Lidovky.cz

Soudce Novák s advokátem Douchou pomáhali milionáři, jehož se zastal už Klaus

Česko

  14:41
Původně se zatčení soudce Ivana Nováka spojovalo s případem kmotra Alexandra Nováka. Omyl. Server Lidovky.cz vypátral jméno muže, kvůli němuž soudce i s advokátem Josefem Douchou skončili ve středu v poutech. Je jím milionář Tomáš Malina, někdejší obchodní partner Tomáše Pitra.

Tomáš Malina u soudu v roce 2013 foto: ČTK

Tomáš Malina obchodoval s pohonnými hmotami. V roce 2011 si však vyslechl pětiletý trest vězení za stamilionovou zpronevěru. Do káznice ale hned po pravomocném rozsudku nenastoupil. Bývalý prezident Václav Klaus mu totiž odložil nástup výkonu trestu. Kvůli údajnému špatnému zdravotnímu stavu.

Šlo však jen o odklad, takže nakonec za mřížemi skončil. Letos v lednu však byl opět na svobodě. Zásluhou jeho advokáta Josefa Douchy a soudce Ivana Nováka. A ještě nohejbalu – konkrétně jednoho pražského nohejbalového oddílu, který Malinovi poskytl takzvanou společenskou záruku. Podobně jako se za kmotra Nováka zaručil motorkářský klub Gryphons.

Soudce Ivan Novák.

Advokát Josef Doucha.

Kdo je Tomáš Malina

Tomáš Malina je bývalý obchodní partner Tomáše Pitra. Pětiletý trest dostal za zpronevěru 100 milionů společnosti Unipetrol. Trest mu však odložil - kvůli vážným zdravotním problémům - tehdejší prezident Václav Klaus. Protikorupční policie dokonce vyšetřovala, zda si milost na Hradě nekoupil. Žádné důkazy se však nenašly. Stejné - avšak opět nepotvrzené podezření -, se vznášelo i nad zdravotními posudky, kterými se Malina snažil oddálit nástup za mříže. Nakonec ho do vězení v létě 2013 dopravila eskorta.

Malinova žena Květa vlastní v Popovičkách na Praze-Východ obří sídlo - podle katastru má dům rozlohu 1986 m2 a stojí na pozemku 36,5 hektarů, na němž mimo jiné leží Mlýnský rybník či kurt. Místní mu přezdívají Southfork podle sídla naftařů z kdysi populárního amerického seriálu Dallas. Květa Malinová kontroluje jako jednatelka společnosti Resort Popo také luxusní hotel v centru Popoviček.

Vedle manželky žil Malina také s milenkou Janette Jakubiskovou, dcerou režiséra Juraje Jakubiska, s níž má dva syny. Jakubisková kontroluje firmu Edenlive Dirivena, která má sídlo ve vila na Praze 5. Právě přímluva Deany Jakubiskové stála údajně za výše zmíněným odkladem Malinova trestu.

„...máme z toho stažený zadek“

„Z naší strany to bylo všechno v pořádku. Byl to náš dlouholetý člen, který nás požádal, abychom za něj dali společenskou záruku. My jsme konali v dobré víře a teď z toho máme trošičku stažený zadek,“ přiznal serveru Lidovky.cz Luboš Albrecht, předseda nohejbalového oddílu. Víc ale prozradit nechtěl. Při policejním výslechu totiž podepsal slib mlčenlivosti.

Malina podle dalších členů oddílu skutečně nohejbal hrál. O tom, že je milionář a má rozsáhlé majetky, prý nevěděli do doby, než se jeho kauza začala propírat v novinách. „Podílel se normálně na chodu oddílu,“ přidává se Petr Stejskal, tajemník jednoty. Proč si ale milionář žijící okázalým životem vybral právě nohejbal? „Měli jsme pocit, že už byl unavený tím životem na vysoké noze a nohejbalem se chtěl vrátit mezi normální lidi,“ popisují členové oddílu.

Když pak Malina nedávno přišel s žádostí o pomoc, bez větších úvah mu záruku poskytli. Už proto, že přinesl hodnocení vězeňské služby. Vyplývalo z něj, že byl naprosto vzorným vězněm.

