Lidovky.cz

Zemanův výrok s kalašnikovem? Je to hloupé a děsí moji rodinu, řekl Sobotka

Evropa

  19:23
PRAHA - Nejnovější „bonmot“ prezidenta Zemana vzbudil rozruch nejen na sociálních sítích. „Demokratická možnost je jen jedna, tou jsou svobodné volby. Nedemokratickou možností je kalašnikov,“ odpověděl Zeman na dotaz, jaká je možnost zbavit se premiéra. Televizní radní a někdejší ředitel Zemanova kabinetu Zdeněk Šarapatka na prezidenta kvůli jeho výroku podal trestní oznámení. Podle ústavy ale není prezident z výkonu své funkce odpovědný.

Bohuslav Sobotka a Miloš Zeman foto: MAFRA - Dan Materna

KAMBERSKÝ: Díky, díky pane prezidente! I za tu kun*u, i za ten kalašnikov

Česko je podle Sobotky nejspíš jedinou civilizovanou zemí, kde prezident vyzývá k zabití ministerského předsedy. Sobotka to uvedl v tiskovém prohlášení. Výroky Miloše Zemana o tom, že nedemokratickou cestou, jak se zbavit premiéra, je samopal kalašnikov, má za hloupé a zbytečné. Děsí prý jeho děti a rodinu. Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka byl výrok nadsázkou a konstatováním a každý inteligentní člověk ho pochopí.

Přepis dotazu studentky na pondělním setkání prezidenta Miloše Zemana s občany v jihomoravském Tišnové a prezidentova odpověď:

Otázka studentky z publika: "Dobrý večer, pane prezidente, já bych Vám chtěla poděkovat za všechny občany České republiky, určitě všechny, protože někteří ani neví, kdo vůbec na Hradě sedí, jaká osobnost. Chtěla bych Vám poděkovat, jakým způsobem vlastně svoji funkci vedete, a měla bych na Vás otázku. Určitě víte, že se projednávala petice za odstoupení pana (předsedy vlády Bohuslava) Sobotky a petice byla shrnuta ze stolu. Chtěla bych se zeptat, jakým způsobem vlastně mají čeští občané postupovat, protože jak víme, pan Sobotka určitě nestojí za českým národem, ale proti němu." ̈

Potlesk v sále.

Odpověď prezidenta Miloše Zemana: "Chcete-li se zbavit jakéhokoli politika, prezidenta nevyjímaje, je k tomu jediná demokratická cesta - a to jsou svobodné volby, které v daném případě budou za rok. Vypadáte mladě, takže roku 2017 se zcela určitě dožijete. A pak existuje nedemokratická cesta - a ta se jmenuje kalašnikov."

Smích a potlesk v sále.

„Trvám na tom, že vztahy premiéra a prezidenta mají být profesionální a v zájmu dobrého fungování státu k nim takto budu i nadále přistupovat,“ dodal ministerský předseda.

Podle Ovčáčka byl výrok jen konstatováním a nadsázkou. K zabití nikoho prý Zeman nevyzýval a podobné řešení nemá jeho podporu. Prezidenta se prý často ptají lidé, kteří jsou nespokojeni s politickou situací nebo konkrétním politikem, co mají dělat. Zeman na to prý dlouho odpovídá, že jedinou možnou cestou je to, aby šli k volbám. Druhá část výroku je podle Ovčáčka pouhým konstatováním. Reakce na vyjádření Zemana jsou prý zbytečně hysterické, řekl ČTK.

