Lidovky.cz

Policie ho stíhá za levný prodej armádního majetku. Pracuje u firmy, které měl ‚pomáhat‘

Česko

  10:30
PRAHA - Podle policie se podílel na podezřele levném prodeji armádního majetku soukromému zbrojaři Excalibur Group. Za to nyní Adolf Veřmiřovský, bývalý šéf státního opravárenského podniku, čelí trestnímu stíhání. A po odchodu z armády našel i nové uplatnění: pracuje ve firmě spojené právě se zbrojařem Jaroslavem Strnadem z Excaliburu.

Tank T-72 foto: MAFRA

Pro státní Vojenský opravárenský podnik CZ (VOP CZ) pracoval Adolf Veřmiřovský více než čtyřicet let, na závěr firmu vedl jako ředitel. Závod opustil v červnu roku 2014 na vlastní žádost. Přitom už v té době se policie zajímala o podezřele levný odprodej armádního majetku soukromé zbrojovce Excalibur Army, který měl probíhat právě pod jeho velením. Akce nakonec vyvrcholila razií na ministerstvu obrany a obviněním několika lidí včetně Veřmiřovského (viz BOX Kauza Excalibur Army).

Kauza Excalibur Army

  • Podle detektivů z protimafiánského útvaru se státní podnik VOP CZ nevýhodně zbavoval nejen potřebného armádního majetku, ale i náhradních dílů. Prodával je soukromým firmám, mimo jiné i Excalibur Army. V případu je obviněno několik osob, kromě Veřmiřovského, který v minulosti VOP CZ šéfoval, také dřívější ředitel rezortního úřadu pro nakládání s nepotřebným majetkem Josef Lachman, jeho podřízený Roman Pavlík či generál Vladimír Halenka.
  • Případ podezřelého odprodeje začalo v roce 2013 prošetřovat vojenské zpravodajství. Jak už dříve pro Lidové noviny potvrdil důvěryhodný zdroj z ministerstva obrany, kvůli závažným nedostatkům předal věc vojenské i republikové policii (více čtěte ZDE).
  • Policie se v této souvislosti zajímala také o bývalého sekretáře ministerstva obrany Jana Vylitu, naposledy auditora, který dohlíží na hospodaření Severoatlantické aliance. Právě on měl za své éry na ministerstvu obrany v letech 2010 až 2013 na starosti odprodej nepotřebného majetku. Národní bezpečnostní úřad mu odebral prověrku, bez které nemůže v NATO pracovat. On to označil za pomstu lidí, po kterých údajně chtěl, aby pracovali (více čtěte ZDE).

Po odchodu z armády našel bývalý šéf VOP CZ uplatnění právě u firmy napojené na zbrojaře Jaroslava Strnada z Excaliburu, společnosti Tatra.

„Nemám se k čemu vyjadřovat, obraťte se na tiskového mluvčího,“ odmítl Veřmiřovský jakýkoli komentář k jeho působení ve společnosti Tatra či jeho trestnímu stíhání.

Jenže podobná odpověď přišla i od mluvčího společnosti Andreje Čírtka. „Z bezpečnostních důvodů a z důvodu ochrany obchodního tajemství standardně nezveřejňujeme v médiích, kdo a na jakých pozicích ve společnosti pracuje,“ uvedl na dotaz serveru Lidovky.cz.

Profesionální skupina

Excalibur Army od začátku tvrdí, že celé vyšetřování je pouze konkurenčním bojem českých zbrojařů. Nicméně policie popsala odprodej armádního majetku, kterým měla státu vzniknout škoda až 100 milionů korun, jako dobře strukturovanou a profesionální skupinu.

Bývalý ředitel VOP CZ Veřmiřovský byl údajně v kontaktu s brigádním generálem Vladimírem Halenkou. Další obviněný v kauze tehdy působil v sekci logistiky ministerstva obrany. Oba muži určovali, jaká technika bude vyřazena, informovala MF Dnes. O následném prodeji firmě VOP CZ, která vše přeprodávala například právě Excaliburu, poté rozhodoval šéf komise Agentury pro nakládání s nepotřebným majetkem a zároveň další obviněný Josef Lachman.

