Lidovky.cz

Pachatel zabarvil desítky čínských vlajek. Ovčáček to označil za fašizaci

Česko

  9:28
PRAHA - V noci někdo tmavou barvou poškodil desítky čínských vlajek, které jsou po Praze rozmístěny v souvislosti s nadcházející návštěvou čínského prezidenta v České republice. Policejní mluvčí Jan Daněk řekl, že výzdoba byla takto poškozena v Chotkově a v Evropské ulici, vlajky jsou ale poničeny i na dalších místech hlavního města.

V noci na 26. března někdo tmavou barvou poškodil desítky čínských vlajek, které jsou po Praze rozmístěny v souvislosti s nadcházející návštěvou čínského prezidenta. foto: ČTK

„Vlajky od Malé Strany až po Ruzyň jsou poškozeny černou barvou po pachateli pátráme pro podezření z páchání trestného činu poškození cizí věci, pachatele zadrženého nemáme,“ sdělil pro Lidovky.cz mluvčí policie České republiky Jan Daněk.

Nejen salvy a vlajky. Si Ťin-pchinga přivítají i protesty a Havel s dalajlámou

„Vlajky jsou pouze začerněné, není na nich žáden obrázek nebo nápis,“ popsal policejní mluvčí poškození vlajek. Zda byly poškozeny obě strany praporu, nevěděl.

Vlajky byly poškozeny například i v ulici Jelení a Mariánské hradby nedaleko Pražského hradu. Podle reportéra ČTK jsou na zemi poházená vyfouknutá vajíčka, která byla naplněna modrou a šedivou barvou. Někdo je pak zřejmě házel na vlajky, kterou jsou rozmístěny ve výšce na sloupech veřejného osvětlení. Na sloupech jsou spolu ve dvojici vždy vyvěšeny česká a čínská vlajka, poškozeny jsou čínské vlajky. Mluvčí Daněk uvedl, že policie po pachatelích pátrá.

Návštěva čínského prezidenta

Čínský prezident Si Ťin-pching do Česka přiletí v pondělí dvě hodiny po poledni. Při návštěvě trvající do středy vedle se setká s českými politiky. Podle úřadů bude nejdůležitějším výstupem z příjezdu Si Ťin-pchinga ustavení strategického partnerství mezi Českem a Čínou, které by mělo do budoucna znamenat příliv čínských investic.

Muž na štaflích odřízl čínskou a českou vlajku na Evropské. Starosta s činem nepřímo souhlasí

Už v noci na pátek zadrželi policisté třiatřicetiletého muže, který ze sloupu veřejného osvětlení na Evropské třídě odřízl dvě vlajky. Nynější poškození výzdoby je ale podstatně rozsáhlejší.

Kolář v pátek nepřímo vyjádřil souhlas s odříznutím dvou vlajek na Evropské třídě. Zároveň připustil, že schvalovat jednání v rozporu s dobrými mravy a zákony je špatné a může být hodnoceno jako protiprávní.

Dnešní Ovčáčkovo obvinění Kolář odmítl. „Z mých úst ani z úst nikoho jiného z TOP 09, pokud vím, nikdy nezaznělo jakékoliv schvalování ničení státních symbolů ani poškozování cizího majetku. TOP 09 je strana, která ctí zásady právního státu,“ řekl ČTK. Poničení vlajek označil za akt jedince, který vyjadřuje svůj názor vcelku nešťastným způsobem. „Ale na druhou stranu, prezident a jeho lidé tady zkouší trpělivost lidí už docela dlouho a docela brutálně a teď se jim to vrací. Já neříkám, že je to správně, ale jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá,“ dodal Kolář.

V souvislosti s návštěvou čínského prezidenta se chystají i některé protestní akce. Například aktivisté ze Spolku pro výstavbu sochy Václava Havla hodlají umístit po dobu jeho návštěvy u Evropské ulice v Praze billboard se společnou fotografií bývalého prezidenta Václava Havla a dalajlamy. Plán je reakcí na samotnou návštěvu a právě i na čínské vlajky a uvítací billboardy pro čínského prezidenta instalované po Praze, které jsou podle spolku výsměchem svobodě, lidským právům a demokracii.

Aktivisté kritizují vládu i prezidenta, prý kolaborují s Čínou

Aktivisté v petici při příležitosti návštěvy čínského prezidenta kritizují vládu i hlavu státu, podle nich nejvyšší představitelé České republiky kolaborují s komunistickým totalitním režimem.

"Stydíme se za to, že prezident Zeman a vláda se rozhodli vyměnit principiální obhajobu lidských práv za spolupráci s komunistickou totalitní Čínou," stojí mimo jiné v textu petice, o níž ČTK informoval ředitel Národní galerie Jiří Fajt. V petici, kterou podepsal například bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík, předseda Českého centra Mezinárodního PEN klubu Jiří Dědeček nebo MikulášKroupa ze společnosti Post Bellum, signatáři tvrdí, že jde "o kolosální selhání 'politické elity', která nejenže přestala upozorňovat na případy porušování lidských práv v Číně a Tibetu, ale sama aktivně čínský režim legitimizuje". K petici se připojily mj. iniciativa Češi Tibet podporují a Forum 2000.

Pod peticí bylo na webových stránkách Podporujemetibet.cz dnes ráno asi 1500 podpisů. "Kritizujeme prezidenta a předsedu Komunistické stany ČLR Si Ťin Pchinga za zostřování represí. Čínský komunistický režim vězní nejméně 1327 politických vězňů, nese odpovědnost za 144 případů sebeupálení Tibeťanů, nese odpovědnost za masové zabíjení stoupenců učení Falung-Kung. Dopouští se zločinů proti lidskosti včetně vražd a mučení," stojí v textu.

Fajt současně ČTK informoval, že při příležitosti návštěvy čínského prezidenta je na úterní večer svoláno shromáždění na pražské Hradčanské náměstí. Bude podle něj zaměřeno na podporu lidských práv nejen v Číně, ale i v Tibetu a na Tchaj-wanu.

Čínský prezident Si Ťin-pching do Česka přiletí v pondělí dvě hodiny po poledni. Při návštěvě trvající do středy se setká s českými politiky. Podle úřadů bude nejdůležitějším výstupem z příjezdu Si Ťin-pchinga ustavení strategického partnerství mezi Českem a Čínou, které by mělo do budoucna znamenat příliv čínských investic.

Zatím nejrozsáhlejším a nejviditelnějším protestem souvisejícím s čínskou návštěvou se v noci na dnešek stalo poničení desítek čínských vlajek, které jsou po Praze rozmístěny jako výzdoba před návštěvou. Někdo je na několika místech hlavního města polil tmavou barvou.

Například aktivisté ze Spolku pro výstavbu sochy Václava Havla hodlají po dobu návštěvy čínského prezidenta umístit u Evropské ulice v Praze billboard se společnou fotografií bývalého prezidenta Václava Havla a dalajlamy. Plán je reakcí na samotnou návštěvu, ale právě i na čínské vlajky a uvítací billboardy pro čínského prezidenta instalované po Praze, které jsou podle spolku výsměchem svobodě, lidským právům a demokracii.

Tibetský duchovní vůdce dalajlama uprchl v roce 1959 do Indie, když čínští vojáci rozdrtili pokus o povstání v Tibetu. Peking na dalajlamu pohlíží jako na separatistu, byť on sám nyní propaguje ve vztazích s Čínou autonomii, nikoli nezávislost pro Tibet. S Havlem dalajlamu pojilo osobní přátelství, na jeho pozvání několikrát navštívil Prahu.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.