Lidovky.cz

Zeman označil členy Ztohoven za blbečky. A chce odvolat šéfa ochranky Dongrese

Česko

  10:04aktualizováno  14:22
PRAHA - Šéfové ochranek prezidenta měli kvůli skupině umělců Ztohoven neklidné spaní. Akce s ukradením prezidentské standarty odhalila nedostatečné bezpečností opatření na Hradě a útvary chránící hlavu státu si přehazují zodpovědnost. V úterý v poledne Miloš Zeman oznámil, že navrhuje odvolat šéfa Útvaru pro ochranu prezidenta Petra Dongrese. Další personální změny budou podle prezidenta následovat.

Miloš Zeman foto: ČTK

Prezident nejprve oznámil, že chce, aby byl Dongres odvolán, podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka tím ale chtěl pouze vyjádřit svou vůli. Dongres je v personální pravomoci vedení policie a prezident ho odvolat nemůže.

Policejní prezident Tomáš Tuhý se s Dongresem sejde ve čtvrtek, až se seznámí se závěry vyšetřování incidentu. Jestli přání Zemana vyslyší, policie neuvedla.

„Nechci se vyjadřovat ke třem blbečkům, kteří ani nevědí, že prezidentská standarta je státním symbolem a netýká se žádného konkrétního prezidenta, ale samozřejmě, že ochranka selhala. To znamená prvním důsledkem je odvolání dosavadního ředitele policejní ochrany,“ řekl k akci skupiny Ztohoven Zeman.

Mluvčí hradu Jiří Ovčáček řekl, že Dongrese musí odvolat Tuhý, považuje to ale za technickou záležitost. Podle Ovčáčka Zeman svým prohlášením vyjádřil svou jasnou vůli. „Nelze předpokládat, že by jeho vůli pan policejní prezident nerespektoval,“ řekl.

Postup šetří i prezidium

Mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková uvedla, že šéf ochranky je v personální pravomoci prvního náměstka policejního ředitele. Ten prý s vedením ochranky opakovaně „jednal o bezpečnostních opatřeních na Pražském hradě, dělbě kompetencí mezi jednotlivými bezpečnostními složkami“. „V současné době prošetřuje z pokynu policejního prezidenta sobotní postup policistů dotčeného útvaru také Odbor vnitřní kontroly Policejního prezidia ČR,“ poznamenala Macalíková. ̈

Výsledky jeho šetření a návrh případných opatření budou předloženy Tuhému, až se vrátí z pracovní cesty v Haagu, kde jedná o migraci. „Po seznámení se závěry plánuje policejní prezident na čtvrtek osobní setkání s ředitelem útvaru Petrem Dongresem,“ dodala Macalíková.

Po útoku kuličkovou pistolí na exprezidenta Václava Klause v Chrastavě netrvalo ani týden a jeho ochranka už měla nového velitele. Sám šéf policejního útvaru pro ochranu prezidenta Jiří Sklenka odstoupil z funkce dokonce den po incidentu.

Narušitel opět na Hradě? Blbost, všichni jsou mimo z kusu hadru, tvrdí člen Ztohoven

Kvůli akci umělců ze skupiny Ztohoven, kteří ukradli na Hradě standartu a vyvěsili „prezidentovy červené trenky“, proto visely ve vzduchu také personální změny. „Lze předpokládat i personální opatření, nyní je ale předčasné hovořit o podrobnostech,“ sdělil v pondělí serveru Lidovky.cz mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. A už v úterý přišlo první z nich.

Zarážející totiž je, s jakou lehkostí prošli aktivisté skrze bezpečnostní opatření Hradu. „Nebylo třeba překonávat žádné bezpečnostní zábrany. Jen jsme odklopili kus plotu a vešli. Žádná bezpečnostní kontrola tam nebyla.“ popsal akci serveru Lidovky.cz mluvčí Ztohoven Petr Žilka.

Přehazování zodpovědnosti

Ochranu prostoru Hradu má na starosti jak Útvar na ochranu prezidenta spadající pod policii, tak i Hradní stráž náležející k ministerstvu obrany. Oba útvary se ale obrnily mlčením a o možných změnách ve vedení nechtěly mluvit.

Hradní stráž nechtěla incident vůbec komentovat. „Šetření okolností krádeže v těchto dnech stále probíhá. Proto nelze předjímat závěry, které ze šetření vyplynou,“ tvrdí zástupce náčelníka Petr Cupák.

Kvůli skandálu rozjel vlastní vyšetřování i kancléř Vratislav Mynář. „Věnuji tomu teď hodně času, velmi detailně se tím zaobírám. Sbírám veškeré materiály, informace a nechávám si dávat vysvětlení. Nevylučuji, že tady u nás budou padat hlavy, to ano,“ řekl pro Hospodářské noviny. Dodal, že bude zjišťovat, jaký z útvarů je za pochybení nejvíce zodpovědný.

PETRÁČEK: Trenýrky nad Hradem? Zkuste nehledat zřejmé i skryté významy

Nervozita ostrahy prezidenta je očividná. V pondělí podvečer zadržela jednoho člena skupiny Ztohoven, když dával před Hradem rozhovor České televizi. „Samozřejmě jsme očekávali, že se podobné a nízké akce budou opakovat. Pro mě je důležité, že bezpečnostní složky zafungovaly a narušitel byl zadržen,“ komentoval situaci Ovčáček.

