Lidovky.cz

Čísla dne podle editora: Mynář nedostal prověrku a utekl, policie marně hledá standartu

Evropa

  19:59
PRAHA - Jak dlouho působí na Hradě kancléř Mynář bez bezpečnostní prověrky? Jaký schodek rozpočtu plánuje vláda? Jak dlouho trvá výlez na střechy Pražského hradu? Zjistěte odpovědi v přehledu zpráv - a čísel - dne na serveru Lidovky.cz.

Před začátkem tiskové konference, které se zúčastnila i zahraniční média, se v zákulisí spekulovalo o tom, že by se Zeman mohl jasně vyslovit k budoucnosti hradního kancléře Vratislava Mynáře, což se nestalo. foto:  Dan Materna, MAFRA

2,5 (roku)
Tak dlouho na Hradě působí Vratislav Mynář jako kancléř, tedy v roli pravé ruky prezidenta Miloše Zemana. Jenže nyní vyšlo najevo, že Národní bezpečnostní úřad neudělil Mynářovi bezpečnostní prověrku. Jinými slovy: pro stát je osoba jménem Mynář riziková a nesmí se seznamovat s tajnými dokumenty. Co udělá prezident Zeman? Vyhodí Mynáře, jak sliboval? A jak vysvětlí, že Mynáře nechal 2,5 roku v klíčové funkci? Politici už volají po Mynářově konci, Hrad mlčí, Mynář před novináři utekl.

57 (vteřin)
Tak dlouho trvá video, které zveřejnila skupina Ztohoven. Je na něm vidět, jak členové převlečení za kominíky šplhají na střech paláce na Pražském hradě. Video bylo na datových kartách, které před zatčením „kominíci“ před policií ukryli. V celém případu jsou zatím policisté „o parník“ druzí, marně hledají spolupachatele, nenašli ani prezidentskou standartu. Který příslušník sboru vyřeší tyto záhady?

6 (let)
Na tak dlouho by měl jít do vězení podnikatel Müller z kauzy Promopro. V kauze státní zakázky na zajištění audiovizuální techniky při českém předsednictví EU firmou Promopro uznal pražský městský soud vinným dalšího podnikatele. Za praní špinavých peněz nepravomocně uložil Radkovi Müllerovi šest let a devět měsíců vězení. Zároveň mu na sedm let zakázal činnost v soukromém podnikání.

70 (miliard)
Vláda ve středu schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 70 miliard korun. Rozpočet počítá mimo jiné s růstem platů hasičů, učitelů, policistů, zdravotníků či úředníků nebo i s výdaji souvisejícími s aktuální migrační vlnou.

4 (svědci)
„Viděl jsem tisíce obětí chladnokrevné vraždy.“ „Střelili je do hlavy. Ale my napsali ‚infarkt‘.“ „Na jejich výkřiky nezapomenu do konce života.“ Obsáhlý text listu Bild am Sonntag staví na exkluzivních výpovědích čtveřice svědků temný obraz zločinů, které režim Baššára Asada páchá na syrských civilistech.

1 (pomník)
Nedaleko kašny před budovou Národního muzea v Praze je neokázalý pomník, který symbolizuje lidskou postavu jako pochodeň. Na rozdíl od naprosté většiny podobných artefaktů jeho autoři zdůraznili horizontálu - z dlažby chodníku vystupují dvě kruhové mohyly propojené bronzovým křížem.

4 (roky)
Před čtyřmi lety spadlo v Rusko letadlo s hokejisty týmu KHL Lokomotiv Jaroslavl včetně tří Čechů Jana Marka, Karla Rachůnka a Josefa Vašíčka. Nyní soud vynesl „trest“. Ale nakonec nikdo potrestán nebude. Jediný obžalovaný Vadim Timofejev byl omilostněn prezidentskou amnestií, udělenou Vladimirem Putinem k 70. výročí konce války. Osobnosti českého hokeje oslovené serverem Lidovky.cz s tím zásadně nesouhlasí. „Je v tom politika,“ je si jistý Petr Ton.

1 (hvězda)
Michelinská restaurace nemusí být snobárna, míní Jan Punčochář. „Nedávno mě překvapilo hned několik názorů a otázek, ale při jedné z nich jsem se opravdu zarazil. Ovšem rozhodně ne ve špatném slova smyslu. Moderátor byl totiž překvapen, když jsem mu řekl, že získat michelinskou hvězdu u nás v Česku je o mnoho složitější než třeba v Itálii či Francii.“

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.