Lidovky.cz

Bývalý prezidentův bodyguard o trenkách: Hradní stráž fatálně selhala, mohli přinést bombu

Česko

  13:29aktualizováno  17:03
PRAHA - „Lze hovořit o selhání bezpečnostních složek,“ napsal serveru Lidovky.cz hradní mluvčí Jiří Ovčáček poté, co na střechu Pražského hradu nepozorovaně vyšplhali tři aktivisté, kteří tam následně vyvěsili obří rudé trenky. Jeho slova v rozhovoru pro server Lidovky.cz potvrzuje i jeden z bývalých členů ochranky českých prezidentů, který si kvůli charakteru své minulé profese nepřál být jmenován.

Aktivisté, převlečení za kominíky lezou po střeše Pražského hradu, aby prezidentskou standartu nahradili obřími červenými trenkami. foto: VimeoReprofoto

Lidovky.cz: Kdo je za vnější ochranu Hradu vůbec zodpovědný?

Hradní stráž. Útvar pro ochranu prezidenta České republiky s nimi jen spolupracuje, má tam svoje zařízení.

Lidovky.cz: Selhala podle vás tedy Hradní stráž, když nezaregistrovala tři osoby, které se vydávaly za kominíky a po lešení vylezly na střechu Hradu?

Pokud se jedná o takto chráněný objekt, není možné, aby se někdo za někoho vydával. Identita kohokoli se totiž vždy musí ověřit. Proto to považuji za hrubé selhání. Po střeše se totiž můžete dostat i na velmi citlivá místa. A to že je tam nějaké lešení, nikoho neomlouvá. Někdo ho měl zkrátka hlídat.

Vyjádření Jiřího Ovčáčka

„Je možné hovořit o selhání bezpečnostních složek. Věc bude řešena. Pražský hrad nemůže být žádnou pevností a být obšancován policisty. Je přístupný pro Pražany i návštěvníky ze zahraničí,“ uvedl pro Lidovky.cz Ovčáček dopoledne. „Personální důsledky lze předpokládat,“ doplnil pak odpoledne.

Lidovky.cz: Čistě teoreticky, bylo by možné z místa, kam se aktivisté dostali, nějakým způsobem ohrozit prezidenta?

To je úplně jedno. Prostě není možné, aby někdo lezl po střechách Hradu bez doprovodu. I kdyby by to opravdu byli kominíci, někdo by musel jít s nimi a dohlédnout na ně.

Lidovky.cz: Na jak citlivá místa se dá po střeše dostat? Co kdyby tam pronikl třeba člověk se zbraní...

To už je velice choulostivá problematika, na to odpovědět nemohu. Pokud by na Hrad chtěl zaútočit třeba profesionální odstřelovač, tak by si místo, odkud vystřelit, určitě našel. A nemusí to být jen odstřelovač, co kdyby na tu střechu někdo vynesl třeba tašku s nějakou výbušninou?

„Ochrana Hradu je špatná“

„Už mnoho let říkám, že ochrana Pražského hradu není na odpovídající úrovni. Třeba do areálu Buckinghamského paláce se po většinu roku nedá vůbec vstoupit. A i jiná sídla prezidentů jsou podstatně lépe chráněna,“ řekl serveru Lidovky.cz bezpečnostní expert Andor Šándor.

Lidovky.cz: Hradní mluvčí Jiří Ovčáček sice připustil selhání Hradní stráže, ale zároveň řekl, že to, že někdo obešel bezpečnostní opatření je až druhotný problém. Primární je podle něj nahrazení standarty trenkami.

Tak s tím nemohu souhlasit. To že někdo bez doprovodu vyleze na střechu Pražského hradu je prostě velký problém. A to bez ohledu na to, jestli o sobě tvrdí, že je Mikuláš, kominík nebo cokoli jiného. I když tam bylo lešení, mělo být nějak zajištěno, aby po něm nikdo nelezl. Měly tam být určitě fyzické zábrany, ideálně v kombinaci s kamerovým systémem a čidly.

Lidovky.cz: Pamatujete si, že by se podobný incident stal už někdy v minulosti?

Ne, v žádném případě. Nic takového nepamatuji. Setkal jsem se sice s různými jedinci, kteří se vstupu do Hradu dožadovali. Ale že by někdo vylezl na střechu, to neexistovalo.

Muži vystoupali po lešení v přestrojení za kominíky.
Aktivisté odstranili prezidentskou standartu.

Lidovky.cz: Jací lidé u Hradní stráže pracují?

Jedná se o vysoce specializovaný útvar, který má k dispozici například i vlastní odstřelovače. A sloužit u něj mohou skutečně jen zkušení vojáci.

Hradní stráž

  • Zvláštní součást ozbrojených sil, která podléhá náčelníkovi Vojenské kanceláře prezidenta republiky. Toho jmenuje a odvolává prezident republiky.
  • Jejím úkolem je ochrana Pražského hradu a objektů, které jsou dočasným sídlem prezidenta (například zámek v Lánech). Hradní stráž zároveň organizuje vojenské pocty při návštěvách představitelů jiných států.
  • Uchazeči, kteří žádají o přijetí k Hradní stráži, musí splňovat přísná kritéria. Musí za sebou mít zkušenosti z běžné vojenské služby. Zároveň nesmí mít například nadváhu, musí měřit nejméně 180 a nejvíce 188 centimetrů a nesmí nosit brýle nebo vousy.
  • V aktuálně probíhajícím náboru nových vojáků Hradní stráž láká na práci „v níž se každý den něco děje.“

Světová média o rýpnutí do Zemana

Vyvěšení červených trenek nad Pražským hradem označila americká agentura AP za rýpnutí do prezidenta Miloše Zemana. Skupina Ztohoven tím chtěla upozornit na postoje „muže, který se nestydí vůbec za nic“. Akci dává AP do souvislosti s kritickým názorem českého prezidenta na migranty směřující do Evropy a s jeho nedávnou cestou do Číny.

Agentura píše, že členové Ztohoven zvolili rudou barvu spodního prádla, protože čínská vlajka má stejnou barvu. Připomíná, že kritičtí Češi házeli na kontroverzního prezidenta vejce kvůli jeho proruskému postoji k ukrajinské krizi. Zprávu agentury převzal list The Washington Post a britská rozhlasová stanice BBC.

Obsáhlou informaci o „gigantických rudých trenkách“ přinesl svým čtenářům ukrajinský list Ukrajinski novyny. Připomíná dřívější akce skupiny Ztohoven a vypisuje výtky, které její členové Zemanovi svým činem adresují. Přináší rovněž reakci mluvčího Jiřího Ovčáčka včetně slov o „fašizující pražské kavárně“.

Za zneuznané umělce a chuligány, kterým by mohl hrozit dlouholetý trest, považuje české performery ruská státní agentura TASS. Členové skupiny se dostali do konfliktu se zákonem už mnohokrát, píše TASS a obsáhle cituje z Ovčáčkova kritického vyjádření. „Podle českých zákonů jim hrozí dlouhé tresty vězení za pošpinění symbolu české státnosti,“ uvádí agentura.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.