Malina žádal o propuštění loni v prosinci. Jenže neuspěl. Přitížilo mu, že do vězení nastoupil se zpožděním. Podle zákona mohl ale novou žádost podat až za půl roku. Vymysleli proto fintu - žádost podal nohejbalový oddíl, u něhož jako u občanského sdružení lhůta neplatí.

Malina vězení opustil letos v lednu. Policie má za to, že krátce po propuštění předal desítky tisíc korun svému advokátovi Josefu Douchovi, který je - konkrétně 80 tisíc - měl dát soudci Novákovi. Jak předání probíhalo, si můžete přečíst v článku Soudce měl vzít úplatek 80 tisíc v synově kavárně. Byly to peníze za byt, brání se.

Pochybnosti panovaly už kolem Klausova pardonu, který Malinovi oddálil nástup do vězení. Na státní zastupitelství přišla hned dvě trestní oznámení naznačující možnou korupci. Podle nich byly zmanipulované lékařské zprávy, které dokládaly Malinův špatný zdravotní stav a na jejichž základě mu tehdejší prezident odložil nástup trestu. Detektivové tehdy však žádné důkazy o manipulaci nenašli a spis odložili.

Nešťastné kšefty v Tatarstánu

Podnikatel Malina, který se svého času řadil mezi spolupracovníky „vládce českého podsvětí“ Františka Mrázka a jeho společníka Tomáše Pitra, získal v roce 2005 pohonné hmoty od Unipetrolu za více než 100 milionů korun.

Podle soudu za ně však nikdy nezaplatil a místo toho je prodal dál za více než 110 milionů korun. Získané peníze pak investoval do nákupu akcií jisté firmy v ruské republice Tatarstán.

Za nákup pohonných hmot od Unipetrolu ručil Malina několika nemovitostmi, avšak z jejich prodeje získal insolvenční správce pouze 16,6 milionu korun. Malinův advokát u soudu tvrdil, že jejich odhadní cena byla 120 milionů korun.

Sídlo v pražských Popovičkách napsané na ženu multimilionáře Tomáše Maliny

MALINOVO TRESTNÍ ŘÍZENÍ V DATECH

PRŮBĚH TRESTNÍHO ŘÍZENÍ S TOMÁŠEM MALINOU

Červen 2011 - Městský soud v Praze odsoudil Malinu k šesti letům vězení a nařídil mu vrátit Unipetrolu 85 milionů korun. Malina se tehdy u soudu hájil, že akcie nakupoval na přání firmy Unipetrol. Společnost tehdy stavěla nový ropovod vedoucí přes Ukrajinu a akcie firmy Tatněfti dramaticky rostly - ty právě Malina v oné době kupoval.

Prosinec 2011 - Vrchní soud v Praze překvalifikoval Malinovu trestnou činnost na zpronevěru a snížil podnikateli trest na pět let, protože část dluhu mezitím splatil. Nařídil mu tehdy doplatit 75 milionů korun.

Únor 2012 - Prezident Václav Klaus odložil Malinovi výkon trestu kvůli zdravotním potížím. Ty tehdy Malina ani jeho advokát nechtěli v médiích upřesňovat. Okolnosti udělení Klausovy milosti prošetřovala na základě dvou anonymních udání i protikorupční policie. Vězeňská služba navíc tehdy tvrdila, že podnikatelovy „neduhy“ je schopna léčit.

Srpen 2012 - Nejvyšší soud odložil Malinovi nástup do vězení, dokud nerozhodne o dovolání.

Říjen 2012 - Malina uspěl s dovoláním u Nejvyššího soudu, který případ vrátil k novému projednání.

Březen 2013 - Vrchní soud v Praze napodruhé potvrdil Malinovi pětiletý trest a nařídil mu splatit škodu ve výši necelých 70 milionů korun.

Duben 2013 - Malina si podal dovolání k Nejvyššímu soudu a požádal o odklad nástupu do vězení.

Červenec 2013 - Policie odvedla na příkaz soudu podnikatele Malinu do věznice v Praze na Pankráci.

Leden 2016 - Po uplynutí poloviny trestu byl Malina propuštěn z vězení.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.