Lidovky.cz

Studenty nepustila policie k památníku na Albertově. Je to smutné, říká rektor UK

Česko

  16:46aktualizováno  19:55
PRAHA - Policie odmítla kvůli chystané akci Bloku proti islámu pustit studenty k pamětní desce na Albertově. Mladí lidé, kteří chtěli zapálit svíčky a uctít památku 17. listopadu 1989, postup okamžitě odsoudili. Za studenty se následně přimlouval i rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. „Velitel byl korektní, ale nekompromisní,” okomentoval Zima situaci pro server Lidovky.cz.

Demonstrace 17. listopadu provázeli těžkooděnci. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Ať žije Zeman, skandoval dav. Prezident si na akci odpůrců islámu užil potlesk a ovace

Lidovky.cz: Mohl byste popsat událost, k níž došlo na Albertově?
Chtěli jsme uctít památku na Albertově s kolegy rektory a studenty. Již v minulém týdnu jsme zjistili, že ten prostor je zabrán pro demonstraci. Jednali jsme s Prahou a policií, abychom tam mezi jedenáctou a dvanáctou mohli přijít s květinou. Byli jsme informovaní, že malá skupina tam může projít. Ráno jsme byli u Hlávkovy koleje, následně jsme šli průvodem do Žitné ulice, kde byl zastřelen Jan Opletal a Václav Sedláček. Odtud se nás část vydala k malým albertovským schodům. S velitelem ochrany jsme se domluvili, že malá část může projít, což byla zhruba většina lidí, co šla ze Žitné. Jen pár lidí muselo zůstat za zátarasem.

Šlo jim jen o zviditelnění a propagandu, tvrdí mluvčí Ovčáček

Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka mohli "položit kytičku na Albertově kdykoliv mimo předem ohlášené shromáždění". "Takto jde jen a jen o pokus o mediální zviditelnění, průhlednou propagandistickou akci ku laskavému pošimrání antizemanovského mediálního mainstreamu. Nic více," uvedl Ovčáček na svém Facebooku.

Část kolegů již na Přírodovědecké fakultě byla, také paní primátorka Adriana Krnáčová a pan ministr Richard Brabec (oba ANO). Ti samozřejmě prošli. Poté chtěli projít také další studenti. Velitel akce řekl, že může pustit jenom představitele studentů, ne skupinu dvaceti až čtyřiceti lidí, co tam byla. Studenti řekli, že půjdou buď všichni, nebo nikdo.

Lidovky.cz: Jedna z účastnic napsala na sociální síť, že jste musel naléhat, aby mohli studenti uctít památku obětí. Je tomu tak?
Jednali jsme o počtech, část pánů rektorů prošla, část studentů také. Ochranné složky říkaly, že už tam další lidé nemohou projít. Říkal jsem jim, vždyť tam ještě není ani těch třicet lidí, kolik jsme jich měli slíbených. Poté tam mohl projít i sbor. Většina účastníků z Žitné ulice prošla, neříkám, že všichni. S policií jednala i paní primátorka Krnáčová.

Lidovky.cz: Problémy s průchodem měli mít i někteří děkani.
Byli tam páni děkani, kteří tam šli. Jejich jména byla řečená veliteli zásahu. Ten pak řekl, že si děkani s sebou mohou vzít představitele studentů, dva, tři, čtyři, ale ne celou skupinu. Studenti drželi pohromadě a prohlásili, jak už jsem řekl, že když ne všichni, tak nikdo. Tak zůstali u zátarasu, zhruba na úrovni vstupu do Přírodovědecké fakulty.

Demonstrace provázeli také těžkooděnci.
Policejní těžkooděnci (ilustrační fotografie)

Lidovky.cz: Co si o tom všem myslíte?
Chci říci, že je to samozřejmě smutné, co se odehrálo. Pokud si správně pamatuji, v posledních dvaceti letech se na Albertově neudála žádná demonstrace politické strany. Pokud mám informace, tak blokádu nečinil Pražský hrad pro pana prezidenta.

Lidovky.cz: Máte dojem, že bylo nutné pustit k pamětní desce pouze omezený počet osob?
Velitel akce se choval korektně, ale velmi nekompromisně. Nejsem expert na ochranu ústavních činitelů, tudíž to nemohu komentovat.

V listopadu ‘89 studenti na Albertov mohli

Několik českých politiků se ohradilo proti tomu, že ochranka zastavila studenty, kteří chtěli zapálit svíčku u pamětní desky na Albertově. Studenty ochranka nepustila, protože na místě se konala akce Bloku proti islámu a očekával se příjezd prezidenta Miloše Zemana.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po incidentu uvedl, že ho situace mrzí, policie prý ale musí udržovat bezpečnost. Europoslanci za KDU-ČSL Pavel Svoboda a Jiří Pospíšil postup policie odsoudili, stejně jako předseda ODS Petr Fiala. "Policie má za úkol, aby udržela pořádek a bezpečnost. Nechceme, aby docházelo k násilným střetům mezi příznivci jednotlivých názorů," reagoval na zastavení studentů premiér Sobotka.

Na Albertově se 17. listopadu 1989 shromáždili studenti, kteří pak pokračovali na Národní třídu, kde jejich demonstraci násilím rozehnaly bezpečnostní složky. Kritické komentáře odkazují na to, že v roce 1989 studentům ve vstupu na Albertov nikdo nebránil.

"Musím s politováním konstatovat, že v listopadu 89 studenti na Albertov mohli. Hanba," konstatoval na Twitteru lidovec Svoboda. Jeho stranický kolega Pospíšil napsal na svůj Twitter: "Nepustit 17. listopadu studenty na Albertov, protože tam za dvě hodiny bude prezident Zeman, je nehoráznost." Předseda ODS Fiala, který je bývalým rektorem Masarykovy univerzity v Brně, považuje postup za zneuctění památky listopadových událostí. "Nevpustit studenty zapálit svíčky k pamětní desce je dalším pošlapáním Listopadu 89. Pokud to pořadatelé neví, tak dnes mj. slavíme svobodu," hodnotil opatření ve svém twitterovém příspěvku.
čtk

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.