Lidovky.cz

Že jsme laxní? Šabatová nás očernila, kritizují nás doma i na ulici, stěžuje si personál z Bělé

Česko

  14:10
PRAHA/BĚLÁ - Zaměstnanci detenčního zařízení vrací úder ombudsmance Anně Šabatové. Veřejné ochránkyni práv vzkazují, že je svými slovy o „laxním přístupu“ očernila, a to jak pracovně, tak osobně. „Většina z nás je z malých vesnic nebo městeček, a čelíme pak dotazům ‚Co s těma lidma v té Bělé děláte?‘“ píše za kolektiv pracovníků v otevřeném dopise jedna z dotčených zaměstnankyň.

Zařízení Bělá-Jezová pro uprchlíky. foto: http://www.ochrance.cz/

Personál detenčního zařízení v Bělé-Jezové na Mladoboleslavsku si stěžuje na kritiku Anny Šabatové, která přičítá nedostatky v organizaci a špatné podmínky pro běžence a jejich děti právě vedení střediska. Běženci podle ní žijí v horších podmínkách než vězni. Zásadní nedostatky zjistila se svými kolegy při kontrole tohoto zařízení. (VÍCE ČTĚTE ZDE)

„Vždycky jsem se domnívala, že Veřejný ochránce práv je ten, kdo ochraňuje právo spravedlivým způsobem, nenechá se ovlivnit politickou či mediální situací a účelem či posláním jeho práce je provádět objektivní, nestranná a profesionální šetření tam, kde má pochyby o dodržování principů demokratického státu, a neuchyluje se k mediální kampani cílené proti konkrétní skupině osob nebo jednotlivcům,“ píše za kolektiv zaměstnanců v otevřeném dopise A. Černá v reakci na slova veřejné ochránkyně práv, která zazněla v rozhovoru pro server Aktuálně.cz. Na jaké pozici Černá pracuje, ale není jasné.

Chovanec slíbil, že zajistí více tlumočníků i lepší zdravotní péči

Na kritiku ombusmanky reagoval před nedávnem i ministr vnitra Milan Chovanec. Ten připustil, že v detenčních zařízeních pro uprchlíky není vše v pořádku. V otevřeném dopise ombudsmance Anně Šabatové pak slíbil, že zajistí více tlumočníků a lepší lékařskou péči dětem.

Šabatová před pár dny označila personál za „laxní“.

Nelíbily se jí především obstrukce při poskytování právní pomoci, nedostatek tlumočníků v zařízení či nedostatečné životní podmínky pro děti běženců. Těm údajně schází teplé oblečení, místo zimní obuvi mají plastové sandály a jsou vyděšené z všudypřítomné bezpečnostní služby a policistů.

Ministerstvo vnitra vnímá její výtky jako oprávněné, ale to pouze zčásti. Připouští, že jsou věci, které je nutné zlepšit a s některými změnami již počítá. Chovanec například přislíbil zajištění více tlumočníků a lepší zdravotní péči. (více v boxu napravo - pozn. red.).

PROHLÉDNĚTE SI FOTOGALERII:

Zařízení Bělá-Jezová pro uprchlíky.
Zařízení Bělá-Jezová pro uprchlíky.

Zato kolektiv zaměstnanců s Šabatovou nesouhlasí ani v jedné z výtek. „Dovoluji si pochybovat o objektivitě celého šetření a uvedených informací. Publikování závěrů šetření, které probíhalo jeden den, v médiích a tisku by se dalo považovat za pokus o šíření nenávisti a zdiskreditování zaměstnanců v Zařízení pro zajištění cizinců v Bělé-Jezové,“ píše zaměstnankyně Černá, která v zařízení pracuje již deset let a je přesvědčená, že se svými kolegy odvádí dobrou práci.

Podmínky pro běžence jsou naprosto dostačující, Šabatová se mýlí, tvrdí Zeman

Nařčení z liknavosti by se podle Černé dalo vysvětlit jako urážka všech zaměstnanců, kteří se i v minulých letech starali o spoustu klientů. „V posledních měsících je situace velmi vyhrocená, ale i tak děláme všichni co je v našich silách, abychom situaci zvládli, avšak děláme to, a můžeme to dělat, pouze v mezích zákona, v mezích etického kodexu sociální práce a k tomu se musíme vyrovnat se svou vlastní empatií,“ vzkazuje pak Šabatové.

Politici sem chodí jak do zoo, stěžuje si personál

Že si veřejná ochránkyně vybrala ke kritice personál, považuje Černá za chybné rozhodnutí. Výtky by prý měly směřovat jinam. „Proč nejsou terčem Vaší kritiky nedůstojné a mnohočetné návštěvy ze strany některých politiků v našem zařízení, které naprosto nedůstojným způsobem chodí sledovat zadržené migranty za plotem. Omlouvám se za ten výraz, ale s nadsázkou se dá říci, že k nám chodí jako do ZOO. Toto je pro migranty nedůstojné a ponižující jednání!“ píše dále v kritickém textu, který se snaží vyvracet kritiku ombudsmanky.

Například poslanec Martin Komárek (ANO) si před nedávnem udělal selfie s běženci za plotem. Sám přitom kritizoval nelidské a nedůstojné jednání.

Zaměstnanci se navíc domnívají, že je Šabatová očernila nejen po pracovní stránce, ale i té osobní. „Ne každý zaměstnanec bydlí v anonymitě velkého města ... Většina z nás je z malých vesnic nebo městeček, a čelíme pak dotazům ‚Co s těma lidmi v té Bělé děláte?‘ Jak je asi mámě, která přijde po dvanáctihodinové směně z práce a musí vysvětlovat svým dětem, že v práci nikomu neubližuje?“ stěžuje si Černá.

Kritika Šabatové podle ní překročila únosnou mez. „Rozumím některým Vašim výhradám k chodu tábora, ale domnívám se, že směřovat svoji nelibost nad tímto stavem proti zaměstnancům tábora a jejich vedení není spravedlivé. Spravedlivé jednání od ombudsmana ovšem opravdu očekávám. Nebylo lépe směřovat síly a iniciativu na zjednání nápravy směrem k zákonodárcům?“ pokládá na závěr otázku.

Místo vepřového zelenina či hovězí

Také Správa uprchlických zařízení spadají pod ministerstvo vnitra v pátek zveřejnila nové informace o chodu v detenčních zařízení. Na jejich stránkách se tak například objevil jídelníček či nové statistiky ubytovaných klientů.

V zařízení pro zajištění cizinců je k 22. říjnu celkem 484 osob, přičemž největší skupinu tvoří muži ve věku 18 - 26 let. Nejčastěji pochází z Afghánistánu, Iráku, dále pak Pákistánu, Bangladéše či Ukrajiny. Do pobytových, přijímacích a integračních středisek se pak dostávají lidé především z Ukrajiny, Sýrie, Kuby, Číny a Ruska.

A co dostávají cizinci v zařízeních k jídlu? Například v pátek se v Bělé servíruje k obědu slepičí polévka, králík na česneku se špenátem a houskovými knedlíky. K večeři se pak bude podávat vepřový hrnec s mrkví a brambory. Z náboženských důvodů ale bývá připraveno vždy několik variant. "Samozřejmě, že kdo nejí vepřové, tak dostane hovězí nebo vegetariánskou stravu,“ vysvětlil vedoucí stravovacího zařízení Pavel Žižka. (CELÝ JÍDELNÍČEK NAJDETE ZDE)

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.