Lidovky.cz

Neplacené přesčasy? Neexistuje, leda se k tomu sami zavážete

Česko

  12:11
PRAHA - Pracovat přesčas vám může zaměstnavatel nařídit z vážných provozních důvodů prakticky kdykoliv. Počet navíc odpracovaných hodin však nesmí překročit limity a zaměstnavatel by vám je měl i s příplatkem proplatit, nebo za tuto dobu poskytnout náhradní volno.
Pozor na služební cesty a přesčasy.

Pozor na služební cesty a přesčasy. foto: Richard Cortés, Lidové noviny

Zákoník práce stanoví, že za práci přesčas přísluší zaměstnanci mzda a příplatek nejméně ve výši 25 procent průměrného výdělku. Ovšem jen za situace, kdy se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodli, že dojde k poskytnutí náhradního volna. Kodex ale zároveň umožňuje sjednat celkovou mzdu už s přihlédnutím k práci navíc, ta se ale musí u běžných zaměstnanců vejít maximálně do 150 hodin za kalendářní rok. Vedoucím pracovníkům lze zahrnout do mzdy dokonce veškerou přesčasovou práci.

Švindlování s docházkou? Hrozí nekompromisní a okamžitý vyhazov

Pokud tedy zaměstnanec takové ustanovení v pracovní smlouvě podepíše, za tyto přesčasové hodiny mu nenáleží ani náhradní volno, ani peníze navíc. „Tímto způsobem je možné mzdu sjednat, nikoliv jednostranně stanovit například mzdovým výměrem. A to buď individuálně v pracovní smlouvě, nebo v kolektivní smlouvě,“ vypočítává profesor pracovního práva Miroslav Bělina, partner advokátní kanceláře Bělina & Partners. Zároveň ale upozorňuje, že sjednání mzdy tímto způsobem fakticky neznamená, že přesčasy nejsou propláceny: „Jedná se pouze o administrativní zjednodušení výpočtu mzdy, kdy je výše základní mzdy sjednána již s ohledem na určitý počet hodin práce přesčas.“

Pozor na služební cesty

Jen dva týdny dovolené v pracovní smlouvě? Ubráníte se, právo je na vaší straně

Pracovní cesty vypadají také jako práce navíc. Zdálo by se, že se přesčasové hodiny na nich „sbírají“ skoro samy. Není to ale pravda. „Při pracovní cestě se pracovní doba neprodlužuje o dobu strávenou navíc na cestě oproti stanovené délce směny. A to ani, pokud zaměstnanec musí řídit osobní automobil,“ říká Tomáš Procházka.

„Za tuto dobu zaměstnanci proto nenáleží mzda, ani se nejedná opráci přesčas.Výjimkou jsou pouze zaměstnanci, kteří mají řízení motorového vozidla sjednáno v rámci druhu práce, například řidiči,“ upozorňuje.

.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.