Otázka zazněla na pondělním setkání s občany v Tišnově na Brněnsku, napsal server Novinky.cz. Prezidentova odpověď vzbudila nevoli na sociálních sítích a reagovali na ní i někteří politici. Podle ministra vnitra Milana Chovanec prezident přilévá „olej do ohně.“

„Jsme přesvědčeni, že podobné výroky ústavních činitelů, jakkoli snad myšlené a řečené v nadsázce, jsou zcela nepřijatelné a nevhodné. Pouze narušují politickou kulturu a komunikaci mezi ústavními činiteli a mohou přispívat ke zvyšování napětí a nenávisti ve společnosti,“ uvedli předseda Senátu Milan Štěch a předseda sněmovny Jan Hamáček v prohlášení. Podle nich by se ústavní činitelé měli spíše snažit „zamezit šíření chaosu a strachu, které v současné migrační vlně stále častěji vyvolávají xenofobové a rasisté“.

Po svém okomentoval prezidentův vzkaz i europoslanec za KDU-ČSL Pavel Svoboda.

K výroku prezidenta Zemana se vyjádřil i mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. „Pan prezident již drahná léta na dotazy občanů nespokojených s politickou situací nebo s konkrétním politikem apeluje, aby lidé chodili k volbám. Jako bytostný demokrat proto pan prezident včera hovořil o tom, že demokratická možnost je jen jedna - svobodné volby. A to platí pro všechny politiky. Pohoršené a hysterické reakce některých z nich jsou z tohoto hlediska mimořádně pokrytecké.“

Na otázku, zdali Zeman chystá omluvu, odpověděl Ovčáček, že by to nebyl logický krok. „Doufám, že nikdo nepochybuje o tom, že jde o možnost nedemokratickou, jak uvedl pan prezident. Omluva by tudíž nebyla logická,“ napsal Ovčáček.

Vztahy mezi prezidentem a premiérem jsou v posledních měsících velmi chladné. Sobotka třeba kritizoval Zemana za jeho výroky k uprchlíkům. „Nejvyšší ústavní činitel země, která má hlubokou humanistickou a demokratickou tradici, by neměl vystupovat na shromáždění xenofobní sekty, které bylo naplněno šířením intenzivní nenávisti,“ řekl premiér k prezidentovu vystoupení na Albertově po boku protiislamisty Martina Konvičky.

Cirkus Zeman: prezidentův rok proběhl ve stylu trenek, prověrky, radikálů

Zeman zase dlouhodobě kritizuje Sobotkovu vládu. Na začátku ledna se do ní opřel kvůli nevyčerpaným dotacím z Evropské unie. „Obecně vzato, kdyby někdo v této zemi ukradl 35 miliard, stane před soudem, doufám. A když vlastní laxností, vlastní neschopností nechá propadnout 35 miliard, tak je to špatně a přitom se mu nestane nic,“ konstatovala hlava státu.

Na setkání s Milošem Zemanem v Tišnově se jeden občan zajímal, jakým způsobem se lze zbavit premiéra Sobotky. A odpověď...

Zveřejnil(a) Miroslav Kalousek dne 26. leden 2016

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO) naopak diskusi o prezidentově výroku zlehčila. „Zase se udělá bublina z prezidentova vyjádření, nemáme jiná témata, co pálí naši zemi?“ napsala na twitteru a v příspěvku označila některé novináře a média, která se tématu věnují.

Slovní přestřelka mezi nimi vypukla v prosinci i

kvůli novoročnímu obědu.

Člen rady České televize a bývalý ředitel Zemanova kabinetu Šarapatka podle serveru Novinky.cz podal na Zemana kvůli jeho výroku trestní oznámení. „Jestliže prezident nabádá k použití zbraně proti premiérovi, a je jedno, jestli se jmenuje Novák, nebo Sobotka, pak nemá co dělat ve funkci hlavy státu,“ řekl Šarapatka serveru.

Podle ústavy ale nelze prezidenta zadržet, trestně stíhat ani stíhat pro přestupek nebo jiný správní delikt. Podle článku 65 ústavy však lze hlavu státu stíhat pro velezradu a pro hrubé porušení ústavy nebo jiné součásti ústavního pořádku. Ústavní žalobu na prezidenta v takovém případě podává Senát a jedná o ní Ústavní soud.

Autoři: , ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.