Lidovky.cz

Unesení Češi jsou v péči lékařů, policie je chce vyslechnout

Afghánistán

  12:40
Pět unesených Čechů je po čtvrtečním návratu z Libanonu stále pod dohledem lékařů. Zatím nebyli vyslechnuti, jejich výslechy by se ale dnes mohly uskutečnit nebo by alespoň mohly začít. Policie pokračuje v prověřování případu jejich únosu. Sdělil to mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Pavel Hanták.

Vojenská nemocnice, ilustrační snímek foto: Týdeník policie / Facebook

Pět Čechů, kteří zmizeli před půl rokem v Libanonu, se do země vrátilo ve čtvrtek odpoledne. Hned byli převezeni do nemocnice. „V současné době jsou stále pod dohledem lékařů a tato standardní a nutná procedura bude ještě nějakou dobu trvat,“ sdělil Hanták.

Pětice mužů je údajně v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). Mluvčí nemocnice Jitka Zinke však tuto informaci nepotvrdila. „V této souvislosti nemám k dispozici žádné informace,“ napsala v textové zprávě.

Kdo jsou unesení Češi

Vojenský zpravodajec Martin Psík, který má zkušenosti ze zahraniční mise v Afghánistánu. Televizní reportéři z Jindřichova Hradce Miroslav Dobeš a Pavel Kofroň. Podle médií se dříve zabývali Fajádovou kauzou, nyní chtěli natáčet o situaci v utečeneckých táborech. Obhájce Fajáda Jan Švarc. Jako překladatel skupinu doprovázel cestoval Adam Homsi, který už dříve Libanon navštívil a mluví několika jazyky.

Policisté dál pokračují v prověřování případu. „Předpokládám, že ještě v průběhu dnešního dne proběhnou či budou minimálně započaty úkony směřující k podání vysvětlení všech pěti osob v této věci,“ doplnil Hanták.

Bližší informace zatím policie nemůže uvést, protože je trestní řízení ve stadiu prověřování. Zatím tak nebyl nikdo obviněn. Český rozhlas uvedl, že někteří z Čechů mohou být podezřelí z toho, že si do Libanonu jeli pro peníze. Kriminalisté by proto mohli zjišťovat, jestli nešlo o korupci nebo jiný trestný čin.

Kdo je Alí Fajád a jak byl v Praze zatčen?

Alí Fajíd je Libanonec s ukrajinským pasem, který pracoval pro státní společnost Ukrspeceexport. Američané ho chtěli vydat kvůli podezření z obchodování se zbraněmi a kokainem. Server Lidovky.cz celý příběh podrobně zmapoval, článek „Kokainu říkejte košile“, který obsahuje i autentické dokumenty, si přečíst můžete ZDE.

Libanonec Alí Fajád na snímku ze 14. září 2015.

Pro unesené muže do Libanonu letěl s policisty a zdravotníky také šéf ÚOOZ Robert Šlachta. V Libanonu byl s delegací ministerstva zahraničí i loni v srpnu, kdy se setkal s vyšetřovatelským týmem tamní policie. Když se unesení čeští občané vraceli vládním speciálem zpět do země, byl z vazební věznice propuštěn Libanonec Alí Fajád, o jehož vydání žádaly USA. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) totiž Fajádovo vydání do USA nepovolil.Podle advokáta Vladimíra Řičici již zřejmě Fajád odletěl do Libanonu.

V rozhovoru pro páteční Hospodářské noviny ministr obrany Martin Stropnický uvedl, že příslušník Vojenského zpravodajství Martin Psík jel do Libanonu pro informace o českém občanovi dříve uneseném v Libyi. O roli agenta dosud jen spekulovala média, ani ředitel rozvědky Jan Beroun nechtěl Psíkův úkol kvůli utajení upřesnit.

Nabídka informací o Čechovi z Libye byla ale podle médií jen léčkou libanonské tajné služby, která chtěla za pětici Čechů dostat Fajáda. Ministr Pelikán odmítl potvrdit, že propuštění Fajáda souvisí s propuštěním pěti Čechů.

Stropnický ale v části rozhovoru pro HN uvedl, že podmínkou propuštění Čechů bylo, aby se Fajád nedostal do rukou vyšetřovatelů z USA. Později v tiskovém sdělení napsal, že jeho vyjádření pro HN „bylo uvedeno v širším kontextu souvislostí, které jsou pro tento případ důležité“.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.