Sám prezident Miloš Zeman byl během své prezidentské kampaně častým kritikem práce ochranky hlavy státu a často narážel na „chrastavský“ atentát na Václava Klause. Krátce po svém zvolení Hrad zadal inzerát na hledání nových bodyguardů.

Trenýrky měly upozornit na hackerský kongres

Překvapení nad tím, že větší postih za sobotní akci s vyvěšenými trenýrkami nad Pražským hradem hrozí členům tamní ochranky než samotným aktérům, vyjádřil v úterý člen skupiny Ztohoven Petr Žílka. Hrad jako demokratická instituce a oblíbená památka by měl podle něj být přístupným místem. „K otevřeným institucím patří i to, že občas někdo vleze na střechu a tam se vyjádří,“ řekl novinářům před začátkem Hackers Congressu Paralelní Polis 2015, který se v Praze odehraje 2. až 4. října. Trenýrky byly i upoutávkou na kongres.

Prezidentská standarta on-line: pomozte Hradu hlídat vlajku

Termín kongresu, který se bude zabývat tématy decentralizace států a jejich proměnami souvisejícími s novými technologiemi, ovlivnil i celou akci. „Dalšími faktory bylo to, že na Hradě je lešení, a sobota, kdy se na něm nepracuje,“ řekl Petr Žílka. To, že dva z aktérů se převlékli za kominíky, bylo reakcí na situaci známou z médií, kdy žena z Domažlic zavolala policii na kominíka z údajné obavy, že jde o uprchlíka. „Kominík na střeše nebudí takovou pozornost, mysleli jsme, že to třeba oddálí střelbu, kdyby na ni došlo,“ dodal.

Ochranka na pranýři

Kromě reakcí ze všech možných stran Ztohoven překvapila údajná hysterie s ohrožením sídla prezidenta. „Paradoxně nejsme pranýřovaní my, ale Hrad, ochranka, že to nejsou schopný uhlídat, mě je těch vojáků až líto,“ uvedl. Není to přitom první případ „střešního aktivismu“.“Je jich hrozně moc, ale téměř žádný nevyvolal takovou bouřlivou poptávku po tom, aby se zvýšila bezpečnost, i když šlo třeba o Westminster, kde bylo v minulosti plno aktivistů třeba z řad ekologů...,“ připomíná.

MACHÁČEK: Trencle jako symbol

Prezident Zeman v úterý oznámil, že kvůli incidentu byl odvolán šéf Útvaru pro ochranu prezidenta a další personální změny budou následovat.

Zmínky o tom, že nelze vyloučit, že by podobnou cestou mohli přijít teroristi, jsou podle Žílka absurdní. „Těžko odhadnout, kdo by tam bombu nosil. Protiuprchlická dikce Miloše Zemana nahrává Islámskému státu, český prezident se kamarádí s Čínou, Ruskem, představa, že by tam (americký prezident Barack) Obama poslal bombu je absurdní, pražská kavárna také těžko,“ řekl.

Zemanovci bez smyslu pro humor

S rozporuplnými reakcemi, které vyvěšení trenek vzbudily, prý počítali. „Naše akce je vždycky vyvolávají. Za nejzdařenější považuji uveřejnění telefonních čísel, ́vyhejtovala ́ nás většina veřejnosti, novináři, všichni politici,“ připomněl jednu z předchozích akcí Ztohoven.

„Tentokrát je to půl na půl, odpůrců Miloše Zemana je tu opravdu hodně, zároveň má spoustu skalních příznivců. Hezky to vykreslilo zemanovce bez smyslu pro humor a lidi, kteří Zemana v lásce nemají a smysl pro humor mají. Reakce jsou úžasný, budeme s nimi ještě pracovat,“ řekl Žílka.

Aktéry sobotní performance policie podezřívá z přečinu výtržnictví a krádeže. Hrozí jim až dva roky vězení. Právník obou mužů ale trestní kvalifikaci zpochybňuje a mluví o střetu s právem na svobodný projev, v případě krádeže by podle něj bylo nutné prokázat záměr obohatit se a způsobit škodu.

Sobotka: Incident na Hradě narušil důvěru v ochranku prezidenta

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se obává toho, že kvůli vyvěšení trenýrek nad Pražským hradem byla narušena elementární důvěra veřejnosti i prezidenta v lidi, kteří hlavu státu chrání. Rozhodnutí o případném odvolání ředitele Útvaru pro ochranu prezidenta Petra Dongrese, které požaduje prezident Miloš Zeman, je podle Sobotky na policii.

"Já myslím, že nepochybně takovéto rozhodnutí je v kompetenci Policie České republiky, která se stará o část bezpečnosti Pražského hradu a prezidenta republiky. Současně si myslím, že by měla existovat elementární důvěra mezi prezidentem republiky a lidmi, kteří se starají o jeho ochranu," konstatoval ministerský předseda.

Obává se toho, že právě sobotní incident elementární důvěru narušil v přímém přenosu. Předpokládá, že se policejní prezident, který se s Dongresem sejde, rozhodne v zájmu toho, aby ochranná služba neztratila dobrý kredit.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.