Lidovky.cz

Za zničené zdraví více peněz. Nově se bude hodnotit, jak zranění omezí život

Česko

  6:48
Nový občanský zákoník přinesl zásadní změny i do odškodňování. Obavy z právní nejistoty byly zřejmě zažehnány a poškození mohou očekávat výrazně vyšší náhrady za zničené zdraví.

Petr Vojtek, soudce Nejvyššího soudu ČR foto: Anna Vavríková, MAFRA

V oblasti náhrady nemajetkové újmy na zdraví, kde byla zrušena takzvaná bodová vyhláška a nově měly o náhradě rozhodovat soudy v každém jednotlivém případě podle „pravidel slušnosti“.

Jenže takových je do roka zhruba sto tisíc. „Zrušení vyhlášky byl krok do prázdna, jakési podražení židle a zbavení se i minimálních jistot,“ říká v rozhovoru pro LN Petr Vojtek, soudce Nejvyššího soudu a spoluautor nové metodiky, která má soudům dát jasnější vodítko při rozhodování sporů o zničené zdraví. „Pokud bychom metodiku nevytvořili, nastal by bezbřehý chaos a naprostá právní nejistota,“ dodává Vojtek.

Podle nové metodiky by vyplácené náhrady za bolestné měly být zhruba dvakrát vyšší. Především ale přichází ze zcela novou koncepcí odškodnění za ztížení společenského uplatnění. Nefunguje jako „ceník orgánů“, nýbrž hodnotí dopad zranění na různé činnosti a životní funkce.

„Hodnotí se každá položka od nuly do sta procent – jako míra vyřazení člověka oproti předchozímu stavu. Soudce díky tomu dostane komplexnější obrázek o tom, co poškozenému je,“ říká Petr Vojtek. „Třeba amputovaný palec vychází někde kolem tří procent, kvadruplegici budou mít přes padesát procent,“ dodává soudce. Při stoprocentním vyřazení činí základní hodnota náhrady kolem deseti milionů korun, lze ji přitom navýšit například v souvislosti s mládím či rodinným prostředím poškozeného.

.

Témata: zdraví
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.