Lidovky.cz

Co uniklo ze Sobotkova e-mailu? Pošta otevřela stranickou kuchyni ČSSD

Evropa

  18:14
PRAHA - Útok hackerů na e-mailovou schránku premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) nabídl pohled do politické kuchyně sociální demokracie. A ukázal, co vše řeší politici po e-mailu.

Hackeři napadli e-mail Bohuslava Sobotky. foto: škLidovky.cz

Postoj vůči uprchlíkům

Největší procento z hackery zveřejněných e-mailů tvoří komunikace mezi premiérem Sobotkou a jeho politickým poradcem Oto Novotným. Dopisy mimo jiné ukázaly rozkol v ČSSD, pokud jde o přístup k migrační krizi (právě migrace, respektive silně protiimigrační tón je hlavním tématem extremistického webu white-media.info, který maily zveřejnil - pozn. red.)

Třeba v říjnu loňského roku Novotný Sobotkovi napsal, že kategorické odmítání kvót straně škodí. „Chci upozornit, že tato strategie diktovaná Hájšmanem (podle všeho Tomáš Haišman z odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra - pozn. red.) a MV (ministerstvem vnitra) je zcela v protikladu s tím, co říkají odborníci na migraci a NGOs (nestátní neziskové organizace - pozn. red.). (...) Můžeš mi, prosím, říci jediný pozitivní výsledek dosavadní vládní strategie k řešení migrační krize? Já vidím jen samé karamboly. Ale co je nejhorší, vidím děsivé selhání závaznosti vůči socdem hodnotám. Ty jsi fakt přesvědčen, že jdeme správnou cestou?“ napsal premiérovi a šéfovi ČSSD Novotný.

Nebylo to přitom poprvé, kdy coby politický poradce Sobotku ohledně postoje k uprchlíkům varoval. „Dělí to, bohužel, sociální demokraty,“ napsal například už loni v květnu.

Předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka (vpravo) a jeho ministr vnitra Milan...

Z e-mailu podepsaného Karlem Machovcem zase Sobotkovi došla zpráva, kde diplomatický postoj premiéra k uprchlíkům chváli, a reakci na kvóty označuje za „přiměřenou“.

„Mnoho populistů i z vlastních řad se na tebe vrhne, vlastně především z vlastních řad - vox populi, vos dei a hlavně před volbama do krajů. Bohužel to zachvátilo i špičky ČSSD. Pokud se mne týče, tak reakce Milana Chovance je téměř nepřijatená a minimálně nekolegiální v této vypjaté chvíli, o reakcích typu Richard Dolejš ani nemluvě,“ napsal Machovec.

Dojednávání postů

„Slávku, vím, že máš hodně důležitých rozhodování a omlouvám se za to, že Tě vyrušuji, ale i přesto, udělej si, prosím, na tento e-mail chvilku času,“ apeloval například na Sobotkovu přízeň v e-mailu spolustraník.

„Jak víš, mám už 60 let, a proto jsem Tě prosil v důvěrném e-mailu i v dopise o odpovídající post, např. již zmíněného politického náměstka kdekoliv. Dovoluji si Ti ten e-mail připomenout. Možná, že v návalu práce jsi ho nečetl. Tak, prosím tě, Slávku, vyslyš moji prosbu a zaujmi pro mne pozitivní stanovisko. Dopředu Ti za Tvoji přízeň děkuji.“

Výstupy v médiích

‚Ahoj Slávku.‘ Hackeři ukradli soukromou korespondenci premiéra Sobotky

Ohledně výstupů v médiích, návrhů na články i podklady pro rozhovory komunikuje Sobotka s mluvčím Úřadu vlády Martinem Ayrerem. V dubnu loňského roku Ayrer například Sobotkovi navrhoval, jak by měl postupovat při „medializaci rozpočtu“.

Kromě přípravy podkladů pro pořad Otázky Václava Moravce dohodl rozhovor pro vybraná média Právo, TV Nova a Česká televize. „V neděli vydáme k tématu tiskovou zprávu - navrhuji vydat kolem 17h, aby nebyla možnost ostatních novin připravit analytické a kritické články,“ poradil v e-mailu Ayrer.

