Lidovky.cz

Soud potrestal Kramného 28 lety za vraždu. Podle rozsudku zabil manželku a dceru

Právo

  13:15aktualizováno  16:29
OSTRAVA - Sedmatřicetiletého Petra Kramného z Karviné potrestal ve čtvrtek Krajský soud v Ostravě 28 lety vězení za vraždu. Senát ho uznal vinným, že v červenci 2013 během dovolené v Egyptě zabil elektrickým proudem svou šestatřicetiletou manželku a osmiletou dceru. Kramný také musí podle soudu zaplatit příbuzným své manželky celkem osm milionů korun.

Petr Kramný si u soudu 7. ledna vyslechl 28letý trest. foto: MAFRA

Obžalovaný se proti rozsudku hned odvolal, státní zástupce si pro případné odvolání ponechal lhůtu. Kramný, který je skoro dva roky ve vazbě, od počátku vinu popíral, tvrdil, že celá rodina měla žaludeční problémy.

Soud s Kramným: Milenec Moniky u soudu řekl, že byla manželovi nevěrná

Případ byl podle soudkyně Renaty Gilové specifický. „Místo činu nebylo na území České republiky. Technici a kriminalisté neměli možnost prohlédnout místo činu a soudní lékaři neměli šanci provést prvotní pitvu. Přesto je senát přesvědčen, že se shromáždilo dostatek důkazů, aby mohl rozhodnout,“ řekla.

Důkazy podle ní tvoří ucelený řetěz, jehož články na sebe navazují a podporují se. Soudkyně připustila, že chybí přímé důkazy. „Není to nic neobvyklého. Není to první ani poslední případ, kdy je někdo usvědčen na základě nepřímých důkazů,“ uvedla.

Nedostatek odvahy

Senát se přiklonil k verzi, že obžalovaný plánoval rozšířenou sebevraždu, ale k tomu, aby po usmrcení manželky a dcery zabil i sám sebe, pak nenašel odvahu. Na čin se podle soudu Kramný předem chystal a připravil si nezjištěný nástroj, kterým do těl svých blízkých přivedl elektrický proud.

Soudkyně řekla, že senát o tom nemá pochyby. K činu podle soudu dovedlo Kramného to, že nezvládl prohlubující se manželskou krizi. Žena se mu odcizila, například odmítala i intimní kontakt, a on se cítil ukřivděný a bál se, že ho manželka opustí. Dceru mohl zabít proto, že se obával, že nezvládne život bez rodičů.

Petr Kramný ve čtvrtek 7. ledna u soudu.
Petr Kramný přichází 7. ledna k soudu.

Dobu, kdy oběti zemřely, se nepodařilo přesně určit. Mohlo se tak stát od večera 28. července až do večera následujícího dne. Poté, co manželku a dceru zabil, začal podle soudu Kramný konstruovat příběh o jejich možné otravě. Tomu přizpůsobil své další jednání, jež zahrnovalo i manipulaci s těly.

Verzi o otravě podle soudkyně znalci vyvrátili, stejně tak to, že by oběti měly žaludeční problémy. Za vyloučenou považuje senát také možnost, že by elektřina mohla ženy zasáhnout nešťastnou náhodou.

Výstraha pro možné další pachatele

Soudkyně řekla, že obžalovaný naplnil důvody pro uložení výjimečného trestu v horní polovině možné sazby. Důvodem bylo to, že zavraždil více lidí a mezi nimi dítě v útlém věku, navíc své vlastní, pro něž měl být zárukou bezpečí. Nad činem neprojevil žádnou lítost, naopak se vinu snažil svést na svou manželku.

V jeho prospěch naopak svědčil dosavadní bezúhonný život. Trest by měl být podle soudkyně i výstrahou pro možné další pachatele. „Rozhodně nelze připustit, aby se manželské odcizení a krize řešily způsobem, jaký zvolil obžalovaný,“ řekla Gilová.

Příčinu smrti má v kauze Kramný určit revizní posudek. Líčení bylo odročeno

Podle státního zástupce Víta Legerského je výrok o vině logickým vyústěním trestního řízení. „Je důležité, že takový násilný trestný čin, který byl spáchán tisíce kilometrů daleko v poměrně exotické zemi, se podařilo objasnit, pachatele postavit před soud a odsoudit. Vyzdvihl bych práci policie, která byla detailní a mravenčí. Tento čin se vymyká tomu, na čem jsem dosud měl možnost pracovat,“ řekl.

Uvedl, že zvažuje případný postih soudních znalců obhajoby, kteří u soudu hájili Kramného verzi o otravě. Revizní znalci jejich závěry označili za zavádějící.

Obhájkyně Jana Rejžková řekla, že očekávala odsuzující rozsudek, ale jeho zdůvodnění ji v žádném případě nepřesvědčilo. Soudkyně Gilová podle ní používá starou komunistickou rétoriku.

Bratr zavražděných by chtěl vyšší trest

„Připadá mně tento rozsudek poplatný době před rokem 1989. Připadá mně to téměř jako doba temna. Paní soudkyně zřejmě nechtěla slyšet argumenty, které zazněly jednak ze strany obhajoby, ale i ze strany znalců,“ řekla Rejžková. Nepodařilo se podle ní například dokázat, jak se proud do těl mrtvých dostal.

Bratr a strýc zavražděných Radmil Nicieja řekl, že není spokojen s výší trestu. Chtěl by víc. „Nemůžu žít s pocitem, že on jde v noci spát a ráno se probouzí a je tu pořád,“ řekl.

Žalobce chce pro Petra Kramného 30 let vězení. Vina byla prokázána, tvrdí

Monika a Klára Kramné byly nalezeny mrtvé v hotelovém pokoji. Podle egyptských úřadů zemřely na následky dehydratace nebo otravy. Žádný jed ale tamní experti neobjevili. Těla po převozu do Česka pitvali znalci z Ústavu soudního lékařství v Ostravě, kteří došli k závěru, že oběti zemřely po zásahu elektrickým proudem. Policie pak Kramného obvinila.

Podle znaleckého posudku, který si nechala vypracovat obhajoba, však nejpravděpodobnější příčinou smrti byla otrava. Soud si proto nechal vypracovat revizní posudek, který jako příčinu smrti určil jednoznačně zásah elektrickým proudem.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.