Lidovky.cz

Žebraví ‚buddhisté‘ okrádají v Praze turisty. Pravým věřícím to vadí

Česko

  9:00
PRAHA - Falešní buddhističtí mniši žebrají v řadě světových metropolí. Nejedná se ale jen o problém New Yorku či Hongkongu. Poslední dobou se s „duchovními“ v oranžových pláštích potýká i Praha. Praví buddhisté se zlobí. „Jejich chování je v rozporu s Buddhovým učením,“ tvrdí David Valouch z Buddhistického centra Lotus.

Buddhistický mnich (ilustrační fotografie) foto: Shutterstock

Nachází se ve větších městech a využívají neznalost lidí ze Západu. Prodávají jim levné cetky, nebo rovnou žebrají o peníze. Jedná se o falešné buddhistické mnichy, kteří sužují některé světové metropole. Například v Hongkongu problém vygradoval natolik, že na několika místech visí varovné cedule, aby turisté těmto podvodníkům nic nedávali.

Mezi další metropole, které se nově dostaly do hledáčku žebravých mnichů, je i Praha. „Městská policie se v Praze setkává s falešnými buddhistickými mnichy v podstatě denně,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.

Žebrat, nebo pracovat? Na Ukrajině se žebrání vyplatí čtyřikrát víc

I když prodávají různí medailonky či přívěšky, nemají na to povolení. Podle strážníků jde tak o klasické žebrání. „Jsou to občané Číny převlečení za mnichy. Oslovují kolemjdoucí a dávají jim do ruky nějaké kartičky. Poté po nich lákají finanční příspěvek,“ popisuje Seifertová. 

Pokud se jedná o podvodného mnicha ze zahraničí, snaží se strážníci problém řešit i s cizineckou policií, která může zahájit řízení o ukončení pobytu.

Trnem v oku jsou však falešní mniši i samotným budhistům. „Činnost těchto lidí dlouhodobě monitorujeme. Už v srpnu minulého roku jsme zaznamenali první z těchto „mnichů“ a od podzimu loňského roku se s tím snažíme něco dělat,“ tvrdí David Valouch z Buddhistického centra Lotus.

Podle Valoucha je takové chování v ostrém rozporu s Buddhovým učením. „Praví buddhističtí mniši nic neprodávají, nežebrají, neobchází kolemjdoucí a o nic si sami neříkají. Pomoc či dar přijímají pouze v případě, že je jim nabídnut,“ vysvětluje.

Proti žebravým mnichům se snaží Valouch občas bojovat i v terénu. „Na cílené dotazy na buddhismus reagovali poplašeně a vždy rychle odešli. Několika lidem, co se s nimi dali do řeči, jsem pak poradil, ať jim nic nedávají, neboť se jedná o falešné mnichy,“ popisuje Valouch své příhody.

Amulet, který prodávají falešní mniši v Praze.

Nezdvořilí a sprostí

Falešní mniši ale moc zdvořilosti nepobrali a někdy reagují nevybíravým slovníkem. „Na mou aktivitu reagovali slovy fuck you, což je již zcela za hranicí jednání skutečného mnicha,“ dodává Valouch.

Někteří mniši při prodávání cetek s lidmi i smlouvají o ceně. „Zpočátku říkal, že to stojí minimálně stovku, ideálně by to ale prodal za dvě,“ popsal postup podvodníků Štěpán Trojánek, který mnichy pravidelně potkává v Dlouhé ulici. „Jeden medailon jsem si od nich i koupil,“ přiznává.

Ve světě se proti falešným mnichům snaží bojovat i speciálními stránkami na Facebooku. Lidé na nich zveřejňují fotky podvodných „buddhistů“. Jsou tak k vidění například kousky, kdy muž v tématickém oranžovém oděvu sedí ve fast foodu, kouká do iPhonu, na nohách má boty značky Nike a během relaxování pokuřuje cigaretu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.