Lidovky.cz

Do měsíce budeme vědět, kde se stala chyba v kauze Fajád, naznačil Stropnický

USA

  15:58
PRAHA - Vnitřní vyšetřování Vojenského zpravodajství v případu pětice unesených Čechů v Libanonu by mělo skončit do měsíce. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to v neděli uvedl ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

M. Stropnický foto: MAFRA

Mezi unesenými Čechy, kteří v Libanonu zmizeli loni v červenci a na začátku února se vrátili do Česka, byl i agent Vojenského zpravodajství Martin Psík.

Vedle interního vyšetřování postupů v rámci vojenské rozvědky se děje také vyšetřování pod dohledem premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). „Vyšetřování má dvě linie, jedna je akce a druhá únik informací. Obě jsou důležité, závažné,“ uvedl Stropnický.

Propuštění Češi jsou v Praze, Fajád opustil vězení. Souvisí to, potvrdil ministr Stropnický

V souvislosti s případem pětice unesených Čechů se mluvilo mimo jiné o špatné spolupráce různých tajných služeb. Česko má tři tajné služby. Úřad pro zahraniční styky a informace je civilní rozvědka. Bezpečnostní informační služba funguje jako civilní kontrarozvědka. Vojenské zpravodajství má dvě složky - vojenskou zpravodajskou službu a vojenské obranné zpravodajství. „Už je jasné, že ve spolupráci rezervy jsou, když to řeknu eufemisticky,“ poznamenal Stropnický.

Europoslanec Jan Zahradil (ODS) zdůraznil, že si zpravodajské služby také konkurují. Čím je jich více, tím více se to stává. Považuje proto za nutné se jejich restrukturalizací zabývat.

Kde se stala chyba

Variant budoucího řešení je podle Stropnického několik. „Je to velice choulostivé. Vždycky ty služby střeží své hájemství,“ řekl. Poukázal na možné riziko slučování Vojenského zpravodajství s jinými složkami. Armádní tajná služba má řadu kontaktů v zahraničí, které by nemusely přetrvat. „Byla by škoda o to přijít. V řadě zemí je ta vojenská složka oddělená,“ uvedl ministr.

Ministr obrany byl v kauze unesených Čechů kritizován za to, že v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že podmínkou propuštění Čechů bylo, aby se Libanonec Alí Fajád nedostal do rukou vyšetřovatelů z USA. Později v tiskovém sdělení napsal, že jeho vyjádření pro HN „bylo uvedeno v širším kontextu souvislostí, které jsou pro tento případ důležité“. „Jedna publikovaná věta je příliš zjednodušující a nepopisuje komplexně složitou podstatu kauzy. Chci plně podpořit vyjádření ministra zahraničních věcí (Lubomíra Zaorálka z ČSSD), že vláda s teroristy nevyjednává,“ uvedl tehdy.

Stropnický považuje za předčasné jednoznačně tvrdit, že byl postup v celém případu chybný. „V odsudku bych byl opatrný. Mohla se stát chyba, ale ti lidé se vrátili. To není automatické,“ řekl.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.