Lidovky.cz

Půjčil vojenskou střelnici soukromému zbrojaři. Po odchodu z armády u něj našel nové místo

Česko

  6:00
PRAHA - Podle státního zástupce zneužil vojenskou techniku. Dovolil totiž, aby soukromá společnost STV Group nezákonně střílela na armádní střelnici Libavá. Podplukovník Bohuslav Jabůrek se kvůli tomu nyní zpovídá u soudu. Když ale loni u armády skončil, hledání nového místa netrvalo dlouho. Zaměstnala ho právě společnost STV Group.

Náčelník Centra zabezpečení munice Agentury logistiky, podplukovník Bohuslav Jabůrek. foto: Ministerstvo obrany ČR

„Úmyslným společným jednáním bez oprávnění užili vojenský materiál větší hodnoty k účelu, pro který není určen, a zneužili podřízených k úkolům nad rámec služebních povinností,“ napsala na konci září loňského roku soudkyně Zuzana Vladyková do trestního příkazu. Rozhodla jím o vině bývalých vojáků Bohuslava Jabůrka a Ľuboše Hajduka a za zneužití vojenské techniky jim udělila podmínku.

Vše mělo být ve prospěch soukromého zbrojaře STV Group. Proti rozhodnutí nicméně oba bývalí vojáci podali odpor a případ nyní v hlavním líčení řeší Okresní soud v Olomouci. Tam Jabůrek dochází ze svého nového zaměstnání: společnosti STV Group.

„Je naším zaměstnancem od začátku letošního roku a pracuje jako technik ve výrobě,“ uvedl na dotaz serveru Lidovky.cz statutární ředitel STV Group Bohumír Pospíšil. Fakt, že Jabůrek nyní stojí před soudem, ale komentovat nechtěl. „Podle našich informací nebyl dosud pravomocně odsouzen, a proto na něj pohlížíme jako na bezúhonného člověka. Z tohoto pohledu posuzujeme i zmiňovanou kauzu,“ dodal ještě Pospíšil.

Příkaz nadřízených

  • „Jím vydaný rozkaz byl mimo rámec služebních povinností vyplývajících z funkčních náplní zaměstnanců Armády České republiky, neboť rozkaz nesouvisel s úkoly ozbrojených sil,“ uvedla k tomu soudkyně Vladyková (více čtěte ZDE).

Protiprávní střelby z houfnic DANA na vojenské střelnici Libavá se udály už v roce 2013. V té době zastával Hajduk pozici náčelníka oddělení zbrojní služby Velitelství společných sil Olomouc a požádal právě Jabůrka, tehdejšího náčelníka Vojenského zařízení Týniště nad Orlicí, aby zajistil vojáky na ukázce funkčnosti houfnic. „Ve prospěch firmy STV Group,“ stojí v trestním příkazu. Na tu dobu už však byla střelnice vyblokovaná pro dělostřeleckou brigádu. Hajduk proto nařídil, aby byl prostor uvolněn, čemuž Jabůrek vyhověl.

Sám Jabůrek se k celému incidentu nechtěl nikterak vyjadřovat. „Vzhledem k tomu, že v současné době probíhá soudní proces, se k této záležitosti zatím vyjádří můj advokát,“ napsal na dotaz serveru Lidovky.cz.

„Pracuje pro Poličské strojírny, které spadají pod STV Group, ale je to samostatný podnik. S kauzou to nemá nic společného a to místo určitě nedostal za odměnu. Nikoho v STV Group do té doby neznal. Když odešel od armády, odpověděl na pracovní inzerát a zúčastnil se výběrového řízení,“ uvedl advokát Pavel Jelínek s tím, že v tomto oboru není v dané lokalitě možné sehnat jinde místo.

Navíc podle Jelínka Jabůrek pouze plnil rozkaz, který obdržel od vedení. „Dostal úkol, aby na střelnici zajistil průběh střeleb. Vše bylo s vědomím velení. Budeme bojovat dál, protože s obžalobou nesouhlasíme. Mimo jiné nám jde také o výsluhy, protože můj klient pracoval pro armádu dlouhá léta,“ doplnil advokát. Přiznal ale, že v den střeleb k několika pochybením došlo: například chyběl přímý písemný příkaz ke střelbám či správně vyplněné doklady.

Udání přišlo z ministerstva obrany

Jabůrka s Hajdukem udal zdroj z ministerstva obrany. Generální štáb ho nejprve v dubnu loňského roku postavil mimo službu a coby voják z povolání pobíral nižší plat. Služební poměr mu zanikl o dva měsíce později. V srpnu poté musel své místo opustit další obviněný v případu – bývalý šéf Agentury pro nakládání s nepotřebným majetkem Ľuboš Hajduk, který pro rezort obrany pracoval už od roku 1983 (více čtěte ZDE). Vinu už dříve na dotaz serveru Lidovky.cz popřel.

Ministerstvo obrany vyčíslilo škodu na pronájmu výcvikových prostor, použitých pohonných hmot a mzdách na více než 17 800 korun. Nicméně podle státního zástupce Jaroslava Rašendorfera byla způsobená škoda druhotná a lze ji jen těžko vyčíslit. K zajištění střeleb byla podle jeho slov použita armádní technika v hodnotě více než 7,7 milionu korun.

Po soudu bude také jasné, jaké výsluhy bude Jabůrek případně pobírat. „Z důvodu probíhajícího trestního řízení podplukovník Bohuslav Jabůrek v souladu se zákonem nepobírá žádné výsluhové náležitosti. Případné nároky bude možno posoudit teprve po pravomocném ukončení tohoto řízení,“ uvedl k tomu mluvčí Generálního štábu Armády České republiky Jan Šulc.

Z armády ke zbrojařům

Princip otáčivých dveří

  • Nezisková organizace Frank Bold, která sdružuje právníky, hovoří o tomto principu jako o problematickém jevu. Politici či státní úředníci se po skončení funkce stávají de facto lobbisty, mohou využívat kontakty nabyté při výkonu veřejné funkce pro soukromé zájmy.
  • „Je potřeba předejít rizikům spjatých s tímto jevem a zajistit opatření, která by pomohla zachovat důvěryhodnost veřejné správy,“ uvádí Frank Bold v publikaci Zásady reformy regulace lobbingu.

Jabůrkův přechod k STV Group nicméně připomněl další personální výměnu, na kterou nedávno upozornil server Lidovky.cz. Uplatnění u společnosti, které ze své úřednické funkce podle policie pomáhal, našel také Adolf Veřmiřovský, obviněný v kauze Excalibur Army.

Bývalý šéf státního opravárenského podniku čelí trestnímu stíhání za to, že se podílel na podezřele levném prodeji armádního majetku soukromému zbrojaři Excalibur Group. Právě ve firmě spojené se zbrojařem Jaroslavem Strnadem našel Veřmiřovský nové místo.

„S uvedenými lidmi přecházejí i jejich informace, často velmi citlivého charakteru, a také kontakty, které v některých situacích mohou být ještě cennější,“ komentoval tehdy personální přechody z armády Radim Bureš, programový ředitel Transparency International (více čtěte ZDE).

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.