Lidovky.cz

Zeman prohrál soud o Peroutku. Hrad se musí za prezidentovo tvrzení omluvit

Česko

  9:57aktualizováno  12:54
PRAHA - Obvodní soud pro Prahu 1 rozkřísl kauzu Peroutka. Kancelář prezidenta republiky se musí omluvit za Zemanovo tvrzení, že novinář Ferdinand Peroutka napsal text s názvem „Hitler je gentleman“, rozhodla soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1.

Podle prezidenta byl novinář autorem článku "Hitler je gentleman". Kaslová to odmítá a požaduje omluvu. foto:  Dan Materna, MAFRA

Rozsudek není pravomocný. Kancelář prezidenta republiky se odvolá. Záležitost může skončit až u Ústavního soudu, řekl hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Peroutkova vnučka Terezie Kaslová požadovala po Kanceláři prezidenta republiky omluvu, protože nemohla žalovat přímo Zemana. „To víte, že by bylo hezčí, kdyby se pan prezident Zeman omluvil sám. Pro mě je samozřejmě satisfakce i to, že se omluví někdo za něj,“ komentovala bezprostředně po verdiktu.

Kancelář musí podle rozsudku zaslat Kaslové omluvný dopis. Ten musí také do sedmi dnů vyvěsit na stránkách Hradu a nechat ho tam po dobu 30 dní. Navíc musí zaplatit soudní výlohy.

Právník zastupující Hrad Marek Nespala připustil, že se spor může pokračovat ještě dlouho. „Celá věc bude pravděpodobně podrobena přezkumu soudů všech stupňů. Je důležité si uvědomit, že pan prezident se nemusí omlouvat, ale hradní kancelář. Takový případ zatím řešen nebyl a v argumentování budeme pokračovat,“ řekl novinářům před opuštěním budovy soudu.

Soudkyně: Musí existovat pravdivostní základ

Zeman loni na konferenci o holokaustu prohlásil, že někteří intelektuálové byli fascinováni nacismem, což dokládal tvrzením, že Ferdinand Peroutka napsal článek „Hitler je gentleman“. Podle odborníků ale Peroutka žádný takový text nenapsal, autorem druhého Zemanem zmiňovaného článku pak byl někdo jiný. Prezident Zeman i přes kritiky trval na tom, že text četl. Slíbil, že se omluví, pokud se daný článek nenajde. Spor došel až k soudu.

Hitler je politický génius, napsal Peroutka. O gentlemanovi nepadlo slovo

„Doufám, že v dnešní době nikdo nemá pochybnost o tom, že tento článek neexistuje,“ uvedl v závěrečné řeči právník Kaslové František Vyskočil.

Soudkyně Kateřina Sedláková při soudním projednávání vysvětlila, že ve sporu nejde o nastolení jediného správného hodnocení postojů a díla Ferdinanda Peroutky. „Každý má právo na hodnotové soudy, musí ale existovat jejich pravdivostní základ,“ podotkla soudkyně.

Kritici prezidentova tvrzení poukazují na to, že Peroutkova fascinace nacismem je nesmyslná už vzhledem k tomu, že novinář za druhé světové války prošel nacistickým koncentračním táborem. Za první republiky patřil ke skupině pátečníků - neformálnímu spolku osobností, které se scházely u Karla Čapka, na setkání docházel i prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Platil za bytostného demokrata a odpůrce nacismu i komunismu.

„Soudkyně se zcela vyhnula dějinnému kontextu, to bude předpokládám řešeno u dalších instancí,“ řekl serveru Lidovky.cz Ovčáček. Jeho dubnový výrok o tom, že „půjde o soud nad českými dějinami“ tedy prý stále platí.

Na úvod jednání obě strany předložily důkazy. Právníci Pražského hradu ovšem zmíněný text s titulkem „Hitler je gentleman“ neukázali. Místo toho přišli s jinými texty. U soudu se také promítal videozáznam tiskové konference Miloše Zemana z Ústeckého kraje, kde prezident řekl, že si vzpomněl, že zmíněný článek vyšel v časopise Přítomnost „vlevo dole“.

Pozvedl se zájem o Peroutkovo dědictví, prohlásil právník Hradu

Právník Hradu Marek Nespala argumentoval tím, že prezidentská kancelář nemůže být odpovědná za výroky prezidenta, ani je nemůže hodnotit. Poukázal na to, že Zeman si připravuje veškerá svá vystoupení sám a že předem neexistují v písemné formě. Navrhoval také, aby si soud nechal vypracovat odborný posudek od Ústavu pro studium totalitních režimů, což soudkyně zamítla jako nadbytečné. Po soudu chtěl, aby bylo řízení zastaveno.

Hradní advokát Nespala u soudu také prohlásil, tím, že se o věci hodně psalo a Kaslová dostala prostor v médiích, tak se podle něj vše napravilo a uvedlo na pravou míru, takže podle zákonu není nutná omluva. Řízení také podle Nespaly pozdvihlo zájem o dědictví Ferdinanda Peroutky. Náklad časopisu Přítomnost se prý zvedl. Nespala proto navrhoval zastavit řízení s tím, že se Hrad vzdává nároku na kompenzaci nákladů.

Zeman už dříve uvedl, že se na soud těší. Měl prý připravený soubor dokumentů, které dokazují, že Peroutka podlehl nacistické ideologii. Jednání se ale osobně nezúčastnil.

Lidovky.cz o ke kauze Peroutka

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.