Lidovky.cz

Úřad vlády změnil hesla ‚srdce všech zákonů‘. S únikem e-mailů to nesouvisí, tvrdí

Česko

  11:15
PRAHA - Ve stejný den, kdy se na veřejnost dostal obsah soukromé e-mailové schránky premiéra Bohuslava Sobotky, změnil úřad vlády hesla do stěžejního systému - elektronické knihovny eKLEP. Databáze shromažďuje citlivé údaje týkající se vznikajících zákonů. Úřad nicméně popřel, že by krok souvisel s hackerskými útoky na předsedu vlády.

Premiér Bohuslav Sobotka. foto: MAFRA

Zprávy ze Sobotkova e-mailového účtu se objevily na rasistickém webu White Media v úterý ráno, večer už se s původním heslem do eKLEPU nešlo přihlásit. Úřad vlády však odmítá, že zareagoval pozdě. Mezi událostmi podle něj není žádná souvislost, jde prý jen o pouhou shodu okolností.

S prosbou o diskrétnost, psal člen rozhlasové rady Sobotkovi. Není to autentické, brání se

„Jedná se o dlouhodobě plánovaný krok úřadu vlády, změny v zabezpečení systému byly avizovány již na konci loňského roku a souvisí se zajištěním bezpečnosti významného informačního systému z hlediska zákona o kybernetické bezpečnosti. Tato záležitost nijak nesouvisí s hackerskými útoky na předsedu vlády,“ odpověděl na dotaz serveru Lidovky.cz mluvčí úřadu vlády Martin Ayrer.

Lidovky.cz zajímalo, zda úřad přistoupil ke změně zabezpečení i u dalších systémů či databází, Ayrer však dotaz ponechal bez odpovědi.

Knihovna eKLEP obsahuje

  • návrhy právních předpisů, jejichž předkladatelem je vláda nebo ministerstva či další ústřední orgány státní správy
  • návrhy zákonů, jejichž předkladatelem není vláda,
  • návrhy na sjednání mezinárodních smluv,
  • nelegislativní materiály určené pro jednání vlády
  • připomínky k legislativním a nelegislativním materiálům
  • vypořádání připomínek k legislativním a nelegislativním materiálům
  • konečný materiál se zapracovanými připomínkami z jednání vlády a dokumenty analýzy dopadů RIA (hodnocení dopadů regulace)

Elektronická knihovna eKLEP slouží k výměně dokumentů mezi jednotlivými vládními rezorty. Zaznamenává všechny fáze legislativního procesu už od počátku připomínkových řízení. Veřejnosti běžně není přístupná, i když loni ministr pro rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD) mluvil o tom, že ji otevře.

Po hackerských útocích se na veřejnost dostala korespondence ze Sobotkova soukromého e-mailu týkající se například uprchlické krize, o níž premiér debatoval se svým poradcem Oto Novotným. Na rasistickém webu se nicméně objevily i zprávy týkající se personálií, mediálních výstupů, ale také strategických rezerv či tendru na mýto.

Reakce premiéra na krádež e-mailů:

"Za dva roky ve funkci premiéra jsme nikdy žádným mailem neposílal žádné informace, které by podléhaly jakémukoliv stupni utajení. Takové informace mají předepsaný režim, v jakém je s nimi možno nakládat," řekl Respektu Sobotka. "Nemám také obavu z žádné korespondence, kterou jsem kdy prostřednictvím internetu vedl."

Jak informoval server Lidovky.cz, zveřejněný obsah korespondence už zkoumá Národní bezpečnostní úřad, jenž má na starosti ochranu utajovaných informací. Na konci loňského roku hackeři napadli také Sobotkův twitterový účet, na němž zveřejnili zprávy proti uprchlíkům. Označili je za ivazní armádu a vyzvali k boji proti nim.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.