmonogram kontrol má ministerstvo práce a sociálních věcí. „Každoroční inventarizace je prováděna od 1. října každého roku do konce února roku následujícího,“ vysvětlil fungování kontroly na úřadu Michaely Marksové Tominové mluvčí Petr Habáň.

Umělecké předměty ve vlastnictví jednotlivých ministerstev

Ministerstvo zahraničních věcí

  • Ministerstvo má v majetku 7889 uměleckých děl a předmětů, z toho 4754 se nachází na zastupitelských úřadech v zahraničí. Nejčastěji jsou to obrazy, kresby, grafiky, fotografie, sochařská díla, závěsné textilie, starožitný mobiliář, předměty uměleckého řemesla atd. Vypůjčená díla v počtu 22 kusů – převážně obrazů - užívá rezort bezplatně v souladu s uzavřenými smlouvami o výpůjčce.

Ministerstvo dopravy

  • Rezort dopravy vlastní celkem 97 kusů uměleckých předmětů, jedná se pouze o obrazy, ať už autorská díla či reprodukce. Ministerstvo má také zapůjčen dobový architektonický model budovy Ministerstva dopravy od Národního technického muzea.

Ministerstvo školství

  • Počet uměleckých předmětů, které rezort eviduje ve svých budovách, činí 324 kusů. Jedná se převážně o obrazy, mezi nimi i reprodukce nebo sochy ve vlastnictví ministerstva.

Ministerstvo životního prostředí

  • „V kancelářích, konferenčních místnostech a další reprezentačních prostorách máme převážně reprodukce obrazů nebo další předměty, které nejsou dle zákona o ochraně sbírek muzejní povahy takzvanými sbírkovými předměty. Ty nemáme ani zapůjčené,“ uvedla Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení.

Ministerstvo pro místní rozvoj

  • Rezortu patří celkem 240 uměleckých děl, nejčastěji obrazů.

Ministerstvo práce a sociálních věcí

  • Úřad vlastní celkem 597 uměleckých děl v hodnotě od 0 do 120 tisíc korun, a to nejčastěji obrazy, reprodukce, grafiky, litografie, gobelíny, pasparty, sochy či plastiky.

Ministerstvo zemědělství

  • Sbírkových předmětů vlastní celkem 165 kusů, převážně obrazů.

Ministerstvo průmyslu a obchodu

  • „Ministerstvo má k dispozici celkem 766 položek uměleckých děl. Jedná se především o závěsné obrazy různého stáří, různé umělecké hodnoty a různých autorů, především českých. Díla slouží pouze k dekoraci interiérů objektů ministerstva. V zápůjčce nemáme žádné umělecké dílo,“ uvedl mluvčí František Kotrba.

Ministerstvo zdravotnictví

  • Celkem vlastní 361 předmětů, jedná se převážně o repliky či kopie originálů. Zapůjčeného nemá nic.

Ministerstvo kultury

  • „Ministerstvo spravuje pouze umělecká díla určená k dekorativním účelům v rámci ministerstva. Nejčastěji se jedná o malby. K dnešnímu dni vede v evidenci majetku a v účetnictví celkem 639 kusů kulturních předmětů. Tato umělecká díla a historický mobiliář slouží převážně k výzdobě reprezentačních prostor a pracovišť. Současně vedeme v evidenci 121 kusů zapůjčeného majetku od různých organizací. Tyto zápůjčky slouží k výzdobě reprezentačních prostor a prostor užívaných ministrem kultury a jeho náměstky v Nostickém paláci,“ uvedla mluvčí Simona Cigánková.

Nepřehlédněte

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.