Lidovky.cz

Zeman k uprchlíkům: Nikdo vás sem nezval. Respektuje pravidla, nebo běžte pryč

Evropa

  17:35
PRAHA - Prezident Miloš Zeman vzkázal uprchlíkům na českém území, že je do Česka nikdo nezval. Uprchlíci podle něj musí respektovat pravidla této země. „Pokud se vám to nelíbí, běžte pryč,“ vyzval je v nedělním rozhovoru z Lán. „Těmto lidem nejlépe pomůžeme na jejich území,“ dodal. Prezident tím mířil zejména na uprchlíky z Blízkého východu a Afriky.

Prezident Miloš Zeman foto:  Michal Růžička, MAFRA

Lze podle něj očekávat i příliv ukrajinských imigrantů, kteří „na rozdíl od těch islámských mají daleko větší schopnost asimilace“.

Prezident ocenil nasazení policie při pohybu uprchlíků po českém území a podpořil i zájem opatření zesílit. Uvedl také, že armáda je schopna poslat na hranice asi 1500 vojáků, řekl mu to na společném setkání náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

Generální štáb Armády ČR ale upozornil na to, že pokud by vojáci pomáhali policii střežit hranice, dotklo by se to několika jejích aktivit. „Pokud bychom hovořili o posílení až v těchto maximálních počtech, muselo by ze strany armády dojít k vyhodnocení té situace, například ve vztahu k omezení některých cvičení,“ řekl Radiožurnálu mluvčí štábu Jan Šulc.

Vzkaz Británie a Francie pro EU: Uprchlíci v Calais jsou i váš problém

Počet 1500 uprchlíků, který je do září roku 2017 Česká republika podle Sobotkovy vlády ochotna přijmout, podle hlavy státu nemusí být konečný. Prezident v nedělním rozhovoru z Lán hovořil o jakési řetězové reakci, kterou může vyvolat první vlna přijímání. I někteří členové vlády z toho prý mají obavy a mluví až o desetinásobku až stonásobku původního čísla.

Zeman se v rozhovoru na serveru Blesk.cz mimo jiné vrátil k výroku premiéra Bohuslava Sobotky, který jej kritizoval za jeho slova na adresu uprchlíků. „Myslím, že státník Zemanova formátu nemá důvod podbízet se těm nejhorším pudům a nahrávat šíření nevraživosti vůči uprchlíkům,“ reagoval Sobotka. 

Nelíbilo se mu totiž, že prezident vyjádřil lítost nad tím, že se nepodařilo nalézt peníze na provoz zařízení pro ohrožené děti Klokánek, ačkoli částka na pomoc imigrantům bude řádově vyšší. O víkendu však prezident vrátil úder s tím, že se ničeho takového nedopustil. 

Zeman by ocenil fiktivní postavu

Tématem pořadu ale nebyla jen uprchlická krize. Zeman dostal mimo jiné třeba otázku, zda by byl ochoten vyznamenat české kriminalisty, kteří přispěli k rozpletení velkých kauz. Na to hlava státu odpověděla tak, že by si ocenění zasloužil kriminální rada Vacátko, tedy fiktivní postava proslulá seriálem Hříšní lidé města pražského. Patrně tím měl na mysli Josefa Vaňáska, který posloužil tvůrcům jako předobraz. 

V pořadu došlo i na hodnocení české justice. Mezi soudci a ostatními profesemi je příliš velký rozdíl v platech, míní prezident Miloš Zeman. Tento rozdíl podle něj nenapomáhá prestiži justice.  Prezident poukázal na to, že téměř každý měsíc jmenuje 20 či 30 nových soudců a soudkyň, kterým je kolem 30 let a mají nástupní plat 70 000 korun měsíčně, přičemž učitel s 20 lety praxe má plat kolem 25 000 korun. 

Plat soudce vs. učitele? Markantní, říká Zeman

„Nejsem rovnostář, uznávám, že mají existovat platové rozdíly podle výkonnosti. Někdy si ale kladu otázku, proč soudci tak usilovně bojují o navýšení svých platů - jsou jediná profesní skupina, která o svých platech může de facto rozhodovat sama třeba i prostřednictvím Ústavního soudu. A zda ten rozdíl výkonnosti mez dobrým soudcem a dobrým učitelem je tak markantní,“ prohlásil Zeman.

Na argument, že vysoké platy mají zajistit nezkorumpovatelnost, uvedl, že takový pohled by byl pro soudce nejhrubší urážkou. U příslušníka každé profese je podle hlavy státu nezmanipulovatelnost otázkou morální integrity.

Prezident si plete data. Kdy začala válka?

Během hovoru z Lán prezident Zeman dostal dotaz jestli se chystá účastnit vojenské přehlídky v Číne a zda by necítil na takové přehlídce stud.

  • Vojenská přehlídka organizovaná Čínou má připomínat 70 let od konce druhé světové války v Tichomoří a konec 2.sino-japonské války.

Prezident při odpovídání na dotaz poučil veřejnost o jisté historické události. Tentokrát ale střelil vedle:

"Ta akce se vůbec nemá konat v Pekingu, ale uvažuje se o variantě, že by se konala v Nankingu, protože tam, jak dobře víte, začala v roce 1937 japonská agrese do Číny"

Japonská invaze do Číny začala už podstatně dříve:

  • V roce 1931 byl v Mandžusku po tzv. Mukdenském incidentu a invazi do území kontrolovaného Čínou založen japonský loutkový stát Mandžukuo
  • To se obecně bere jako začátek agrese
  • Ale až v roce 1937 po incidentu na mostě Marca Pola byla vyhlášena 2. sino-japonská válka
  • Most Marca Pola stojí poblíž Pekingu, který je od Nankingu vzdálený kolem tisíce kilometrů
  • Pan prezident měl pravděpodobně na mysli tzv. "znásilnění Nankingu", ke kterému došlo na přelomu roku 1937 a 1938, to ovšem válku nezačalo
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.