Lidovky.cz

Bez jídla i postele. Uprchlíci se mají lépe, tvrdí policisté. Vedení to však odmítá

Česko

  17:17
PRAHA - Nemáme jídlo, je nám zima, spíme na židlích a kdejaký uprchlík se má lépe než my, postěžoval si anonymně policista, který hlídá běžence v Drahonicích u Loun. Cizinecká policie však namítá: Neověřená fakta. Podmínky nejsou optimální, ale děláme vše, co je v našich silách, dodává.

Nově otevřené uprchlické zařízení v Drahonicích na Lounsku, kam bylo převezeno 12. října osmdesát cizinců z Bělé pod Bezdězem. foto: ČTK

Anonym z řad policie popsal tristní situaci v zařízení pro uprchlíky v Drahonicích u Loun. Tentokrát však nepadly výhrady na životní podmínky pro běžence, ale pro samotné policisty. Na jméno se zdráhá mluvit, předseda Unie bezpečnostních složek Jiří Vítek ho ale prý dobře zná a dal by za něj ruku do ohně. „Vím, že by si nevymýšlel,“ snažil se v rozhovoru se serverem Lidovky.cz dodat váhu anonymnímu vyznání.

„Objekt byl sice hezky vybaven, nicméně na počet dvaceti policistů nám přichystali pouze 6 postelí pro odpočinek. Jídlo nebylo zajištěno,“ stojí v textu, který zveřejnila Unie bezpečnostních složek na svých stránkách. Nasazení ochránci pořádku prý museli mimo jiné pracovat i 14 hodin denně a v noci je budil chlad.

Cizinecká policie však podobné stížnosti odmítá a kritizuje Unii, že si neověřila fakta. „Během dne otevřených dveří - s přítomností krajských ředitelů policie - všichni přítomní shledali místní podmínky jako vyhovující, i když ne zcela optimální,“ argumentuje ředitel cizinecké policie Milan Majer.

Uprchlíci v Drahonicích na Lounsku

Policisté měli mít na místě 24hodinovou službu s přestávkami jednou za dvě hodiny. „Pisatel v článku uvádí, že za 24 hodin služby stojí mezi ploty 14 hodin. Dále však nezmiňuje, že ostatních 10 hodin byl v záloze, tedy odpočíval, neboť žádné eskorty nebyly realizovány,“ popisuje Majer.

V textu údajně nesedí ani počet postelí. „Autor sděluje, že je přichystáno pouze 6 postelí pro odpočinek. Postelí pro odpočinek je zde 12, což je skutečnost, se kterou se na místě seznámili ředitelé krajských ředitelství a vedoucí útvarů,“ pokračoval s vyvracením anonyma.

Jídlo sice nebylo první den zajištěno, přiznává Majer, ale sloužící policisté o tomto problému věděli dopředu. „Při ranní instruktáži byli policisté opětovně obeznámeni, že není strava zajištěna, ale že je možnost objednat dovoz jídla z Podbořan. Tato nabídka se neshledala se zájmem,“ napsal.

Neodpovídající podmínky

I přes snahu Majera vyvrátit některé stížnosti ale ministr vnitra Milan Chovanec a policejní odbory přiznávají, že problémy existují. „My v současné době zlepšujeme podmínky pro výkon služby, protože policisté tam opravdu fungovali v podmínkách, které neodpovídaly 21. století,“ řekl šéf vnitra České televizi.

Předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Milan Štěpánek sice o případu z Drahonic neslyšel, v ruce má ale také nelichotivé informace. „Chodí k nám negativní zprávy z různých krajů. Zatím se týkají spíš nástupu do služby v uprchlických zařízeních či úhradách,“ sdělil serveru Lidovky.cz.

Detenční místa jsou plná jen ze třetiny

■ Ministerstvo vnitra provozuje tři zařízení pro zajištění cizinců, tedy detence. Jde o tábory v Bělé, Vyšních Lhotách a Drahonicích. Celková kapacita je 1580 lůžek. Dalších až 400 míst by příští rok mělo vzniknout v Balkové na Plzeňsku.

■ K 14. říjnu pobývalo v táborech 544 lidí, z toho 99 dětí a 42 žen. Nejsilnější skupinu tvoří mladí muži ve věku 18 až 26 let. Nejméně zastoupeny jsou ženy nad padesát let věku. Mezi národnostmi převládají Afghánci, Iráčané, Pákistánci a Syřané.

I kvůli tomu chtějí nyní odbory vyslat do jednotlivých zařízení své lidi, aby informace prověřili. Štěpánek věří, že se situace zlepší do pár měsíců, neboť současný stav prý způsobil chaos a nečekané vygradování uprchlické krize. „Tato situace vznikla velmi rychle a u nás se i za normálních podmínek problémy kolikrát řeší, až nastanou,“ přiznal. Snahu s problémy něco dělat vidí i na straně ministerstva.

Špatné zázemí se podle odborářů může projevit výkonností policistů. „Pokud je kterýkoliv zaměstnanec vystaven nedostačujícím podmínkám, tak ho to demotivuje a unavuje. Podepíše se to i na jejich osobním životě,“ varoval Štěpánek, podle něhož už nastal čas, aby se o situaci sloužících policistů začala konečně vést veřejná diskuze.

Drahonice jsou naplněny z jedné třetiny. V současné době v nich pobývá 80 běženců - většinou muži.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.