Lidovky.cz

Rozhodnutí o prověrce je téměř neměnné, říká k Mynářovi exšéf zpravodajců Růžek

Česko

  6:00
PRAHA - Vratislav Mynář může na postu kancléře vydržet ještě nějaký ten čas. Proti zamítnutí prověrky se nejspíš odvolá nejprve k Národnímu bezpečnostnímu úřadu, ale může se i soudit. „Zůstane u posouzení formálních náležitostí, soud se nebude zabývat důvody pro nevydání prověrky,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz exšéf BIS Jiří Růžek. Věc prý skončí s tím, že vše kolem prověrky je tajné.

Rozhodnutí Národního bezpečního úřadu zatím není pravomocné. První možností Mynáře je, že proti němu podá rozklad k šéfovi úřadu Dušanu Navrátilovi. foto: ČTK

Obálka otevřena, Mynář prověrku nedostal. Zeman mu ale na Hradě místo najde

„Mohu potvrdit, že jsem se seznámil s obsahem obálky zaslané do mých rukou Národním bezpečnostním úřadem. V listině je oznámeno, že jsem neobdržel prověrku Národního bezpečnostního úřadu na stupeň ‚Přísně tajné‘.“

Tato slova pronesl kancléř Vratislav Mynář poté, co se dva dny vyhýbal komentovat informaci, že neobdržel bezpečnostní prověrku, kterou pro výkon své funkce potřebuje (více čtěte ZDE).

  • „Bezpečnostní informační služba vydala panu kancléři pozitivní osvědčení a toto pozitivní osvědčení bylo utajováno až do doby, než se dostalo do Národního bezpečnostního úřadu, ze kterého unikají informace horem dolem,“ sdělil v rozhovoru pro Parlamentní Listy (více čtěte ZDE).

Sám prezident Zeman potvrdil informaci deníku Právo, že Bezpečnostní informační služba u Mynáře rizika nezjistila. I tak ale Národní bezpečnostní úřad na základě dalších podkladů rozhodl, že prověrku kancléři neudělí. Ředitel bezpečnostního úřadu Dušan Navrátil byl podle Práva dvakrát na Hradě na návštěvě.

„Pokud Národní bezpečnostní úřad neudělal procesní chybu, je podle mého názoru jeho stanovisko neměnné,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz bývalý šéf Bezpečnostní informační služby Jiří Růžek.

Lidovky.cz: Stává se často, že Národní bezpečnostní úřad jde proti Bezpečnostní informační službě, která konstatuje, že u žadatele o prověrku neshledává riziko?
Jak moc je to výjimečné, netuším, ale určitě se to už několikrát stalo. Záleží to na řediteli Národního bezpečnostního úřadu a na informacích, které úřad poskládá při celkové bezpečnostní prověrce. Zpravodajská služba slouží jako servis, širší informační záběr a především odpovědnost za výrok má Národní bezpečnostní úřad.

Kdo je Jiří Růžek

  • Jiří Růžek je český bezpečnostní manažer.
  • V letech 1994 až 1999 působil jako ředitel Vojenského obranného zpravodajství, poté do roku 2003 šéfoval Bezpečnostní informační službě.
Jiří Růžek, bývalý ředitel bezpečnostní informační služby BIS a vojenského obranného zpravodajství VOS (94-99) pokřtil knihu pamětí.

Lidovky.cz: Co tedy mohl bezpečnostní úřad nadto zjistit?
Každá zpravodajská služba vyhodnotí danou bezpečnostní situaci ve své působnosti. Bezpečnostní úřad může informace, které mu poskytne zpravodajská služba, vyhodnotit jinak. Možná se zde trochu ztrácí to, že osvědčení v podobě bezpečnostní prověrky není certifikát o občanské spolehlivosti, ale že má potvrdit, že dotyčná osoba je schopna chránit a udržet státní tajemství. Jinými slovy: může být řada poznatků, ale analytik se musí věnovat tomu, zda splňuje tuto dikci.