Žádost o pomoc

Kvůli nabírání nových členů v havířovské buňce ČSSD se na Sobotku obrátil David Sedláček z tamní stranické buňky. „Jakožto členovi ČSSD a MSD se mi nezdá správný postup vedení naší místní organizace, kdy ignorují množství žádostí o vstup do strany a jsou přijímáni evidentně jen jim loajální členové,“ napsal premiérovi Sedláček s tím, že to prý poškozuje jejich práci.

Kvůli evropských projektům zase premiéra o pomoc žádal Ivan Ohlídal, mimo jiné jeho poradce pro sociální oblasti. Obával se, že „údajně připravované procesy na MŠMT“ mohou ohrozit přípravu evropského programu.

Česká televize

Diskusi s ředitelem České televize zase údajně po Sobotkovi požadoval Jiří Hájek, v té době stranický kandidát do Senátu. Důvod? Veřejnoprávní televize se prý Hájka snaží poškodit připravovanou reportáží.

„Nemám nic proti svobodě médií, ale jak uvádím ve svém dopise, jsem zcela přesvědčen, že v tomto případě se jedná o jediný cíl, a tím je poškození ČSSD a kandidáta ČSSD v senátních volbách,“ napsal ve zprávě Hájek. Na dotaz serveru Lidovky.cz uvedl, že podezření ohledně veřejnoprávní televize při své kampani měl. „Uvedený mail jsem ve své poště nedohledal,“ napsal však poté, co si zprávu zveřejněnou hackery prohlédl, aniž by ale vyvrátil, že ji psal.

Politiku

Rady ohledně politických projevů ale Sobotkovi, jak naznačují zveřejněné e-maily, dává i státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. „Začátkem března budu v Berlíně, tak proberu s poradcem kancléřky pro EU, jestli je něco, co by chtěla slyšet,“ uvedl v e-mailové zprávě z února loňského roku.

Průšvih s naftou

Jedna ze zpráv v korespondenci premiéra Sobotky těsně předcházela odhalení velkého průšvihu. Týkal se uskladnění státních zásob strategické nafty v německém Kraillingu. V e-mailu z 18. září 2014 varuje šéf Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr před kritickou finanční situací firmy Viktoriagruppe, která pro Česko na čtyřech různých místech skladovala naftu.

Správci rezerv odváží naftu ze skladů firmy Viktoriagruppe.

„Máme dohodu, že u nás v (v ČR) celníci ohlídají aby nám nic ze skladu nezmizlo, ale obavu mám o německý Krailing. Proto tam příští týden vysílám další kontrolu, která provede nejen kontrolu stavů, ale i několik dnů tam pobyde a na místě bude situaci monitorovat – resp. i to je je forma aby se nám v příštích dnech nic neztratilo,“ psal Švagr na premiérův soukromý e-mail (uváděno doslovně bez oprav pravopisných nepřesností – pozn. red.).

Ze zmíněné kontroly vyplynulo, že v Německu oproti oficiálnímu stavu chybí zhruba pět a půl milionů litrů nafty v ceně zhruba 80 milionů korun. V lednu 2015 pak z dalšího měření provedeného německými celníky – kteří objekt předloni na podzim zapečetili – vyšlo najevo, že v Kraillingu schází dokonce ještě více nafty, než uváděly záznamy: 6,3 milionu litrů.

Tato záhada, která zajímá i české policisty, následně ustoupila do pozadí, protože firma Viktoriagruppe se sama poslala do insolvence a konkursní správce následně českou naftu v Německu zablokoval. Nešlo tedy jen o zmizelou část, ale o celou zásobu.

Kauza Viktoriagruppe: Správa rezerv podá v Německu trestní oznámení

Tohoto citlivého tématu se Pavel Švagr dotýká v jinému e-mailu Bohuslavu Sobotkovi z 20. prosince 2015. Varuje před tím, že správě rezerv na konci roku skončí smlouva s právní firmou, která státnímu podniku poskytuje služby v případu Viktoriagruppe. Premiérovi připomíná, že by bylo dobré, aby vláda věc co nejdříve projednala.

„To znamená, pokud by bylo potřeba podat žalobu v Německu (a k tomu se nyní kloním nejvíce) pak je potřeba mít právníky,“ uvedl ve zprávě předseda SSHR Švagr. Žaloba měla mířit směrem k insolvenčnímu správci, cílem by pak byl návrat nafty za zhruba 1,2 miliardy do Česka. Druhou variantou je pak dohoda (vzdání se části české nafty), která je také připravena.

Sobotka a hackeři

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.