Lidovky.cz

20 českých vojáků pomůže Maďarsku s migranty. Přivezou i techniku

Česko

  17:08aktualizováno  19:46
Libavá (Olomoucko) - Česko pošle do Maďarska v souvislosti s migrační krizí zhruba 20 vojáků, přepravní techniku, polní kuchyni a zemní vrták. Novinářům to v pátek v Libavé na Olomoucku, kde prověřoval připravenost armády k výstavbě základny humanitární pomoci, řekl náčelník generálního štábu armády Josef Bečvář. Vojáci i technika mají podle něj v Maďarsku být na dva měsíce asi od 15. října.

Maďarští policisté instruují migranty v Roszke. foto: Reuters

O podrobnostech vyslání českých vojáků do Maďarska, přes které prochází velké množství uprchlíků směřujících do západní Evropy, má podle Bečváře armáda s maďarskou stranou ještě jednat 1. října. „Tak abychom byli schopni vyslat zhruba 20 vojáků do 15. října na území Maďarské republiky,“ řekl Bečvář. Půjde podle něj především o přepravní prostředky, polní kuchyně a zemní vrták, který vojáci používají při stavbě plotu.

Armáda, žiletkový plot a tanky. Maďarsko zesílí ostrahu hranic

„Jsme s Maďary v kontaktu, oni nás požádali o konkrétní pomoc. Myslím, že se snaží docela poctivě východní schengenskou hranici ochránit. Specifikovali, co by potřebovali, myslím, že budeme schopni jim to dodat. Do 15. října bychom tam něco mohli poslat,“ řekl k požadavku Maďarů ministr obrany Martin Stropnický (ANO), který se také zúčastnil dnešní inspekce na Libavé. Maďarský požadavek podle něj souvisí s plánovaným rozšiřováním stavby plotu na hranicích.

Cvičení na česko-rakouské hranici

Stropnický zároveň novinářům řekl, že chystané společné cvičení armády a policie na česko-rakouské hranici se uskuteční zřejmě 30. září. „Cvičení by podle posledních zpráv mohlo proběhnout snad 30. září v počtech, jak bylo avizováno - policie do 500 lidí, armáda do 300 lidí,“ řekl ministr.

Podle dřívějších zpráv by se cvičení mělo konat v reálné situaci. Vojáci a policisté budou nacvičovat pro případ, kdy by uprchlíci začali z Rakouska do Německa přecházet ve větší míře přes české území.

V takovém krajním případě by se podle Stropnického mohly využít i dva stanové humanitární tábory pro celkem až 900 lidí. Jeden z nich od středy ve vojenském prostoru Libavá cvičně postavili olomoučtí ženisté. Armáda si chtěla vyzkoušet, jestli je zařízení schopna připravit v časovém plánu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.