Lidovky.cz: Takže to, že jsem řádná občanka, ještě neznamená, že uchráním státní tajemství?
Je docela možné, že tam bude rozhodovat nějaký druhotný faktor, například prostředí, ve kterém se pohybujete. Vám se jeví jednoznačně, ale analytikovi bezpečnostního úřadu naopak tak, že se pohybujete ve sférách, které neposkytují záruku, že státní tajemství či utajované skutečnosti neprozradíte. Bezpečnostní důstojník vše hodnotí z hlediska toho, zdali daná osoba při stavu a podmínkách, v jakých se nachází, je schopna utajované informace udržet.

Lidovky.cz: Pokud jde o další postup - první možností, kam se Vratislav Mynář může odvolat, je samotný ředitel Národního bezpečnostního úřadu...
Ten s největší pravděpodobností stanovisko potvrdí.

Lidovky.cz: Celá věc tak může zamířit k soudu. Jak ten může případ přezkoumat?
Podle mého odhadu se soud nebude zabývat důvody pro nevydání prověrky. Skončí to u toho, že je to tajné, a dál se věc řešit nebude. Zůstane u posouzení formálních náležitostí, tedy kontrola dodržení lhůt, procesních postupů, zdali nebyly opomenuty nějaké dokumenty, atd. Pokud se pamatuji, odvolací orgán se ale nikdy nezabýval meritem věci, tedy když to přeženu, zdali jste důvodně podezřelí, že jste terorista, špion nebo agent cizí zpravodajské služby. Přitom i to je jedna z věcí, která by se měla přezkoumat.

Lidovky.cz: Protože mohl systém selhat?
Není to vyloučeno. Klidně byste mohla být označena za nedůvěryhodnou osobu pro něco, co jste v životě nespáchala. Anebo jen na základě vágního podezření, které někdo ještě zveličil. Pokud je mi známo, ani některé předchozí případy neskončily přezkumem výroku, ale kontrolou procesních postupů.

Lidovky.cz: Samotný výrok Národního bezpečnostního úřadu je tedy neměnný?
Téměř ano. Pokud neudělal procesní chybu, je to podle mého názoru neměnné.

Boj o prověrku: jak dlouho ještě

Zamítavým stanoviskem Národního bezpečnostního úřadu Mynářův boj o prověrku nekončí. Hradní kancléř má několik možností, jak se proti rozhodnutí ohradit, a zároveň jak si prodloužit čas strávený ve funkci kancléře.

Rozklad proti rozhodnutí

  • První možnost, kterou Mynář nyní může využít, je podat rozklad proti zamítavému rozhodnutí Národního bezpečnostního úřadu. Musí tak učinit do patnácti dnů od doručení "obálky, kterou už má na svém stole", jak Mynář avizoval (více čtěte ZDE).
  • Rozkladová komise složená z odborníků má na rozhodnutí tři měsíce, zpravidla tak ale učiní do třiceti dnů. Pak doporučí řediteli úřadu, jak má rozhodnout. Komise ale rozhodnutí Národního bezpečnostního úřadu zpravidla potvrdí. Pokud by ale přece jen rozhodnutí zrušila, celé prověřování k udělení prověrky by začalo znova.

Žaloba

  • Pokud Mynář neuspěje u bezpečnostního úřadu, což je pravděpodobné, může se obrátit na Městský soud v Praze. Pokud by soud správní žalobu uznal, nabízí se dvě možnosti.
  • Jednou z nich je, že bude věc projednána přednostně. "Vzhledem k tomu, že nejsou podmínky pro přednosti vyřízení věci splněny přímo ze zákona, není to automatické. Může o tom však rozhodnout příslušný předseda senátu. V takovém případě by byla vyřízena pravděpodobně v řádu týdnů," uvedla mluvčí soudu Markéta Puci a ihned dodala: "Ve všech ostatních případech by se věc nejspíš dostala na řadu až po uplynutí řádu měsíců."

Kasační stížnost

  • Poslední možnost, jak se Mynář proti neudělení prověrky může bránit, je podání kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu. Ten se se stížností podle serveru Aktuálně.cz vypořádá zhruba za devět měsíců.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.