Lidovky.cz

Pes v nouzi: Jsme národ pejskařů a zvířat v útulcích je nám líto. Přesto jsou plné

Česko

  19:28
PRAHA - Eva Šteklová stojí v čele Nadačního fondu Pes v nouzi již šest let. Za tu dobu mezi psy v útulcích rozdělil přes 2,5 milionu korun od soukromých dárců a firem. Lidé podle ní čím dál častěji opuštěným zvířatům pomáhají – internetovými aukcemi, dočasným umístěním či finančními dary. I tak jsou stále tisíce psů v Česku bez domova.

Na domov čekají v českých útulcích tisíce psů. foto: Shutterstock

Lidovky.cz: Jak a kdy Nadační fond Pes v nouzi vznikl?
Impulsem k založení nadačního fondu byla dovolená na Kypru zakladatelky Moniky Lendrové, která si odtud přivezla opuštěného pejska Nice. Po návratu do Česka vyřídila Monika veškeré převozní doklady a pro Nice se vrátila, stala se součástí její rodiny. Nadační fond byl tedy založen poté, v roce 2009 a to za jedním účelem – zlepšit situaci pejsků v útulcích v naší republice. Monika je stále součástí správní rady nadačního fondu, nyní se však více věnuje své rodině.

Eva Šteklová

Pracuje v kartografickém nakladatelství jako obchodní zástupce.

V Nadačním fondu působí od roku 2010, od roku 2013 jako předsedkyně správní rady. Mezi její kompetence patří komunikace s dárci a útulky, zajišťováni smluv, správa e-shopu a bazaru, vedení facebookové stránky NF.

Má čtrnáctiletou fenku křížence bišonka a maltézského psíka.

Lidovky.cz : Přicházely peníze hned?
Vše šlo hodně pomalu, učili jsme se založit sbírku, najít vhodnou účetní firmu, vytvořit webové stránky. Já sama jsem do nadačního fondu „naskočila“ v roce 2010, kdy jsme společně s Monikou vymýšlely projekty a jak se co nejvíce dostat do podvědomí lidí. Postupně se přidali dárci, kteří viděli, že se snažíme dělat vše transparentně a poctivě. Nyní už máme asi 100 pravidelných dárců, vedeme charitativní bazárek, děláme charitativní vycházky, celoročně běží projekt Psí přání a spousta dalšího.

Lidovky.cz : Jak byste popsala fungování NF?
V podstatě je to jednoduché – snažíme se sehnat finance na pomoc opuštěným pejskům, potažmo útulkům a organizacím, které pejskům pomáhají. Peníze rozdělujeme na veterinární výdaje, rekonstrukce a materiální pomoc. Nyní spolupracujeme pravidelně asi s dvaceti útulky.

Lidovky.cz : Kolik lidí se na fondu podílí?
V podstatě je to správní rada o třech lidech a několik dobrovolnic. Hodně nám pomáhají partneři a manželé, ať s převozem materiální pomoci, organizací bazárků, vycházek atd.

Lidovky.cz : Kolik psích, případně smíšených útulků se v Česku nachází?
Tohle je hodně těžká otázka, jelikož neexistuje přesná statistika, kolik přesně útulků, azylů a soukromých depozit v Česku existuje. Co se týče útulků jako takových kontrolovaných Státní veterinární správou, tak se jedná o cca 120. Je však spousta, řekla bych i stejný počet, depozit, soukromých útulků. Existuje i tzv. dočasná péče.

Lidovky.cz : Co si můžeme pod termínem dočasná péče představit?
To znamená, že pejsek je v dočasném domově, aby netrpěl v útulku psychicky. Po nalezení vhodného majitele odchází a do dočasné péče se přesouvá další pejsek.

Lidovky.cz : Dá se orientačně říct, kolik psů je v českých útulcích?
Tohle bohužel nikdo přesně neví. Útulky nevedou žádnou souhrnnou statistiku. Většina z nich je plná, ale existuje i spousta azylů a depozit. V roce 2010 to bylo 6 000 psů „pouze v útulcích“, ale jednou tolik je depozit, azylů a dočaskářů.

V útulcích se dají najít snad všechna psí plemena.

Lidovky.cz : Musí útulky, kterým pomáháte, splňovat nějaké požadavky?
Chceme, aby pejskům hledaly aktivně domovy a nenechávaly je v kotci jen proto, že mají pocit, že je jim u nich lépe než kdekoliv jinde. Také jsme rádi za možnost kdykoli útulek neohlášeně navštívit a prohlédnout si, jak se pejsci mají a jak útulek hospodaří.

Lidovky.cz : Vnímáte za ty roky nějaký posun, větší podvědomí lidí o této problematice?
Ano, poměrně velký. My jsme národ pejskařů, téměř v každé druhé, třetí rodině najdete pejska a někteří majitelé jsou ochotni mu poskytnout luxusní péči, jelikož jej považují za člena rodiny. Proto si i uvědomují, že jsou v útulcích pejsci, kteří neměli to štěstí a na svého pána čekají (a někteří se ani nedočkají).

Lidovky.cz : Věnovala jste NF významnou část svého života, nelitujete toho někdy?
Přiznám se, že to není vždy jednoduché, skloubit vlastní zaměstnání, rodinu a vedení fondu, ale s pomocí manžela a kamarádů to jde. Jsem aktivní člověk a ráda mám vedle sebe podobně smýšlející lidi. Většina provozovatelů útulků právě taková je. Jsem ráda, že jsem součástí této komunity a má práce je někde vidět.

Eva Šteklová dokázala skloubit vlastní zaměstnání, rodinu i vedení Nadačního fondu PES V NOUZI.

