Lidovky.cz

Koalice chce elektronické pokladny schválit do konce ledna. Sněmovna zatím nerozhodla

Česko

  8:50aktualizováno  14:08
PRAHA - Koalice chce do konce ledna ve Sněmovně schválit zákon o elektronické evidenci tržeb. Vládní strany udělají vše, aby ho schválily, uvedli ve Sněmovně jejich zástupci. Sněmovna však ani v pátek nedospěla k rozhodnutí. Opozice navzdory kritice záměru ocenila věcnou diskusi, pokračuje 22. ledna.

Zleva předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Mihola, předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek a předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák na na briefingu před mimořádnou schůzí ke schvalování elektronické evidence tržeb. foto: ČTK

Pokud ke schválení skutečně dojde navzdory vůli opozice, skončí věc pravděpodobně u Ústavního soudu. ODS je nadále připravena bránit přijetí zákona všemi silami a možnostmi, třeba i do konce volebního období. „Předpokládám, že ještě jednou, dvakrát, třikrát jsme schopni ten prostor vytvořit, k té odborné debatě, než bychom přistoupili k nějakému závěrečnému hlasování,“ uvedl Faltýnek.

Podobně jako Faltýnek mluvil i předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák, podle něhož musí mít každá obstrukce opozice svůj konec. „Pokud zde opoziční kolegové mluví o tom, že jsou připraveni blokovat třetí čtení zákona o elektronické evidenci tržeb do konce volebního období, tak to není úvaha o obstrukci, ale o destrukci,“ konstatoval.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) projekt naopak hájil. Uvedl mimo jiné, že není pravda, že evidence zatíží podnikatele, jak tvrdí pravice. V souvislosti s pokračujícími obstrukcemi pravicových poslanců se neočekává, že by dolní komora o vládním návrhu zákona dnes hlasovala. Nad závěrečným čtením předlohy tráví poslanci třetí den. Koalice ji chce protlačit do konce ledna, pokračování jednání se předpokládá za dva týdny.

Diskusí nalomený Gazdík

Pozornost vyvolalo vystoupení místopředsedy Sněmovny za TOP 09 Petra Gazdíka (STAN), který Babišův skoro hodinový projev ocenil. Gazdík řekl, že takto si představuje parlamentní diskusi. „Já se cítím být částečně nalomen,“ prohlásil. Později Gazdík před novináři uvedl, že se nejednalo o ironii, Babiš podle něj odpověděl na tři jeho argumenty proti evidenci tržeb, má ale ještě řadu dalších.

Předseda klubu TOP 09 a Starostů František Laudát ale zdůraznil, že frakce je v postoji k zákonu jednotná. „Využijeme všech ústavních možností, všech možnosti jednacího řádu, aby tento zločinný zákon nebyl schválen,“ prohlásil. Pokud koalice nějakým nestandardním postupem předlohu prosadí, TOP 09 se podle Laudáta obrátí na Ústavní soud. Stejně se vyjadřuje taky ODS.

Evidenci tržeb opět tvrdě kritizoval předseda ODS Petr Fiala. „Je pro nás symbolem snahy zavádět v České republice dohlížitelský stát, novou formu socialismu,“ zdůraznil. Projekt podle něho jen usnadní centrální řízení hospodářství. Fiala se obává i možného zneužití dat zvláště v situaci, kdy je ministr financí vlastníkem skupiny Agrofert.

Koalice ve shodě

Koaliční shodu na postupu v pátek potvrdil i šéf lidoveckých poslanců Jiří Mihola, podle kterého nechce vláda nikomu upírat možnost uplatnit všechny věcné argumenty, ale zároveň má všechno mít svůj konec. Podotkl také, že nevidí ze strany pravicové opozice snahu o kompromis, ale jen odmítání návrhu bez náznaku společného řešení.

Elektronická evidence tržeb se opět odkládá. Tentokrát zřejmě na neurčito

Opoziční ODS je podle svých představitelů připravena o kompromisu jednat, vláda se na ni ale neobrátila. I nadále je strana podle svého předsedy Petra Fialy odhodlána blokovat přijetí zákona a bránit úmyslům vlády, které podle jeho názoru omezují svobodu.

Pokud budou debaty o zákonu pokračovat, aniž dojde na hlasování, počítají vládní strany podle dřívějších vyjádření koaličních poslanců s tím, že Sněmovna výjimečně přijme usnesení o ukončení rozpravy a hlasování. V něm má koalice dostatek hlasů, aby zákon prosadila.

Pravděpodobnost stížnosti opozice

V případě využití tohoto nezvyklého prostředku bude ale pravděpodobně následovat stížnost opozice k Ústavnímu soudu na způsob schválení zákona. Ústavní soud by pak musel poměřit právo většinové vlády prosazovat svůj program na jedné straně a právo opozice uplatňovat své připomínky, případně blokovat Sněmovnu, na straně druhé. Koalice přitom věří, že by se Ústavní soud mohl přiklonit na její stranu, pokud dá několika schůzemi k návrhu zákona opozici dostatek prostoru na demokratickou diskusi a podrobné vyjádření jejího názoru na normu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.