Lidovky.cz

Blažek odmítl zaplatit za 'pomluvu'. Advokát Torubarova žaluje ministerstvo

Vraždy

  5:01
PRAHA - Advokát Milan Hulík zastupující Rusa Alexeje Torubarova neuspěl se žádostí o zaplacení půl milionu korun kvůli pomluvě. Peníze chtěl po exministrovi Pavlu Blažkovi (ODS) a ministerstvu spravedlnosti. Blažek totiž jako šéf rezortu na adresu Torubarova uvedl, že kdyby si vzal jiného advokáta než Hulíka, nemusel být vydán do Ruska. Hulík nyní žaluje ministerstvo spravedlnosti.

Pavel Blažek foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Advokát žádal peníze jako majetkovou satisfakci za porušení ochrany osobnosti. „Pan Blažek uvedl, že jsem zavinil vydání Torubarova. Informace byla publikována na webových stránkách ministerstva spravedlnosti. Hlavní odpovědnost nese úřad, protože pan Blažek byl tehdy jeho zaměstnancem,“ řekl Hulík serveru Lidovky.cz.

Urazil mě, tvrdí o Blažkovi Torubarovův advokát. Exministra žene k soudu

Blažek nicméně jeho žádost odmítl. „Odpověděl, že nic nezaplatí,“ uvedl Hulík, který k dohodě nedospěl ani v případě ministerstva, po němž chtěl zaplatit majetkovou satisfakci.

„Podnět od pana Hulíka obdrželo ministerstvo spravedlnosti v únoru tohoto roku. V současné době je vyhodnocován odborem odškodňování,“ napsal serveru Lidovky.cz Jakub Říman z tiskového oddělení ministerstva. (tento odbor má na vyřízení žádostí termín půl roku) Jenže jak upozorňuje Hulík, po úřadu nechce odškodnění, ale majetkovou satisfakci kvůli porušení ochrany osobnosti. V takovém případě půlroční lhůta neplatí a advokát proto odmítá čekat na verdikt úřadu. „Žaloba jde nyní na ministerstvo, zvážím ještě, zda ji podat na tehdejšího ministra,“ přiblížil Hulík.

Vydání ruského podnikatele Alexeje Torubarova rozhádalo politiky v roce 2013. Blažek podepsal extradici podnikatele stíhaného v Rusku, ačkoliv nepadlo rozhodnutí o Torubarovově žádosti o azyl.

Advokát Milan Hulík

Hulík obvinil tehdejšího ministra spravedlnosti z porušení několika mezinárodních smluv. Torubarovovův případ byl také srovnáván s kauzou gruzínského úředníka Zuraba Nadiradzeho (viz Box Případ Nadiradze). „Zásadní rozdíl mezi případy Torubarova a Nadiradzeho představuje mimo jiné fakt, že pan Nadiradze měl to štěstí, že ho nezastupoval advokát Hulík. Pro faktický výsledek případu totiž není rozhodující mít mediálně zdatného advokáta, ale kvalitního právníka,“ odstartoval Blažek spor.

„Hodil vydání Torubarova na mě,“ zlobí se dodnes Hulík. Ústavní soud navíc předloni rozhodl, že Blažkovo rozhodnutí o vydání bylo chybné, měl počkat na ukončení azylového řízení. Podnikateli kvůli tomu ministerstvo spravedlnosti zaplatilo odškodné 250 tisíc korun, po Česku nicméně žádá 4 miliony.

Sám Blažek případ dlouhodobě nekomentuje a výjimku neudělal ani tentokrát. „Nejsem advokát Hulík, takže nemám důvod obtěžkávat média soukromými kvazispory. Nepatřím k těm, co se musí za každou cenu zviditelňovat,“ napsal exministr serveru Lidovky.cz.

Případ Nadiradze

Gruzínec Zubar Nadiradze odešel z vlasti v roce 1994. O dva roky později požádal v Česku o azyl. V Gruzii byl v nepřítomnosti odsouzen za vraždu na mnoho let žaláře, po amnestii nakonec vyfasoval 15 let. Česko se ho opakovaně pokusilo vydat do zahraničí, ovšem nedošlo k tomu mimo jiné i po zásazích Ústavního soudu. I u něj se opakovalo, že vydat nelze, protože není uzavřené azylové řízení.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.