Lidovky.cz

Jsou všude. Turistické selfie tyče ale v Česku nevadí, stativy mají smůlu

Česko

  19:00
PRAHA - Před památkami pózují skupinky turistů. Už se dávno neptají kolemjdoucích, zda by je mohli vyfotit. Pomocí takzvané selfie tyče, která slouží jako prodloužená ruka, to zvládnou sami. Na jeden její konec umístí mobilní telefon nebo fotoaparát, na druhém zmáčknou spoušť a získají kvalitní autoportrét, aniž by na snímku chyběla půlka hlavy nebo objekt v pozadí.

Turisté se v Praze fotí selfie tyčí neboli selfie monopodem. foto: MAFRA

Do Kolosea, Louvru nebo Disneylandu již ale mají držáky na mobily pro pořizování autoportrétů zvaných selfie vstup zapovězen. Manipulace s tyčí, kterou lze prodloužit až na jeden metr, totiž může ohrožovat okolí. Řada provozovatelů světových památek, muzeí, festivalů i sportovních stadionů proto její používání zakázala. V Česku zátah proti selfie tyčím zatím nenastal, větší potíže prý představují stativy.

„Omezení používání těchto zařízení neplánujeme,“ potvrdila mluvčí Národního památkového ústavu Jana Tichá. „V současnosti není ve většině interiérů objektů ve správě Národního památkového ústavu focení vůbec povoleno a ani v exteriérech jsme komplikace s držáky nezaznamenali,“ dodává.

Lepší tyč než stativ

Tyč na selfie: Kdo bizarní vynález vymyslel?

V Česku více vadí stativy na fotoaparáty – ty musejí při návštěvě většiny historických a kulturních památek zůstat v šatně. Důvodem ale není bezpečnost. „Daly by se s nimi pořídit profesionální fotografie, a proto jsou zakázány,“ vysvětluje provozovatel pražské katedrály sv. Víta Václav Soukup, proč selfie tyč povolená je, stativ ale nikoli. Stativy nejsou vítány ani v případě fotografování přírodních památek, jako například ve vápencové jeskyni Na Turoldu na jižní Moravě. „Brání při průchodu a zdržují prohlídku. Až si návštěvníci začnou stěžovat i na selfie tyče, je možné, že zakážeme i ty,“ říká Jiří Kolařík ze správy jeskyní.

Selfie tyče tak turisté při návštěvě českých památek zatím používají běžně. „Při focení venku jsou velmi oblíbené, vevnitř ale návštěvníci fotí spíše vystavené objekty než autoportréty,“ říká Olga Chvalinová ze správy hradu Karlštejn. Tam se od letoška smí za poplatek 150 korun fotografovat i ve vnitřních prostorech hradu, o zákazu selfie tyčí neuvažovali. Držák na mobily nezakázali ani v Národním muzeu. „S návštěvníky, kteří by si s jeho pomocí chtěli zhotovit foto přímo na výstavě, se příliš nesetkáme,“ říká mluvčí Muzea Tereza Petáková.

Mazací tramvaj jede na Facebooku. Lidé ji nahánějí a fotí s ní selfie

Pokud jsou v Česku selfie tyče někde zakázané, jedná se jen o jednotlivé případy. „Tato problematika se zohledňuje v návštěvních řádech jednotlivých objektů. Prostor s instalací historického porcelánu si žádá jiná pravidla než třeba zřícenina hradu,“ vysvětluje mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková.

Tak například do výstavních síní tuzemské Národní galerie se návštěvník nedostane s žádným předmětem delším než čtyřicet centimetrů, tedy ani se stativem, ani se selfie tyčí. V interiérech a galerii zámku Hluboká se fotografovat nesmí vůbec. „Existuje riziko, že by v menším prostoru při troše nepozornosti při použití selfie tyče mohl být poškozen mobiliář,“ vysvětluje správce zámku Miroslav Pavlíček.

Kde všude tyč vadí

Se zákazem selfie tyčí se návštěvník setká také u některých atrakcí na Matějské pouti a své místo nemají ani na sportovních stadionech, kde by mohly být použity jako zbraň v případě, že by mezi fanoušky vypuklo násilí. „Držák na mobil by ostraha s největší pravděpodobností zabavila,“ potvrzuje pracovnice Synot Tip Areny Tereza Beníčková.

Za tyč bez registrace vězení Ve světě bývají tyče zakázány převážně z důvodu bezpečnosti. Cedule s nápisem „Žádné selfie tyče“ visí od 1. července u vstupu do disneylandů v USA, Paříži i Hongkongu.

Vstup zakázán mívají také ve většině světových galerií – v pařížském Louvru, londýnské Národní galerii či newyorském Muzeu moderního umění. Se selfie tyčí se nesmí vstoupit ani do zámku ve Versailles, Kolosea nebo na světová sportovní utkání – na Wimbledon či na fotbalový zápas Arsenalu.

Turisté se v Praze fotí selfie tyčí neboli selfie monopodem.
Turisté se v Praze fotí selfie tyčí neboli selfie monopodem.

Focení selfie ale nemusí být nebezpečné jen pro okolí, nýbrž i pro toho, kdo je pořizuje. Například v Moskvě kvůli častým nehodám před dvěma týdny odstartovala kampaň s názvem Bezpečné selfie. Varuje, že při focení autoportrétu je možné přijít i o život. Jen letos takto zemřelo deset Rusů, přes sto jich bylo zraněno a počet obětí se stále zvyšuje. Naposledy na začátku července jedna žena spadla při mačkání spouště z mostu.

V Jižní Koreji se zase selfie může značně prodražit. Od loňského podzimu tam každá tyč musí být zaregistrovaná. Držák, který je s fotopřístrojem propojený pomocí bluetooth, by totiž mohl mít vliv na jiná zařízení v okolí, která využívají radiové signály. Držák bez licence může majitele stát 27 tisíc amerických dolarů nebo až tři roky ve vězení.

Popularita roste

  • V roce 2013 se „selfie“ stalo nejpopulárnějším výrazem roku.
  • Selfie tyč se objevila v žebříčku největších světových inovací 2014.
  • Novinkou je „sólokamera“ Izraelce Bennyho Goldsteina, který do držáku zabudoval i mikrofon. Dle vynálezce bude inovace průlomová i pro zpravodajství.
TOP FOTOMÍSTA:

  • 1. Eiffelova věž, Paříž
  • 2. Disney World, Florida
  • 3. Burdž Chalífa, Dubaj
  • 4. Big Ben, Londýn
  • 5. Empire State Building, New York 6. Sagrada Familia, Barcelona
  • 7. Disneyland, Paříž
  • 8. Koloseum, Řím
  • 9. Vyhlídka Top of the Rock,
  • New York
  • 10. London Bridge, Londýn
Zdroj: Attraction Tix
Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.