Lidovky.cz

Státní zástupkyně poslala k soudu kauzu Metropolitní kampeličky, obžalovala 20 lidí

Česko

  15:22
PRAHA - Vrchní státní zastupitelství v Praze ve čtvrtek podalo obžalobu na 20 lidí v kauze zkrachovalého Metropolitního spořitelního družstva (MSD). Státní zástupkyně Daniela Smetanová to uvedla na webu s tím, že skupina čelí obvinění ze zpronevěry a z praní špinavých peněz. Škoda, kterou obžalovaní způsobili, přesahuje podle vyšetřovatelů jednu miliardu korun.

Družstevní záložna Unibon foto: unibon.cz

Družstvo údajně poskytovalo úvěry nesolventním zahraničním společnostem bez ověření jejich podnikatelských záměrů, což poškozovalo jak firmu, tak i zájmy vkladatelů.

Státní zástupkyně obžalovala tři lidi ze zpronevěry, další dva z jejího organizování a devět z pomoci ke zpronevěře. Celkem 16 obžalovaných se pak bude před soudem zodpovídat i z údajné legalizace výnosů z trestné činnosti v organizované skupině působící ve více státech. Za zpronevěru se škodou velkého rozsahu hrozí pět až deset let vězení, za praní špinavých peněz tři až osm let za mřížemi nebo propadnutí majetku.

Kauza Metropolitní kampeličky: padlá záložna může přijít o miliardy

Rozsáhlou kauzu bude řešit pražský městský soud.

Na podezřelé toky peněz v záložně upozornil policii Finanční analytický útvar ministerstva financí. Zahraniční firmy, kterým MSD poskytovalo úvěry, údajně neměly žádnou historii a zřejmě byly zastoupeny nastrčenými lidmi.

Pražské vrchní státní zastupitelství záložně na jaře 2013 zablokovalo peníze k výplatě vkladů kvůli podezření, že tyto finanční prostředky měly být vyvedeny do zahraničí. Česká národní banka poté družstvu odebrala licenci a soud záložnu, která tehdy měla přibližně 14.000 členů, poslal do konkurzu.

Výběr případů družstevních záložen, které se v uplynulých letech dostaly do problémů (Vrchní státní zastupitelství v Praze dnes podalo obžalobu na 20 lidí v kauze zkrachovalého Metropolitního spořitelního družstva):

Březen 2010 - ČNB odejmula povolení k činnosti v sektoru družstevních záložen Úvěrnímu družstvu PDW, tehdy jedné z nejmenších záložen na trhu. Důvodem byly závažné nedostatky v činnosti, mimo jiné neměla dostatečné zajištění úvěrů a neprováděla vnitřní audit. Výplata náhrad vkladů družstva PDW začala v březnu 2013.

Prosinec 2010 - ČNB odejmula Vojenské družstevní záložně povolení působit jako družstevní záložna; důvodem byly přetrvávající závažné nedostatky v podnikání záložny. Do října 2011 Fond pojištění vkladů (FPV) většinu peněz klientům vyplatil; šlo o 68,3 milionu Kč.

Březen 2012 - ČNB odejmula povolení působit jako družstevní záložna spořitelnímu a úvěrnímu družstvu Unibon. Důvodem byly přetrvávající nedostatky v podnikání záložny, které významně a negativně ovlivňovaly její bezpečnost a stabilitu. Do konce roku 2012 vyplatil FPV 99 procent všech ze zákona pojištěných vkladů této kampeličky; celkem to bylo 1,8 miliardy Kč.

Prosinec 2013 - ČNB odňala povolení působit jako družstevní záložna Metropolitnímu spořitelnímu družstvu (MSD). Důvodem byly závažné nedostatky v podnikání družstevní záložny, které poškozovaly zájmy vkladatelů a ohrožovaly bezpečnost a stabilitu finančního ústavu. Soud následně poslal záložnu do konkurzu. Drtivá většina klientů už dostala vyplacenu pojištěnou část svých úspor. Celkem jde zhruba o 12 miliard korun, tedy o druhou nejvyšší výplatu v historii FPV (po náhradách pro klienty zkrachované Union banky v roce 2003). Vrchní státní zastupitelství v Praze podalo v lednu 2016 v této kauze obžalobu na 20 lidí. Státní zástupkyně Daniela Smetanová to uvedla s tím, že skupina čelí obvinění ze zpronevěry a z praní špinavých peněz. Škoda, kterou obžalovaní způsobili, přesahuje podle vyšetřovatelů jednu miliardu korun.

Červen 2014 - ČNB zamítla rozklad Spořitelního družstva WPB Capital proti odejmutí povolení působit jako družstevní záložna, a odnětí licence kampeličce tak nabylo právní moci. WPB Capital nesměla už od května 2013 přijímat nové vklady ani poskytovat nové úvěry a v dubnu 2014 ČNB rozhodla o odnětí povolení působit jako družstevní záložna.

Průběh likvidace komplikují soudní spory, které ale nemají vliv na věřitele. Záložna například v květnu 2014 zažalovala stát o náhradu škody způsobené ČNB, kterou vyčíslila na 1,6 miliardy korun. Do konce loňského června získali klienti WPB Capital 97 procent peněz, tedy přes 2,7 miliardy korun.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.