Lidovky.cz : Vedete i charitativní sklad, máte ho u vás doma?
Původně jsme měli pronajatý prostor, ve kterém jsme skladovali krmivo, deky, úklidové prostředky od dárců, ale po vypovězení nájmu jsme vše přesunuli domů. Není to však tak, že bych v jedné místnosti měla tohle všechno dohromady, ihned dary předáváme útulkům.

Lidovky.cz : Máte nějaké rady pro lidi, kteří si chtějí vzít pejska právě z útulku?
Předně jim chci moc poděkovat. Co se týče štěňat, tak tam moc rad není třeba, vychováte si je tak, jak budete chtít. U odrostlého psa je nutno brát v úvahu, že už byl nějak vychován. Pokud si berete starého pejska, je to pro něj obrovský dar. Nečekejte ovšem, že se ho podaří převychovat, je to starší pes a už chce hlavně vycházky, mazlení a odpočinek. Na druhou stranu je třeba zvážit, zda mají zájemci na psa dostatek času. Také není dobré vracet psa do útulky například kvůli stěhování. To není podle mě důvod a zvíře to velmi zasáhne.

Lidovky.cz : Myslíte si, že zpřísnění zákona týkajícího se týraní zvířat něco zlepšilo?
Myslím, že poslední změna zákona ohledně týrání zvířat je výrazný krok k lepšímu. Zvíře není věc a je možné trestní stíhání v případě týrání zvířat. Uvítala bych však vyšší postihy a zákaz testování kosmetiky na zvířatech.

Lidovky.cz : Není testování už nějakou dobu zakázáno?
Ano, od roku 2013 platí v EU zákaz prodeje kosmetiky testované na zvířatech, zákon má však nejasnosti - některé firmy můžou dále testovat některé složky obsažené v kosmetice. Je těžké se v tom orientovat, doporučuji sledovat značku „králíka“, která znamená, že výrobek nebyl testován na zvířatech.

Lidovky.cz : Stále se v před létem stává, že se vánoční dárky v podobě zvířat ocitají nechtěné v útulku?
Ano, pamatuji si, že byly takové případy, ale útulky se snaží tomuto předejít a třeba několik dnů před Vánoci pejsky do adopce už nedávají – aby nedošlo k vrácení ihned po Vánocích jako nevhodný dárek.

Lidovky.cz : Dostali jste se do styku s nějakou množírnou? Co se dá lidem poradit, aby taková místa nepodporovali?
Tohle je ožehavé téma několika posledních let. Dokud si lidé neuvědomí, že koupí štěňata bez PP podporují právě tyto množitele, nic nezměníme. Chápu, že rozhodující je cena štěněte, kdy s papíry stojí až 2x více. Nový majitel však musí zvážit, že koupí si pořizuje i zdravotní stav zvířete. Většina takových štěňat má vrozené vady, některé ani nepřežijí několik dnů v novém domově.

Poptávka dělá ze zubožených psů zboží. Množírenská mafie se neštítí ničeho

Dochází však i k případům, kdy nejde o množírnu jako výdělečnou činnost, ale o tzv. nechtěné množení pejsků. Lidé pořídí na dvorek psy a ti se začnou nekontrolovaně množit. Jeden majitel měl tak na dvoře 40 navzájem křížených a nesocializovaných psů.

Lidovky.cz : Jak je to s financováním státu? Pomáhá všem útulkům, nebo jen těm „městským“?
Nás stát nijak nepodporuje, finanční prostředky získáváme od soukromých dárců a firem nebo živnostníků. Provoz městských útulků je hrazen městem – má to své výhody i nevýhody. V některých pracují lidé, pro které je to jen práce a pejska předají prvnímu zájemci, který si pro něj přijde a nezjišťují, zda je vhodný nebo ne. V soukromých útulcích to jsou hlavně velcí milovníci psů, kteří svůj život obětovali péči o psy a snaží se pro ně udělat první a poslední.

Lidovky.cz : Proč se nezaměřujete i na kočky, kterých je v útulcích také hodně?
Nadační fond byl založen prvotně jako pomoc pro pejsky, odtud i název PES V NOUZI. Zvažovali jsme, zda nepomáhat i kočičkám, ale mezitím vznikly další organizace na jejich pomoc. Je však pravda, že situace kolem koček je mnohem horší než u psů. Toulají se, množí a jejich stav není tak kontrolován.

Lidovky.cz : Na internetu a zejména Facebooku se v poslední době hodně konají aukce na podporu útulků, vy sami provozujete bazárek, je to významný zdroj peněz?
Ano, je to pro nás velká podpora. Dárky, potřeby do domácnosti a podobné věci kupujeme každý. Je to samozřejmě také hodně práce – předměty musíte roztřídit, nafotit, popsat, evidovat prodej a poté rozesílat. Mám však skvělé dobrovolnice, které mi pomáhají.

Lidovky.cz : Co vám lidé věnovali a jak určujete prodejní cenu?
Od dárců dostáváme různé předměty, byly to už i živé stromečky na zahradu, divadelní kostýmy, obrazy. Někdy je těžké odhadnout prodejní cenu, musíme hledat na internetu odborníky, kteří by zdarma poradili, kde a za kolik prodat, abychom pro pejsky vydělali co nejvíce.

Lidovky.cz : Nabízíte i poradenské služby veřejnosti, na co se lidé nejčastěji ptají?
Lidé se na nás často obrací s radou ohledně krmení pejsků, ale bohužel často nás žádají, abychom se postarali o jejich pejska, což nemůžeme.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.