Tatra se skrze mluvčího Čírtka nicméně odmítla vyjádřit i k Veřmiřovskému obvinění. „Žijeme v právním státě a obecně ctíme presumpci neviny. Domníváme se, že některé policejní kauzy v obranném průmyslu jsou součástí konkurenčního boje. Podle toho k jejich aktérům přistupujeme,“ tvrdil. „Přitom v některých kauzách uplynou od zahájení trestního stíhání roky, než se vůbec dostanou před soud,“ doplnil ještě.

Princip otáčivých dveří

Funkční armádní materiál do šrotu? Policie popsala zločinný gang

Obecně je však přechod vysokých představitelů veřejné sféry, zejména pak z armády, považován za rizikový. Platí to v případě státních úředníků i manažerů státních firem.

„S uvedenými lidmi přecházejí i jejich informace, často velmi citlivého charakteru, a také kontakty, které v některých situacích mohou být ještě cennější,“ uvedl na dotaz serveru Lidovky.cz Radim Bureš, programový ředitel Transparency International.

Princip otáčivých dveří

  • Nezisková organizace Frank Bold, která sdružuje právníky, hovoří o tomto principu jako o problematickém jevu. Politici či státní úředníci se po skončení funkce stávají de facto lobbisty, mohou využívat kontakty nabyté při výkonu veřejné funkce pro soukromé zájmy.
  • „Je potřeba předejít rizikům spjatých s tímto jevem a zajistit opatření, která by pomohla zachovat důvěryhodnost veřejné správy,“ uvádí Frank Bold v publikaci Zásady reformy regulace lobbingu.

Upozornil, že se jedná o takzvaný princip otáčivých dveří. Tedy situaci, kdy veřejní činitelé po odchodu z veřejné správy vymění stranu barikády a přejdou pracovat do soukromé sféry ve stejném či podobném oboru (viz BOX Princip otáčivých dveří).

Konkurenční doložka

„Proto řada vyspělých zemí zavádí takzvané ‚ochlazovací období‘, česky známé spíše jako konkurenční doložka, které zakazuje určitým lidem na určitou dobu přechod z veřejné funkce do obdobného soukromého sektoru. Mezinárodní literatura doporučuje toto období v délce dvou let,“ podotkl Bureš. V českém kontextu hovoří zákon o státní službě o období šesti měsíců, respektive jednom roku, stejně jako zákon o střetu zájmů.

Zdali Veřmiřovský porušil konkurenční doložku, kterou měl na půl roku, není možné zjistit. Mluvčí Čírtek jeho nástup do firmy upřesnit nechtěl. Nicméně jeho angažmá v ve firmě Tatra propojené se Strnadem je problematické spíše v tom ohledu, že mimo jiné právě pro Strnadův Excalibur podle detektivů uvolňoval armádní majetek.

V armádě pracoval přes 30 let. Obrana ho nyní kvůli zneužití materiálu sesadila, stíhá ho policie

Jeden podobný případ vztahů mezi vojáky z povolání a zbrojařskou firmou sleduje také server Lidovky.cz. Bývalý ředitel zabezpečení muničních skladů Bohuslav Jabůrek a tehdejší šéf Agentury pro nakládání s nepotřebným majetkem stojí nyní před soudem. Podle obžaloby zneužili vojenskou techniky na armádní střelnici Libavá ve prospěch společnosti STV Group. Podle zdroje blízkého vyšetřování mají oba muži se zbrojařskou firmou nadstandardní kontakty (více čtěte ZDE).

Kdo je Adolf Veřmiřovský

  • do státního podniku nastoupil Veřmiřovský v roce 1974
  • podílel se například na opravě tanků, modernizaci T-72 či vývoj a dodávku vozidel Pandur
  • v roce 2009 byl jmenován do funkce ředitele státního podniku VOP-025 Nový Jičín, který se následně transformoval na VOP CZ s.p.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.