Lidovky.cz

Zdravotní sestry si stěžují. Aby mohly pracovat samostatně, musí platit tisíce

Česko

  6:00
PRAHA - Zdravotní sestry, které chtějí pracovat samostatně, musí být zapsány v Národním registru zdravotních pracovníků. Pro úspěšný zápis musí sestra získat nejméně 40 kreditů, které se ji přičítají za absolvování školení. Náklady spojené se školením však nemusí být sestrám propláceny a mohou se vyšplhat i na několik desítek tisíc korun.

Zdravotní sestry, které nejsou v registru, mohou pracovat pouze pod dohledem. foto: Lidové noviny

Zdravotní sestry mají deset let na absolvování školení a získání nejméně 40 kreditů. Školení se ale často konají mimo místa bydliště sester a ty jsou tak nuceny cestovat někdy i stovky kilometrů. Navíc není nikde uveden počet kreditů, které sestra za dané školení získá. Zdravotní sestru z Prahy tak školení v Brně může vyjít na 2500 až 5000 korun, za které může získat několik kreditů, nebo také pouhý jeden.

Celková částka, kterou může zdravotní sestra za školení zaplatit je podle informací serveru Lidovky.cz až 50 tisíc korun. Přitom průměrná mzda sester je méně než 20 tisíc měsíčně.

Zdravotní pojištění zdraží. Co ještě letos čeká české pacienty?

Podle České asociace sester (ČAS) záleží na daném zaměstnavateli, zda školení proplatí nebo ne. Podle vyjádření ministerstva zdravotnictví jsou však zaměstnavatelé povinni školení proplatit. Výjimku prý tvoří „finančně náročnější“ školení. Co se pod tímto termínem skrývá však ministerstvo nesdělilo.

Atestační zkouška může vyjít na devět tisíc

Problém je i s tématy a různorodostí přednášek a školení. Ta se většinou neobměňují a zdravotní sestry jsou tak nuceny absolvovat stále stejné kurzy. Pakliže by sestra chtěla absolvovat školení z jiného oboru, než který je ten její, zaměstnavatel není povinen ji toto školení proplatit a navíc ji toto školení nemusí být uznáno při konečném odevzdávání získaných kreditů. To znamená, že například sestře z oční kliniky zaměstnavatel neproplatí školení o chirurgii a navíc ji za tuto přednášku nemusí být započítány kredity.

„Bohužel nemám pocit, že mi akreditace a celoživotní vzdělávání cokoliv dávají. Podmínky sbírání a evidence bodů neodpovídají původní myšlence vyšších znalostí a odbornosti zdravotnickeho personalu. Myslim si, že celoživotní vzdělávání, obzvlášť v naší profesi, je jistě nezbytné, ale za jiných podmínek,“ řekla serveru Lidovky.cz zdravotní sestra Kateřina T.

Sestra, která by nestihla za deset let nasbírat dostatečný počet kreditů, má možnost absolvovat atestační zkoušku. Ta se skládá z praktické a teoretické části. Cena zkoušky je podle ministerstva zdravotnictví 500 korun. Ovšem podle ceníku Národního centra ošetřovatelství a nelékařských zdravotních oborů je cena zkoušky 1000 korun. První opravný pokus pak stojí 3500 a druhý pokus pak 5 tisíc korun.

Atestační zkoušky v Německu

Podle ministerstva zdravotnictví nejsou poplatky za zkoušky v Evropě ničím vzácným. Například v sousedním Německu se cena zkoušky různí podle spolkové země. V Bavorsku stojí zkouška 160 euro (4320 korun), v Braniborsku pak 200 euro (5400). Průměrná mzda sestry je 2300 euro (62 100)

Zdravotní sestry, které nesplnily podmínky nutné pro úspěšný zápis do registru, nemají možnost pracovat samostatně, ale pouze pod dohledem lékaře nebo registrované zdravotní sestry, která má odpovědnost za sestru neregistrovanou. To znamená, že neregistrovaná sestra nemůže sloužit na odděleních, kde by byla sama nebo na nočních službách.

Národní registr zdravotnických pracovníků vznikl v roce 2004 a prošel již mnohými úpravami. V současné době je v registru zapsáno evidováno téměř 150 tisíc pracovníků. Z toho tvoří více než dvě třetiny zdravotní sestry.

Vzdělávání sester čekají změny

Ministerstvo zdravotnictví poté, co nenašlo shodu s organizacemi zdravotních sester, samo rozhodlo, jak upravit jejich vzdělávání, aby se co nejrychleji doplnily stavy v nemocnicích. Řekl to ministr Svatopluk Němeček. Odbory i lékařská komora vytýkají ministerstvu zpoždění v přípravě legislativy. Vedle platů je podle nich nutno řešit právě vzdělávání a kompetence sester. „Návrh pošleme do vlády v průběhu měsíce března, aby se situace rychle řešila. Myslím si, že jde o poměrně přelomovou záležitost, která by mohla napomoci odstranit nedostatek zdravotních sester v ČR,“ uvedl. Na přípravě normy se podílela ministerstva zdravotnictví a školství. Základem zůstane studium na středních zdravotních školách. Absolvent nebude mít jako dosud titul zdravotnického asistenta, ale pracovně se navrhuje název praktická sestra. Bude následovat rok dalšího studia na vyšší odborné škole, poté by absolvent získal titul všeobecná sestra a měl by prakticky všechny samostatné kompetence zdravotní sestry. Současní zdravotničtí asistenti, kterých jsou zhruba tři tisíce, dostanou možnost doplnit si rok studia na vyšší odborné škole, a získat tak kompetence všeobecné sestry.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.