Lidovky.cz

BIS varuje. Rusko si buduje novou Kominternu - světovou síť informátorů

Česko

  12:22
Ruská špionáž se vrací k ideálu sovětské Kominterny a nenápadně buduje mezinárodní síť „spolupracovníků“. Při obraně ruského pohledu na konflikt na Ukrajině pak v Česku využívá jednotlivce a různé webové projekty, kterým nenápadně podsouvá upravené informace. Tvrdí to Bezpečnostní informační služba ve výroční zprávě za loňský rok.
Vladimir Putin na oslavách Dne Ruska

Vladimir Putin na oslavách Dne Ruska foto: Reuters

„Zásadní vliv na české publikum měly a mají české prorusky orientované organizace či jednotlivci a jejich webové projekty, které ruské názory a argumenty českému publiku přetlumočí či podsunou a následně potvrzují kruhem takovým způsobem, že se běžný občan může domnívat, že nepřijímá ruské ideje, nýbrž názory a přesvědčení českých spoluobčanů. České publikum, resp. jeho část, se tak na jedné straně dokáže vzbouřit proti pomníku sovětským okupantům - internacionalistům z roku 1968, avšak na druhé straně bude obhajovat ruské okupanty Krymu a ruské internacionalisty na východní Ukrajině,“ uvádí česká kontrarozvědka ve zprávě.

Spektrum nástrojů ruské propagandy v Česku podle tajné služby začíná u ideologicky manipulovaných občanů, kteří nevědomě podporují ruské propagandistické úsilí a končí u profesionálů, kteří s Rusy spolupracují vědomě.

Výsledný obraz informací o ruské propagandě nejen v Česku ale i v dalších státech EU údajně ukazuje, že Rusko má nejen účinnou propagandu proti EU a NATO, ale podle názoru BIS buduje v Evropě strukturu podobnou Kominterně, kterou zřídil a využíval Sovětský svaz.

Kominterna

Kominterna byla založena v Moskvě v roce 1919 a jejím cílem byla snaha ochránit Sovětský svaz cestou vývozu revoluce do okolních států. Stala se nástrojem prosazování sovětské moci a zájmů za hranicemi Ruska cestou řízení zahraničních komunistických stran (v r. 1928 měla 580 tisíc členů mimo Sovětský svaz), propagandy, utajeného financování zahraničních komunistických stran a zejména sloužila jako významná a úspěšná špionážní platforma. V rámci Kominterny působili úspěšní agenti sovětské špionáže (např. pod krytím akademiků či novinářů), kteří vyhledávali a verbovali perspektivní mladé kádry (zejména studenty s potenciálem kariéry ve státních službách a politice) pro práci ve prospěch sovětské špionáže, přičemž využívali ideologickou naivitu či zapálenost a aktivismus těchto lidí, kteří nebyli žádáni o to, aby prováděli špionáž proti své vlasti, ale byli žádáni o pomoc v boji proti fašismu, nacismu, imperialismu.

Ač se to může zdát podivné, společenská situace ve světě se totiž ideologicky blíží atmosféře v době slávy Kominterny. Právě dnes je totiž aktuální téma fašismu, nacismu a imperialismu, které je doplňováno anti-amerikanismem a odporem proti NATO a EU.

BIS sice nepředpokládá, že by nová reinkarnace internacionály měla stejně přísný, až vojenský, systém organizace a řízení jako Kominterna, to však neznamená, že by její propagandistický a špionážní potenciál byl menší.

BIS také uvedl, že svou vliv v Česku rozvíjeli i špioni z Číny. Ty se také snažili o pronikání do státních struktur. Za pomoci politiků a úředníků sbírali zejména zprávy z politiky.

Naopak, volnější styl „aktivistů“ plně vyhovuje mentalitě dnešních západních nadšenců bojujících proti USA, NATO, EU, globalizaci, multikulturalismu, liberalismu nebo kapitalismu.

Energetika a krajanské spolky

Kontrarozvědka také tvrdí, že Rusko má stále eminentní zájem o českou energetiku. Oproti předchozímu období se ruské zájmy v ČR rozšířily na Temelín, Dukovany a dodávky jaderného paliva.

Cílem ruského zájmu je také česká účast v mezinárodních vědecko-technických projektech a možnosti přístupu k finančním prostředkům z českých i evropských grantů cestou českých prostředníků spolupracujících s ruskou stranou. Snaží se tak nejen o získání konkurenční výhody na úkor ČR a EU, ale také o to, aby ČR a EU ruské aktivity financovaly.

Stejně tak se ruští agenti stále snaží ovládnout ruskojazyčnou krajanskou komunitou, ve které pak upřednostňují prokremelsky orientované organizace. Jejich lídři se tak automaticky stávají těmi, kdo za Rusy mluví například s naší vládou.

BIS také nenápadně naznačuje, že kvůli velkému počtu ruských zpravodajců zřejmě aktivně vstoupila do azylového řízení a snažila se zabránit vstupu lidí, u kterých byla přesvědčená, že jde o ruské zpravodajce.

„S ohledem vysoké počty ruských zpravodajských důstojníků cestujících do ČR a na českou zodpovědnost za vlastní bezpečnost i za bezpečnost spojenců v rámci schengenského prostoru BIS mimo monitoringu usilovala rovněž o redukci počtů ruských zpravodajců, jimž by byla dána možnost vstupu do schengenského prostoru přes ČR,“ uvedla tajná služba.

Na ruskou špionáž BIS upozorňuje již delší dobu. Největším problémem je podle ní skutečnost, že v Česku působí velké množství ruských zpravodajců. Například počet diplomatů v Česku je mnohonásobně vyšší než českých v Rusku. Na ruském velvyslanectví v Praze a na konzulátech v Brně a Karlových Varech pracuje asi 200 lidí. České tajné služby předpokládají, že téměř dvě třetiny z nich jsou zpravodajci.

Další Rusové působí v různých spolcích nebo obchodních zastoupeních. Na českém ministerstvu zahraničí je také oficiálně akreditována desítka ruských novinářů. Kolik z nich pracuje pro ruskou rozvědku, lze jen hádat.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.