Lidovky.cz

Kauza Via Chem. Svědomí mám čisté, říká obviněný žalobce Skopal

Česko

  14:13aktualizováno  15:34
PRAHA - Brněnský státní zástupce Roman Skopal je jedním ze čtrnácti obviněných v kauze Via Chem Group kolem vlivného podnikatele Tomáše Sisáka a právníka Iva Haly. „Ničím se netajím, svědomí mám čisté. Nejsem pachatel ani spolupachatel, ale stíhaný jako účastník,“ říká Skopal v rozhovoru.

Městské státní zastupitelství v Brně. foto: Reprofoto

Skopal, který v minulosti pracoval jako asistent někdejší ústavní soudkyně Elišky Wagnerové a později byl ředitelem justičního odboru na ministerstvu spravedlnosti, v rozhovoru pro LN popsal, jakým způsobem se ocitl v hledáčku protikorupční policie a Vrchního státního zastupitelství v Praze. Trvá na tom, že jeho role byla pouze okrajová, a s případem miliardových insolvenčních podvodů nemá nic společného.

Insolvenční kauza: obviněn státní zástupce Skopal, podnikatel Sisák se prý zadržení nevyhýbá

LN: V čem spočívá vaše obvinění?
Podívejte, nechci to příliš rozebírat. Příběh pochází z roku 2012, kdy jsem byl čtyři měsíce nezaměstnaný. V dané době jsem nevěděl, že půjdu do soustavy státního zastupitelství, nedej bože do funkce státního zástupce. Cítím se být nevinný, orgánům činným v trestním řízení poskytuji naprostou součinnost. Neměl jsem ještě možnost ani zjistit, o co přesně jde, protože mě ani mého obhájce nenechali seznámit se se spisem. Některé věci v usnesení o zahájení trestního stíhání považuji za vyloženě nepravdivé. Ke všemu mám podklady.

LN: Jak ale v celé kauze figurujete?
Banálně, triviálně a zcela okrajově. Vysvětluji si to tím, že kdybych nebyl státní zástupce, nikdo se o mě nezajímá. Není navíc pravda, když policie tvrdí, že jsem v dané době již působil na státním zastupitelství, čímž odůvodnila příkaz k prohlídce prostor. Není tomu tak.

Ivo Hala.

LN: Co to znamená banálně či triviálně? Něco vám policie musí klást za vinu, když jste byl obviněný.
Pokusím se to aspoň rámcově vysvětlit. Nikdy jsem se netajil, že znám pana Ivo Halu (obviněný právník a spolupracovník obviněného podnikatele Tomáše Sisáka, pozn. red.). Znám ho přes jednoho z mých nejlepších přátel, se kterým se znám přes dvacet let a hráli jsme spolu ochotnické divadlo. Byli jsme teď spolu i na dovolené v říjnu. Z toho důvodu se znám rámcově i s ostatními osobami, které jsou obviněny.

LN: Jak se jmenuje tento váš kamarád, který vás seznámil s právníkem Halou?
Je jím Milan Kučeřík (vazebně stíhaný právník, který je například zástupcem firmy Borsay, jejíž dluhopisy v minulosti za veřejné peníze například od Prahy 6 nakoupila problematická brokerská firma Key Investments - pozn. red.). Je samostatným advokátem, který spolupracuje s magistrem Halou. Jako právní zástupce zastupoval celou řadu subjektů. V jednu dobu jsme uvažovali i o otevření společné advokátní kanceláře.

Insolvenční kauza je nesmyslná, říká Hala. Obvinění vychází ze zastaralého posudku

LN: K tomu zjevně nedošlo. Na čem jste se tedy domluvili?
Když jsem se v roce 2012, kdy jsem byl nezaměstnaný, rozmýšlel, jaké bude mé další profesní směřování, dostal jsem nabídku od více advokátních kanceláří, mezi nimi i od pana Haly. On mi tehdy řekl: „Tady máš jedno dvě podání, zkus je sepsat.“ A na základě toho, že se uvidí. Dokumenty jsem sepsal a dostal nabídku zaměstnání, kterou jsem následně odmítl. Pak jsem už jen kamarádovi Milanovi (Kučeříkovi) jako nezaměstnaný občas vypomohl s pár triviálními, banálními a procesními podáními, které byly na samém počátku jednoho insolvenčního řízení. Činil jsem tak dle pokynů a informací, které jsem dostal. Milan nestíhal vypracovávat tyto dokumenty sám a občas si nevěděl rady, jak věc správně formulovat.

LN: A to vám nyní policie klade za vinu?
Ano. Policie dovozuje, že jsem účastníkem trestného činu, který se měl odehrát asi rok a půl po tom, co jsem daná podání pomohl sepsat. Jestli je to pravda nebo ne, neumím říct, protože jsem skončil v rámci insolvenčního řízení na úplném počátku, před prohlášením úpadku. Není ale pravda, že stíhání souvisí s mým angažmá na ministerstvu spravedlnosti.

