Lidovky.cz

Kdo z hejtmanů měl problémy se zákonem? Připomeňte si

Česko

  15:18
PRAHA - Případ hejtmana Jiřího Rozbořila, který byl obviněn z korupce, není ojedinělý. Připomeňte si kauzy, kdy byli hejtmani (bývalí i ve funkci, včetně primátorů Prahy) obviněni z trestného činu.

Prý právě proto dal přednost svým pacientům. foto:  Michal Šula, MAFRA

Primátor Tomáš Hudeček, bývalý člen TOP 09.

Bohuslav Svoboda.

Tomáš Hudeček (TOP09) a Bohuslav Svoboda (ODS)

Bývalí primátoři Prahy Tomáš Hudeček, který byl funkci od června 2013 do listopadu 2014, a Bohuslav Svoboda, který byl primátorem v letech 2010-2013, byli loni v červnu obžalováni v kauze opencard. Obžaloba se týká celkem 15 lidí, radních a úředníků. Skupina čelí obžalobě kvůli dvěma smlouvám, které Praha uzavřela s firmou Haguess. Městu údajně způsobili škodu 24,9 milionu korun. Obžalovaní shodně tvrdí, že se necítí vinní a nejednali by jinak. Uzavření smluv byla podle nich jediná možnost, jinak by se musel systém opencard zastavit nebo by zkolaboval. Počátkem září soud dokončil výpovědi obviněných, termíny jednání jsou zatím nařízené do konce listopadu. Projekt opencard vznikl za éry bývalého primátora Pavla Béma. Více čtěte ZDE.

Liberecký hejtman Martin Půta.

Martin Půta (STAN)

Liberecký hejtman Martin Půta byl loni na podzim obviněn z přijetí statisícového úplatku a ze zneužití pravomoci v souvislosti s rekonstrukcí libereckého kostela sv. Máří Magdalény. Projekt za 65 milionů korun měl získat evropskou dotaci z ROP Severovýchod. Půta obvinění odmítá a v září oznámil, že se chystá ve volbách do krajských zastupitelstev na podzim příštího roku obhajovat svůj post, a to i přesto, že čelí obvinění z korupce. Záležet bude ale na tom, zda mu starostové dají znovu důvěru. Více k případu čtěte ZDE.

David Rath u soudu

David Rath (ČSSD)

Bývalý poslanec ČSSD, někdejší ministr zdravotnictví a od listopadu 2008 do května 2012 hejtman Středočeského kraje byl v květnu 2012 zadržen policií u domu ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové v Rudné u Prahy. U sebe měl sedm milionů korun. Rath byl obviněn z přijetí úplatku za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. Policie začala stíhat další lidi, mimo jiné exposlance ODS, bývalého šéfa středočeské VZP a Rathova spolupracovníka Petra Kotta, Pancovou a další lidi. Letos 23. července krajský soud v Praze uznal Ratha vinným z přijímání úplatků, v souvislosti s manipulováním zakázek v regionu údajně Rath převzal 16 milionů korun, a Rathovi vyměřil nepravomocně nepodmíněný trest v délce 8,5 roku a propadnutí majetku. Rath se odvolal a případ bude řešit Vrchní soud v Praze. O případu DavidaRatha čtěte více ZDE.

Jiří Rozbořil v den vyhlášení výsledků krajských volem v roce 2012.

Jiří Rozbořil (ČSSD)

Olomoucký hejtman Jiří Rozbořil, který do funkce nastoupil v listopadu 2012, nyní figuruje v údajné olomoucké korupční kauze, ve které byli obviněni čtyři lidé, u tří z nich je podán návrh na vazbu. Mezi obviněnými jsou dva důstojníci policie. Dva lidé jsou stíháni pro zneužití pravomoci úřední osoby, jeden z nich navíc i pro přijetí úplatku. Třetí osoba je stíhána pro účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby a čtvrtý z obviněných, kterým je Rozbořil, je stíhán pro podplácení. Rozbořil je jako jediný stíhán na svobodě. Více čtěte ZDE.

Jiří Šulc

Jiří Šulc (ODS)

Bývalý hejtman Ústeckého kraje z let 2000 až 2008 Jiří Šulc stane v polovině listopadu před soudem. Státní zástupce viní někdejšího hejtmana a poslance ODS ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušování povinností při správě cizího majetku. Kauza se týká údajně neoprávněně uzavřených konkurenčních doložek v řádu statisíců korun pro dva bývalé ředitele úřadu Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad Petra Kušnierze a Pavla Markvarta. Doložky jim zajišťovaly 12 měsíčních platů po jejich odchodu z funkcí. Kromě Šulce se obžaloba týká právě i Markvarta, bývalého ředitele Jiřího Červenky a současné ředitelky úřadu Jany Havlicové a také tehdejšího právníka úřadu Jana Martinovského. Kauza sahá do roku 2011, kdy kriminalisté poprvé obvinili za korupci tehdejšího ředitele úřadu Petra Kušnierze. Šulc byl v té době předsedou výboru ROP Severozápad. K případu více ZDE.

Jaroslav Palas.

Jaroslav Palas (ČSSD)

Jaroslav Palas, bývalý moravskoslezský hejtman zvolený za ČSSD, byl několik let pod drobnohledem protikorupční policie, která zkoumala, za co si pořídil rozsáhlé majetky včetně třicetimilionového sídla pod Pradědem. Letos v létě sice kriminalisté případ odložili ad acta, popsali však řadu nestandardních finančních operací a konstatovali, že Palas disponuje větším majetkem, než si kdy legálně vydělal. Bilanční schodek vyšetřovatelé spočítali minimálně na deset milionů korun. Server Lidovky.cz popsal okolnosti vyšetřování v sérii článků, které najdete ZDE.

Jana Vaňhová.

Jana Vaňhová (ČSSD)

Ani bývalá ústecká hejtmanka nebyla přímo nikdy obviněna. Zločin se ale jejímu domu nevyhnul. V listopadu 2013 byl zavražděn její partner a vlivný člen ČSSD Roman Houska. Vrchní soud v lednu 2015 vraha poslal do vězení na 13 let. Vrah se nejprve přiznal a tvrdil, že střílel po divoké hádce. Pak přiznání odvolal. Motiv vraždy proto dodnes zůstává nejasný. Podle obžaloby si vrah – bývalý voják - od dubna 2013 zjišťoval informace o Houskovi a Vaňhové. Právní zástupkyně pozůstalých Marie Benešová prohlásila, že šlo o politickou vraždu na objednávku, žádala lepší vyšetření případu a zjištění, kdo si čin objednal. Soud ale možnost došetření případu zamítl. Více k případu ZDE.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.