Lidovky.cz

Velcí hráči. Dvojice Kyselý - Langer točí miliony v realitách

Česko

  20:00
PRAHA - Nerozlučné byznysové přátelství zpečetěné společným stamilionovým realitním impériem. Propojení po léta tak těsné, že dva olomoučtí Ivanové – bývalý ministr vnitra za ODS Langer a realitní magnát Kyselý – patří k hlavním figurám rozsáhlé policejní operace s krycím názvem Vidkun. Výjimečně odemykáme text Lidových novin, který analyzuje jejich vztah.

Ivan Langer a jeho známý, olomoucký podnikatel Ivan Kyselý sledují zápas Tomáše Berdycha v Davis Cupu foto: Alexandr Satinský, MAFRA

V operaci Vidkun vyšetřovatelé rozkrývají údajnou korupční chobotnici, která prorůstá politikou až k policejním špičkám.

Pojítkem lidí, kteří v policejní síti uvízli, je Olomoucký kraj, v němž bývá dvojici K+L připisována role šedých eminencí na byznysově-politické scéně.

Langer s Kyselým své dlouholeté propojení, prezentované v médiích jako „Langerův blízký přítel podnikatel Kyselý“, vloni zformalizovali. Jak zkraje letošního roku podrobně popsaly LN, pomocí Kyselého se Ivan Langer stal velkým hráčem v realitách. Díky loňské transakci se totiž bývalý ministr, který z politiky v roce 2010 odcházel s majetkem v jednotkách milionů a pětimilionovým dluhem, stal za 40 milionů korun 20procentním společníkem v Kyselého firmě IES Moravia Real.

Otázky bez odpovědí

Kde na nákup akcií vzal? „Vzal jsem si úvěr,“ sdělil na počátku roku LN a jakékoliv další podrobnosti odmítl rozebírat. Třeba z čeho vysoký úvěr bude splácet, když firma sice disponuje stamilionovým majetkem, ale její výsledek hospodaření se pohybuje vždy v jednotkách milionů pod nebo nad nulou. Na splátky si tak bude muset vydělat jinde.

„Rozumím tomu, že je to možná pro vás těžko představitelné, leč mé dosavadní (a věřím, že i budoucí) příjmy mi to umožňovaly a umožňují. Vy nejste a nemůžete být autoritou, které bych to měl prokazovat,“ napsal tehdy redakci v e-mailové korespondenci Langer.

O špatnou investici ovšem určitě nejde. Firma v sobě ukrývá malý poklad. Lukrativní nemovitosti v centru Olomouce a také pozemky v srdci Hané. Jejich celková hodnota je dle obchodního rejstříku asi 350 milionů korun.

Nemovitosti v Olomouci spojené s Ivanem Langerem a Ivanem Kyselým.

Šest památkově chráněných paláců přitom IES Moravia Real získala přímo od města, které se v průběhu posledních třinácti let zbavovalo majetku, aby mělo na investice.

Šlo třeba o Ditrichštejnský palác na Horním náměstí. Shodou okolností tam sídlí restaurace, v níž byl Ivan Langer léta častým hostem. Před čtyřmi lety ji IES Moravia Real koupila od města za osmdesát milionů korun.

Zátah na Langera a policisty. Vše jde podle plánu, ujišťuje Ištvan

Rok poté, co město prodalo Ditrichštejnský palác, radní pokračovali v naplňování svojí vize a zbavili se dalšího historického paláce, tentokrát na olomouckém Žerotínově náměstí. Okolnosti jeho prodeje vzbudily ještě větší protesty než předchozí prodej.

Rohový dům s restaurací U Bakaláře koupila za 12 milionů společnost Toda Ibex, dnes Real Estate Moravia, dceřinka společného podniku Ivanů Langera a Kyselého. Nemovitost přitom chtěli původně koupit její nájemníci a radnice jim ji i slibovala. Nakonec ale rozhodovala obálková metoda.

Předloni olomoucká radnice za 60 milionů korun prodala znovu firmě IES Moravia Real měšťanský dům U Zlatého jelena, který podle historiků patří do souboru 15 privilegovaných kupeckých domů nazývaných Pod Bohatými krámy a zmiňovaných už v roce 1362.

Od tenisu k hotelu

Společným „projektem“ dua K+L je pak rozvoj obce Véska nedaleko Olomouce. V maličké obci nakoupila kdysi pozemky Langerova matka, dnes tam už má nakoupeno i sám Langer. A hlavně v areálu bývalého JZD vznikl luxusní sportovní klub.

Před 11 lety tehdejší vlivný místopředseda ODS Langer zařídil tamnímu klubu dotaci devět milionů, aby měl na vybudování kurtů a šaten. A jezdil si tam „zapinkat“.

Dnes tu stojí moderní víceúčelová hala, další kurty a také hotel, postavený částečně z eurodotací. Desítky milionů v areálu investuje právě společnost IES Moravia Real. Na hotel bylo třeba asi 80 milionů, z nichž 30 dodal regionální operační program, zbytek platila Kyselého a Langerova firma. Druhým projektem je víceúčelová hala s odhadovaným rozpočtem 68 milionů korun, na niž má z unijního programu přitéct třetina. Partnerem projektu je opět IES Moravia Real.

Langerova Véska hýčkaná miliony

Přátelství Langera a Kyselého se datuje už od devadesátých let. Nejviditelněji proniklo na veřejnost v roce 2007. Tehdy vyšlo najevo, že Langer má kromě hypotéky na dům ještě dluh. Konkrétně šlo o půjčku dvou milionů korun, které postupně splácel. A věřitelem byl právě podnikatel Kyselý.

Bývalý ministr zarputile odmítal vysvětlit, proč si půjčil právě od něj. Tehdy přitom čelil podezření, že Kyselému a dalšímu vlivnému podnikateli Luďkovi Sekyrovi pomohl se získáním největší stavební firmy v zemi – IPS. Později Langer vysvětloval, že mu olomoucký podnikatel půjčil na rekonstrukci domu. A na splátky dluhu rozhodně nespěchal. Když v roce 2010 Langer opouštěl sněmovnu, zbývalo vrátit ještě 900 tisíc.

Podobně vstřícný byl Kyselý i v případě pozemků ve Vésce. Langer je získal právě od něj. Kyselý postupně parcely nakoupil přes společnost IES Management, celkem dal za 6000 metrů čtverečních 2,1 milionu korun. O čtyři měsíce později si Langer kupuje celou firmu i s pozemky za 1,4 milionu. Proč? To Langer ani Kyselý nevysvětlili. Od února bývalý ministr s LN nekomunikuje.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.