LN: Jak byste svůj vztah s Ivem Halou popsal?
Když mi nabízel práci, nabídl mi i tykání, protože v kanceláři si všichni tykali. Nabídl mi ho při prvním setkání. Jak už jsem řekl, nabídku práce jsem odmítl. Posléze jsme se viděli asi dvakrát třikrát, když jsem se svým kamarádem přijel na návštěvu do Prahy. Zašli jsme na pivo, bavili jsme se jen obecně, nikdy o konkrétních kauzách.

LN: Byl jste pod dokumenty, které jste pomohl vypracovat, podepsaný?
Ne. Podepsány byly kamarádem Milanem (Kučeříkem), jemuž jsem s jejich vypracováním pomohl.

Insolvenční podvody? Zásah policie nás očistí, věří předseda soudu

LN: Jak se zjistilo, že jste je vypracoval vy?
Předpokládám, že policie provedla operativní úkony. Nevím, zda telefonní odposlechy nebo zjištěné e-maily. Policii jsem veškeré dokumenty, které jsem pro Milana zpracovával, předal. Respektive jsem jim řekl, kde je u mě v počítači najdou. Ničím se netajím, svědomí mám čisté. V zásadě dovozuji, že když jsem sepsal daná podání pro kamaráda, že jsem se účastnil trestného činu. Nejsem pachatel ani spolupachatel, ale ale stíhaný jako účastník.

LN: Věděl jste, k jakému konkrétnímu insolvenčnímu případu sepisujete podání?
Věděl jsem, že byl podán insolvenční návrh jednou společností. K tomuto návrhu jsem sepisoval vyjádření. Bylo mi řečeno, že dlužník s věřitelem jednají ve shodě, protože mají zájem na reorganizaci. Podání bylo tedy psané jak pro věřitele, tak i pro dlužníka. Policie z toho dovozuje, že jsem musel vědět, že jde o něco nelegálního. Což ovšem není pravda, protože v insolvenčním řízení dlužník a věřitel velmi často kooperují. Je to naopak velmi žádoucí.

Kauza Via Chem Group

Policie zasahovala kvůli insolvenčním podvodům. Společnost v úpadku Via Chem Group dluží věřitelům téměř dvě miliardy korun a v minulosti figurovala v některých kontroverzních obchodech.

LN: Týká se daný případ insolvence společnosti Via Chem Group?
Ne. To je úplně jiná kauza, nechci ale uvádět konkrétní podrobnosti. V obvinění jich je víc, byť Via Chem je mediálně nejsledovanější. S tím ale nemám nic společného.

LN: Jak na případ reagovalo vaše brněnské státní zastupitelství?
Informace z usnesení o zahájení trestního stíhání jsem poskytl paní vedoucí i náměstkům, aby věděli, o co jde. Paní vedoucí se s dokumenty seznámila, informovala svého nadřízeného a věc založila do mého spisu.

Obvinění nesouvisí s prací státního zástupce, potvrdila Skopalova nařízená

  • Údajná trestná činnost státního zástupce Romana Skopala, který čelí obvinění v kauze insolvenčních podvodů, nesouvisí s výkonem jeho funkce. Sdělila to Skopalova nadřízená, šéfka Městského státního zastupitelství v Brně Kateřina Jirásková.
  • Uvedla, že podle usnesení o zahájení trestního stíhání se Skopal údajného skutku dopustil v době, kdy na státním zastupitelství ještě nepracoval. Muž byl v minulosti několik měsíců ředitelem justičního odboru na ministerstvu spravedlnosti.
  • „Mgr. Roman Skopal se měl skutku uvedeného v usnesení dopustit v době, kdy ještě nepracoval na státním zastupitelství a skutek zjevně nesouvisí s výkonem jeho funkce," napsala Jirásková.
  • Na dotaz, zda bude podávat ministru spravedlnosti návrh na Skopalovo dočasné zproštění výkonu funkce státního zástupce, uvedla, že se s věcí nejprve musí seznámit a poté vyčkat, až bude rozhodnutí o zahájení trestního stíhání pravomocné.
  • Ministerstvo spravedlnosti konstatovalo, že zatím žádný návrh na Skopalovo dočasné zproštění výkonu funkce neeviduje. Zároveň potvrdilo, že Skopal pro něj pracoval.
  • Bývalý ministr Jiří Pospíšil (ODS) ho v březnu 2012 jmenoval ředitelem justičního odboru. Skopal ve funkci skončil ještě v šestiměsíční zkušební lhůtě, konkrétně 31. srpna 2012, kdy už ministerstvo vedl Pavel Blažek (ODS).
  • „Orgány činné v trestním řízení ani jiné orgány si nevyžádaly spolupráci nebo dokumenty k jeho působení na ministerstvu spravedlnosti," sdělila ke Skopalovi Kristina Labohá z tiskového odboru úřadu.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.