Lidovky.cz

Oleo odmítla tunelování firmy ve prospěch Rittiga. Obžalobu označila za absurdní

Česko

  13:03aktualizováno  17:46
Zakladatel firmy Oleo Chemical Michal Urbánek ve středu u soudu odmítl obvinění, že se podílel na tunelování vlastní firmy. Obžaloba jej viní, že společně s lobbistou Ivo Rittigem a dalšími osmi lidmi vyvedli z petrochemické firmy téměř 20 milionů korun.

U Městského soudu v Praze začalo 18. listopadu hlavní líčení v případu lobbisty Iva Rittiga a dalších devíti lidí. foto: ČTK

Obžaloba je absurdní, řekl Urbánek při výpovědi, která trvala přes šest hodin a pokračovat bude ve čtvrtek.

Příšerná, zlá, arogantní, řekla o Rittigově advokátce u výslechu podřízená

U středečního zahájení soudu byl i Rittig, který se přes den nechtěl ke kauze vyjadřovat. „Všechno řeknu ve své výpovědi, ale dopředu říkám, že nikoho z těch lidí neznám. Všechno, co říká ten Urbánek, mě zajímá z toho titulu, protože jsem ani ve své podstatě nevěděl, jak to probíhá. Neexistuje nic, co by nás spojovalo,“ řekl Rittig po skončení středečního jednání.

Obžaloba tvrdí, že Oleo Chemical uzavřela v říjnu 2007 smlouvu s firmou Cokeville Assets, která sídlila na Britských Panenských ostrovech. Smlouva prý měla zastřít pravý účel převodů peněz z Olea do Cokeville - odčerpání části majetku Olea ve prospěch Rittiga a zároveň navýšení daňových nákladů Olea. Oleo pak podle žalobce s Cokeville uzavřelo jako zástěrku k převádění peněz smlouvu o poskytování poradenských služeb, které však ve skutečnosti firma z Karibiku neposkytovala.

Absurdní příběh

Podle Urbánka však jde o absurdní příběh zpronevěry vlastního majetku. „Celá obžaloba postrádá motiv. Vzal jsem si svoje peníze, přisvojil jsem si je tak, že jsem je někomu poslal. To je přece absurdní,“ prohlásil Urbánek. Oleo podle něj jen platilo za poradenské služby, které dostalo. ̈

Poskytnuté poradenství prý pomohlo k tomu, aby firma „přežila“. „To se povedlo,“ řekl soudu Urbánek. Podle něj je obžaloba smyšlená a lživá. „Z mého pohledu jsme žádnou škodu nezpůsobili,“ řekl Urbánek.

Urbánek se ve středu snažil detailně rozebrat obžalobu i její odůvodnění. Argumentuje mimo jiné tím, že se ke kauze nemohl dostatečně vyjádřit při policejním vyšetřování. Kauzu považuje za účelovou a jejím cílem podle něj je hon na Rittiga.

Státní zástupce Adam Borgula se k jeho obhajobě ani ke krokům advokátů, kteří během celého dne detailní výpověď podporovali, nechtěl vyjádřit. Právníci se také neúspěšně snažili zahájení procesu oddálit námitkami. „Na obžalobě samozřejmě nadále trvám,“ řekl Borgula.

Svědek proti Rittigovi dostal podmínku za tunelování. Může jít o odplatu, připustil soudce

Oleo si podle obžaloby fiktivní faktury zahrnulo do daňových nákladů za rok 2009, 2010 a 2011. Tím prý obžalovaní způsobili státu škodu nejméně 3,7 milionu korun. Poslední bod obžaloby se týká bydlení v Dubaji, které podle obžaloby Rittig s manželkou koupili z peněz z provizí za fiktivní poradenství a obžalovaní tak zastřeli pravý důvod převodu peněz.

Obžaloba kromě Urbánka a Rittiga míří na dalšího zakladatele Oleo Chemical Kamila Jirounka, Rittigova obchodního partnera Petera Kmetě, Rittigovy právníky Karolínu Babákovou a Davida Michala z advokátní kanceláře MSB Legal (dříve Šachta & Partners), jednatele účetní firmy Peskim Petra Michala, šéfa výroby v Oleo Chemical Radomíra Kučeru, účetní firmy Oil Technologies (dříve Peskim) Janu Šádkovou a finančního odborníka Peskimu Jaroslava Kubisku. Většině hrozí až deset let vězení.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.