Lidovky.cz

Dotační podvod? Sociální službu neposkytoval, tvrdí inspekce. Vše je v pořádku, oponuje kraj

Česko

  6:00
PRAHA - Když do kritizované teplické poradny nastoupili inspektoři ministerstva práce, zjistili, že jednu z dotovaných služeb vůbec neposkytuje. A případ postoupili Ústeckému kraji, který může ukládat sankce. Podle něj je ale s organizací vše v pořádku. Proč ministerstvo tvrdí něco a kraj pravý opak, ale žádný z úřadů nevysvětlil. Ani to, jestli se například nejedná o dotační podvod.

Sídlo SPZ Teplice na místní adrese v ulici Jankovcova. Na stejné adrese sídlí také firma Heliosystems, ve které působil právě Martin Dlouhý, nyní předseda SPZ Teplice. foto: Lidovky.cz

Na organizaci SPZ Teplice narazil server Lidovky.cz, když mapoval sociální služby v Ústeckém kraji. Tamní neziskové organizace si tehdy stěžovaly, že na zavedené poskytovatele nezbývají peníze, přesto se kraj rozhodl podpořit nově vzniklé organizace. Mezi nimi i SPZ Teplice.

Za organizací stojí Martin Dlouhý, člen v severočeském městě dlouhodobě vládnoucí ODS. Už dříve na dotaz serveru Lidovky.cz uvedl, že poskytovat pomoc rodinám s dětmi se rozhodl poté, co mu nevyšlo podnikání ve zcela jiném oboru – fotovoltaice (viz box).

Podezření na dotační podvod

Kvůli podezření na dotační podvod se za Dlouhým vypravila v červnu letošního roku inspekce z ministerstva práce a sociálních věcí. Zaměřila se na to, zdali jeho zařízení poskytuje službu s názvem ‚sociálně aktivizační služba pro rodiny s dětmi‘. Byla to totiž právě tato služba, kvůli které do něj kraj investoval poměrně štědré dotace už v prvním roce fungování 984 tisíc korun, pro letošní rok činil příspěvek zhruba 960 tisíc.

Ministerská kontrola ale ukázala, že tuto službu vůbec neposkytoval. „Inspekční tým při místním šetření zjistil, že poskytoval veškeré činnosti zajišťuje v rámci režimu sociálně-právní ochrany dětí. Vzhledem k tomu, že dosud nebyla poskytována sociální služba ‚sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi‘, předalo ministerstvo podnět kraji,“ uvedl na dotaz serveru Lidovky.cz mluvčí rezortu Petr Sulek.

  • “Vzhledem k tomu, že bylo zjištěno, že nejsou poskytovány sociálně aktivizační služby, podalo ministerstvo podnět k prošetření,“ zopakoval mluvčí Sulek předchozí odpověď.

Vysvětlení, o jaké pochybnosti se u SPZ Teplice konkrétně jednalo, ale ministerstvo odmítlo uvést. Stejně tak jak závažné byly - zdali služba nebyla poskytována vůbec, či byla ‚jen‘ jinak evidována. I to ale zůstalo bez jasné odpovědi.

„Vše je v pořádku“

Ústecký kraj likviduje sociální služby, zničí nás to, tvrdí neziskové organizace

Zdali skutečně došlo k dotačnímu podvodu, či se jedná o formální chybu, může svým šetřením zjistit Ústecký kraj. Pokud jde o rozdělování dotací, právě on má totiž všechny kompetence. Ještě donedávna přerozdělovalo peníze ministerstvo práce a sociálních věcí, i tak se ale řídilo především doporučením kraje. A proto s přechodem na nový systém, kdy peníze nyní posílá už výhradně kraj, nikdo velké výkyvy neočekával (více čtěte ZDE).

Podle úřadu je ale všechno v pořádku a nic nenasvědčuje tomu, že by Dlouhého SPZ Teplice danou službu neposkytovalo. Kraj na místě vlastní kontrolu sice zatím neprovedl, v elektronické evidenci jsou prý konkrétní klienti zapsaní.

„Náhledem do výkazu bylo zjištěno, že data o klientech, kterým byla poskytnuta uvedená sociální služba v roce 2014, byla uvedena,“ sdělila mluvčí Lucie Dosedělová. Finanční inspekce proběhne u Dlouhého letos v listopadu, periodická kontrola je naplánována na rok 2016.

Čím si tedy Ústecký kraj vysvětluje, že mezi tvrzením ministerstva a úřadu je takový rozpor, na to už mluvčí nereagovala. „Ve službě probíhají personální změny, pravidelně jsou vyplňovány statistické údaje, výstupy z obcí o efektivitě a využitelnosti služby jsou na velmi dobré úrovni,“ doplnila. Činit závěry je podle ní zatím předčasné.

Sdružení SPZ Teplice na tamní pobočce.

A její slova potvrzuje i sám Dlouhý. Obě ministerské inspekce, které se týkaly kvality poskytovaných služeb či hospodaření, podle jeho slov dopadly dobře, případné výtky organizace ihned odstranila.

Ani on ale nechtěl vysvětlit, proč tedy ministerstvo tvrdí, že služba poskytována nebyla. „To bylo mylné, protože druhá kontrola, která přišla posléze, absolutně rozvrátila tvrzení první kontroly. Jedna řekla černá, další bílá,“ uvedl Dlouhý. Kvůli odlišným závěrům chtěl prý s právníky na první inspektory podávat trestní oznámení.

Když prý doložil, že služba poskytována byla, ministerstvo se jim už neozvalo. „Asi takhle je to. Víc vám neřeknu, mám s vámi velice špatnou zkušenost. Dál to nebudu komentovat,“ dodal Dlouhý a zavěsil.

  • Jak také upozornil server Lidovky.cz, SPZ Teplice na svých webových stránkách uvádělo adresu v Ústí nad Labem, kde měla sídlit další kancelář organizace. Na místě byl ovšem téměř vybydlený dům jen s pár obyvateli. Dlouhý to vysvětloval tím, že jim k dokončení rekonstrukce chybí peníze, a že tam zatím oficiálně registrovanou službu nemá.
  • „Provozovnu připravujeme. Tlačili na nás Ústečáci, jsou nervózní a mají podezření, že fungujeme nějak divně. Nevyšly nám na to ale finance, chybí nám 80 tisíc. Asi to ze stránek vymažu,“ hájil se tehdy podnikatel. Adresu ze stránek nakonec odstranil.
„Je dobré být ve vyloučené lokalitě a ne v centru města na takzvaném čistém...
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.