Lidovky.cz

Teroristé v Česku? Policie na jaře zadržela dva Syřany s podezřelými materiály

Slovensko

  6:00
PRAHA - Jde o další případ cizinců podezřelých z napojení na teroristy na území Česka. Cizinecká policie letos na jaře v autobuse na D 1 zadržela dva Syřany na cestě z Rakouska do Německa. U sebe měli podezřelé poznámky a radikální náboženskou literaturu. Češi zalarmovali rakouskou protiteroristickou jednotku, které nakonec dvojici i s podezřelými materiály předali.

Korán (ilustrační snímek). foto: WikipediaShutterstock

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) krátce po teroristických útocích v Paříži zmínil jedinou stopu, která spojuje Česko s masakrem v Paříži. Jeden z teroristů měl před sedmi a pěti lety cestovat přes Prahu. Server Lidovky.cz však získal informace již o druhém případu, který ukazuje na to, že Česko bylo vyhledávanou tranzitní trasou. Totiž: letos na jaře na dálnici D1 cizinecká policie zadržela v autobuse dvojici podezřelých Syřanů.

Česká stopa masakru v Paříži? Policie v dubnu zadržela Francouze s autem plným zbraní

„Jeden měl u sebe papírový sešit s možnými podezřelými informacemi. Neprodleně jsme informovali útvary v rámci policie i mimo ni, které jsou věcně příslušné k řešení podobných událostí. Spolupracovali jsme také s rakouskými kolegy přímo z rakouské protiteroristické jednotky,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí jihomoravské policie Petra Ledabylová.

O jaké podezřelé informace se konkrétně jednalo, však odmítla upřesnit stejně jako protimafiánský útvar (ÚOOZ), jenž byl o zadržení Syřanů informován. „Nemohu specifikovat nic, protože to není případ, jenž jsme zpracovávali my,“ uvedl jeho mluvčí Pavel Hanták. ÚOOZ podle něj pouze spolupracoval s krajskou policií.

Podle informací serveru Lidovky.cz měli u sebe cizinci podrobné návody a schémata k zapojování různých elektrických zařízení k mobilnímu telefonu a radikální náboženskou literaturu vyzývající k džihádu a zabíjení nevěřících.

„Materiály si převzala rakouská policie k další analýze,“ uvedla pouze policejní mluvčí Ledabylová. A stejně tak si Vídeň vyzvedla i oba podezřelé.

První podezřelý případ

Dva Francouzi zadržení se samopaly poblíž slovenské hranice po sobě zjevně nechtěli zanechat žádné stopy. Jak zjistil server Lidovky.cz, na nákup zbraní použili marocké doklady psané na jinou osobu....(ČTĚTE VÍCE)

„Díky předchozí spolupráci na tomto případu s protiteroristickou jednotkou předání proběhlo za přítomnosti specialistů na tuto problematiku, ne standardním způsobem, kdy si cizince přebírají kolegové z běžné hlídky. Předání bylo uskutečněno samostatně, ne hromadně s ostatními zajištěnými běženci,“ popsala Ledabylová.

Případ se nápadně podobá trendu, jenž premiér Sobotka popisoval ve čtvrtek. Na základě informací zpravodajských služeb již připustil, že Česko se stalo tranzitní zemí teroristů. Je totiž považováno za bezpečnou zemi, díky čemuž teroristé při příjezdu do Německa či Francie nevzbuzují takovou pozornost, jako kdyby tam přiletěli rovnou z problémových států. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) v reakci na premiérova naopak uvedl, že v posledních měsících je o České republice známo, že nastavilo vysoké bezpečnostní standardy.

Server Lidovky.cz již informoval o případu dvou Francouzů zadržených poblíž Starého Hrozenkova, které zadrželi celníci tři měsíce po lednovém masakru v redakci pařížského časopisu Charlie Hebdo. U sebe měli čtyři expanzní samopaly škorpion a tři samopaly UZI. Zbraně koupili na Slovensku a směřovali s nimi do Francie.

Expanzní zbraně umožňují střílet pouze slepými náboji, ale kvůli mírné slovenské legislativě jimi lze po jednoduché úpravě opět zabíjet. V Česku je proto jejich držení nelegální, kvůli čemuž poslal soud prvního muže na 14 měsíců do vězení, druhému uložil roční podmínku. Oba se dopustili zahraničního obchodu s vojenským materiálem bez povolení a nedovoleného ozbrojování.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.