Lidovky.cz

Situace je vážná, viní ho ze tří věcí, říká advokát obviněného důstojníka

Česko

  5:00
OLOMOUC - Nechápeme, čeho se měl klient dopustit, tvrdí advokát Tomáš Vymazal. V aféře olomouckých elitních policistů a hejtmana zastupuje šéfa olomoucké hospodářské kriminálky Radka Petrůje. V rozhovoru se serverem Lidovky.cz důstojníkův obhájce uvedl, že proti stíhání již podal stížnost. Petrůj prozatím nebyl postaven mimo službu.

Tři obvinění v kauze Vidkun byli 15. října převezeni k Okresnímu soudu v Ostravě. foto: ČTK

Lidovky.cz: Soud vašeho klienta poslal do vazby, z jakých důvodů?
Je tam koluzní (kvůli obavě z ovlivňování svědků) a předstižná (kvůli obavě z pokračování v trestné činnosti) vazba. Aby se nemařily úkony - výslechy svědků a další úkony vyšetřování.

Detektivové obvinili čtyři lidi. Kromě hejtmana i dva důstojníky policie

Lidovky.cz: Už proběhly výslechy některých svědků?
Ne, vyslýchali zadržené, dělali domovní prohlídky. To přijde na řadu možná někdy příští týden.

Lidovky.cz: Kolik skutků se týká vašeho klienta? Prozatím je na veřejnosti informace, že jediný...
Není to tak, on tam má tři dílčí věci, ale je to zmatečně popsané a není z toho příliš pochopitelné, čeho se měl dopustit.

Operace Vidkun

Vyšetřovatelé po rozsáhlé akci Vidkun obvinili čtyři osoby. Jde o náměstka ředitele olomouckého krajského policejního ředitelství Karla Kadlece, šéfa tamního odboru hospodářské kriminality Radka Petrůje, obviněn je také vlivný olomoucký podnikatel a blízký přítel Ivana Langera Ivan Kyselý.

Dva z obviněných jsou stíháni pro zneužití pravomoci úřední osoby, jeden z nich navíc i pro přijetí úplatku. Třetí osoba je stíhána pro účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby a čtvrtý z obviněných je stíhán pro podplácení.

Lidovky.cz: Co se týče právní kvalifikace, jedná se pouze o zneužití pravomoci veřejného činitele?
To ano. Ale popis skutku je podle mne zmatečný.

Lidovky.cz: Co má policie v ruce? Staví především na odposleších?
To nechci a nemohu komentovat. Budu podávat stížnost a v ní se vyjádřím.

Lidovky.cz: Jaké je stanovisko pana Petrůje ke stíhání?
Odmítá ho a kvůli tomu se budeme bránit stížností.

Lidovky.cz: Odmítá tedy, že se nechával úkolovat Karlem Kadlecem, aby ohýbal vyšetřování?
To se nezlobte, takto konkrétně to nemohu komentovat. Bude to předmětem obhajoby.

Lidovky.cz: Sešel se někdy osobně s Ivanem Kyselým?
To z obvinění nevyplývá a nechci to ani komentovat.

Lidovky.cz: Probíhaly prohlídky u klienta doma?
To nevím, přišel jsem k tomu až později.

Lidovky.cz: V jaké je pan Petrůj kondici?
Na to, o jak jde vážnou situaci, si myslím, že v relativně dobré.

Lidovky.cz: Na jednu stranu říkáte, že nechápete, co mu kladou za vinu, na druhou, že je to vážné. Co si tedy vybrat?
Vážné je to kvůli obvinění a vazbě.

Lidovky.cz: Je klient jako policista kvůli stíhání postaven mimo službu?
Ne, zatím není.

Lidovky.cz: Jaký bude váš další postup?
Podali jsme stížnost proti obvinění a vazbě.

PŘÍPADY VYSOCE POSTAVENÝCH POLICISTŮ V KONFLIKTU SE ZÁKONEM

Pravomocně odsouzeni:

  • V lednu 2002 podali kolínští žalobci obžalobu pro zneužití pravomoci veřejného činitele na královéhradeckého policejního ředitele Aleše Pozdílka. Podle žalobců ve dvou případech nezákonně zastavil vyšetřování dopravních přestupků vlivných úředníků. Postaven mimo službu byl od svého obvinění v roce 2001, později od policie odešel. Soud jeho vinu uznal a v říjnu 2002 jej pravomocně potrestal pokutou 30 tisíc korun a šestiletým zákazem práce u policie.
  • V květnu 2006 odsoudil sokolovský okresní soud čtyři bývalé policisty za zneužití pravomoci veřejného činitele. Dopustili se ho tím, že mařili vyšetřování loupeže na karlovarské poště v roce 2002. Z činu byl podezřelý jiný policista, jenž byl synem jednoho z obžalovaných. Vina mu však nebyla prokázána. Odsouzeným, mezi nimiž byl šéf karlovarské kriminálky Miroslav Roušal a bývalý náměstek tamního policejního ředitele Vladimír Budík, vyměřil soud podmíněné tresty v rozmezí šest až 14 měsíců a zákaz práce v ozbrojených složkách.

  • Policista z ostravského Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Zdeněk Filipec byl v prosinci 2005 obžalován z ohrožení utajované skutečnosti, zneužití pravomoci a nadržování. Podle žalobců zneužil svého postavení a nezákonně pomáhal pašerákovi zlata. Filipec byl nejprve zproštěn obžaloby, v červenci 2008 jej soud pravomocně potrestal roční podmínkou s dvouletým odkladem. Nadřízení postavili detektiva mimo službu již po jeho obvinění, on sám dal poté výpověď.

  • V prosinci 2010 udělil písecký okresní soud bývalému šéfovi tamější dopravní policie Davidu Hrachovi podmíněný osmnáctiměsíční trest s odkladem na 30 měsíců a zákaz činnosti ve funkci úřední osoby na tři roky. Hrach byl shledán vinným ze zneužití pravomoci veřejného činitele, ovlivnit měl vyšetřování tří dopravních přestupků. Expolicista poté neuspěl s odvoláním ke krajskému soudu ani s dovoláním k Nejvyššímu soudu. V roce 2013 Ústavní soud odmítl Hrachovu stížnost.

  • Letos v srpnu potvrdil odvolací soud podmíněný trest pro bývalého libereckého policejního ředitele Miroslava Dvořáka. Kvůli formálním nedostatkům sice senát rozsudek okresního soudu zrušil, Dvořákovi ale uložil stejný trest. Za korupci a porušení služebních povinností ho potrestal dvěma lety vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky. Zároveň mu vyslovil zákaz činnosti u policie a ve státní správě na šest let. Trest je souhrnný, Dvořákův předchozí podmíněný trest tak byl zrušen. Kauzu soudy v Liberci projednávaly zhruba pět let, Dvořák byl zadržen již v únoru 2009.

  • Za přijetí úplatku byl bývalý šéf pražských strážníků Vladimír Kotrouš odsouzen na 5,5 roku, trest loni v červenci definitivně potvrdil Ústavní soud. Kotrouš si podle pravomocného verdiktu řekl o úplatek za to, že zajistí trvání smlouvy městské policie s autoservisem Jíša. Chtěl tak získat nejméně 1,2 milionu korun. Soudy mu také na pět let zakázaly pracovat v bezpečnostních ozbrojených sborech a nařídily zaplatit pokutu 400 tisíc korun. Letos v září soud nepravomocně povolil podmínečné propuštění Kotrouše.

Osvobozeni:

  • V březnu 2006 byl bývalý šéf oddělení útvaru boje s organizovaným zločinem František Brázdil obžalován z neoprávněného nakládání s osobními údaji a ze zneužívání pravomoci veřejného činitele. Podle obžaloby v roce 2003 jako detektiv OBOZ zjišťoval v policejních databázích ze soukromých důvodů informace o několika lidech. V roce 2007 jej soud s konečnou platností zprostil viny. Brázdil již dříve od policie na vlastní žádost odešel.
  • V říjnu 2007 byl bývalý velitel pražské Služby kriminální policie a vyšetřování Zdeněk Pichlík obžalován z trestných činů zasahování do nezávislosti soudu a zneužívání pravomoci veřejného činitele. Podle obžaloby chtěl s dalšími lidmi v několika trestních kauzách nezákonně ovlivnit vyšetřování či dokonce soudce. V červnu 2010 jej pražský městský soud obvinění zbavil. Pichlík byl po obvinění v roce 2004 od policie propuštěn, nyní je již v důchodu.
  • Obvodní soud pro Prahu 10 v červnu 2011 nepravomocně osvobodil bývalého šéfa odboru vyšetřování dopravních nehod pražského krajského policejního ředitelství Josefa Vlastníka. Obžaloba jej vinila z toho, že pomáhal ovlivňovat vyšetřování dopravních nehod.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.