Lidovky.cz

Šikanovali učitelku, ve škole ale zůstávají. Kritici o tom nic neví, brání se šéf průmyslovky

Česko

  6:00
PRAHA - Šéf České školní inspekce považuje za nepřijatelné, že žáci, kteří delší dobu šikanovali učitelku, jsou stále studenty Střední průmyslové školy na Třebešíně. Dočasný ředitel školy Václav Jahoda však takovou kritiku považuje za lichou. „Že byl měl být sígr okamžitě vyhozený je sice hezké, ale nepoužitelné,“ uvedl v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Případ týrané učitelky na Střední průmyslové škole Na Třebešíně v pražských Malešicích. Tři žáky, kteří pětapadesátiletou učitelku zřejmě dlouhodobě šikanovali, potrestalo v lednu vedení školy podmínečným vyloučením a trojkou z chování. Vyučující krátce nato zemřela. Vedení školy však odmítá příčinnou souvislost mezi šikanou a jejím úmrtím, roli prý hrály zdravotní problémy. foto:  Petr Topič, MAFRA

Smrt učitelky, kterou během výuky dlouhodobě šikanovali tří žáci ze Střední průmyslové školy Na Třebešíně v pražských Malešicích, spustila další vlnu kritiky na vedení školy. Vedle pražských politiků teď výtky Na Třebešín posílá i Česká školní inspekce. Nespokojenost panuje hlavně s tím, že vedení školy žáky stále nevyloučilo. „My to považujeme za zcela nepochopitelné a nepřijatelné,“ podivil se šéf inspekce Ondřej Andrys.

Chybějící profesionálové, tvrdí kritici

Rozhodnutí vedení školy ponechat žákům pouze trest v podobě podmínečného vyloučení a trojky z chování rozlítil také pražského zastupitele Patrika Nachera (ANO). "Myslím si, že profesionálové, pokud by byli v té škole, tak by měli rozhodnout razantně,“ řekl na adresu vedení, které je kvůli případu šikanované učitelky již od února pod palbou kritiky. „To bylo takového charakteru a takové razance, že to vyloučení by si to zasloužilo,“ uvedl pro televizi Nova pražský zastupitel.

Střední škola se však výtkám svého zřizovatele brání. Podle provizorního šéfa průmyslovky Václava Jahody, který nahradil radními vyhozeného ředitele Františka Bártla, není vyloučení žáků jednoduché. Odpovědnost raději předává do rukou magistrátu coby zřizovatele školy.

Ludmila Vernerová učila na Střední průmyslové škole Na Třebešíně v Praze.
Případ týrané učitelky na Střední průmyslové škole Na Třebešíně v pražských...

„(Andrys s Nacherem) Buď nevědí, co říkají, nebo mají nějaké mylné informace. Obzvlášť proto, že se to týká nezletilých studentů, je to celé složité. Není možné takovéhle zkratkovité podání, že sígra by měli ze školy okamžitě vyhodit. To je sice hezké, ale nepoužitelné,“ uvedl rozzlobeně v rozhovoru pro server Lidovky.cz Jahoda. „O nás si každý může říkat jakékoli báchorky, protože my s k tomu nemůžeme vyjadřovat. V takové pozici jsme již delší dobu,“ doplnil.

Hledá se nový ředitel

Kvůli dalšímu postupu v případě šikany na škole se obrátil na právníka, prý kvůli tomu, aby nedošlo k pochybení. „Jde o velice složitý proces, který musí řídit právníci, jakékoli klopnýtnutí nebo jakákoli nepřesnost může pak v podobě odvolání vést k tomu, že se to zruší a bude to neplatné,“ vysvětlil Jahoda. Škola už požádala pražský magistrát o zahájení správního řízení, které by mohlo vést až k vyloučení studentů. V tomto týdnu také schválila konkurz na nového ředitele školy.

Citlivou situaci, která skončila úmrtím šikanované učitelky, prověřuje i Česká školní inspekce. Její závěry by měly být známé do konce března. Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) krátce po zveřejnění informací začala po událostech v této střední škole připravovat návrh, který by zvýšil právní ochranu a bezpečí ve školách. Ten by měl měl mimo jiné umožnit právě i okamžité vykazování agresorů ze školy.

Tři žáci průmyslové školy, kteří - jak ukazují videa zveřejněná na internetu - dlouhodobě šikanovali učitelku, se však takovému trestu stále vyhýbají. O trojce z chování a podmínečném vyloučením vedení školy rozhodlo už v lednu, v době, kdy se k němu dostala první série záběrů šikany vyučující. Tato videa však nebyla natolik závažná jako ta, která v polovině února objevila v bulvárních médiích a následně začala kolovat po internetu.

Za hrdiny se nepovažují, říká ředitel

Na nich je zřetelně vidět, jakým způsobem studenti vyučující šikanovali. Vedení školy však i nadále urputné odmítá, že by mezi smrtí učitelky a šikanou byla přímá souvislost.

Zmínění žáci se podle Jahody v současnosti nijak výrazně během výuky ani mimo ni neprojevují. „Jsou maximálně krotcí. Pochopitelně se nepovažují za hrdiny. Je to pro ně samozřejmě velice nepříjemná věc a nedovedu si představit, že by jim to bylo jedno. Já je ale neučím. Z mého pohledu jsou to věci, které jdou rámcově mimo mě,“ říká bývalý zástupce ředitele Jahoda.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.