Lidovky.cz

Náprava propuštěného milionáře: Malina bude hrát nohejbal a ‚sousedsky vypomáhat‘ v obci

Česko

  6:00
PRAHA - Jak vypadá ‚dovršení nápravy‘ u milionáře Tomáše Maliny, kvůli jehož propuštění byl obviněn jeho advokát i soudce, není možné přesně zjistit. Odsouzený podnikatel bude v rámci převýchovy podle všeho hrát nohejbal a vypomáhat sousedům. Tedy pokud bude chtít. Právě řádný život na svobodě, přitom byl argumentem pro jeho předčasné osvobození. Případ tak až nápadně připomíná propuštění severočeského kmotra Alexandra Nováka.

Tomáš Malina u soudu v roce 2013 foto: ČTK

Celkem 26 kázeňských odměn, vycházka i na 24 hodin a nadmíru výborné chování. Tak v usnesení z ledna tohoto roku chomutovský soudce Ivan Novák shrnul, proč z výkonu trestu propouští milionáře Tomáše Malinu. Ten si za stamilionovou zpronevěru odpykával pětiletý trest vězení (více k případu najdete ZDE).

VŠE o obvinění advokáta Douchy a soudce Nováka na serveru Lidovky.cz

Za jeho ‚dovršení nápravy‘ převzal odpovědnost oddíl nohejbalistů z pražské Pankráce. Tam Malina pravidelně chodí hrát a podílí se i na organizaci některých akcí. V pražských Popovičkách, kde má trvalé bydliště, zase odsouzený podnikatel slíbil spolupracovat s obcí. Podle starosty ale žádný plán jeho práce neexistuje.

Jak napravit milionáře

Brány věznice ve Všehrdech opustil podnikatel Tomáš Malina přesně 7. ledna. Tehdy chomutovský soud pod vedením Ivana Nováka přijal společenskou záruku pražského nohejbalového oddílu. Server Lidovky.cz se proto snažil zmapovat, jak Malinova náprava vypadá v praxi.

„Byl to jeden z těch členů, který našemu oddílu skutečně něco přinesl,“ vysvětluje předseda TJ Pankrác nohejbal Luboš Albrecht, proč se za Malinu při rozhodování o podmínečném propuštění rozhodl postavit. Spolupráce byla prý dobrá už od roku 2008, kdy se Malina poprvé v oddílu zjevil.

Obvinění v kauze údajného podplácení na chomutovském soudu - advokát Josef Doucha a soudce Ivan Novák.

Po podmínečném propuštění se odsouzený podnikatel přišel ukázat, zatím se ale na ničem nepodílel. „Nyní si vyřizuje operaci. Jinak se klasicky účastní funkce v oddílu, který má pravidla, pořádají se schůzky, tréninky, akce. Ještě než nastoupil do trestu, tak se všeho pravidelně účastnil. A jsme dohodnuti, že se bude chovat úplně stejně,“ popsal serveru Lidovky.cz budoucí plány Albrecht. On sám je s podnikatelem Malinou v kontaktu zhruba jednou týdně.

Když se ukázalo, že obvinění soudce Nováka a advokáta Douchy souvisí právě s Malinovým propuštěním, začaly mu prý chodit negativní reakce. Záruku však podnikateli podle svých slov poskytl s ohledem na jeho chování v oddílu. A to bylo od počátku dobré. „Můžu se zaručit jen za nápravu v tomto společenském dění (nohejbalu; pozn. red.). Vůči oddílu a jeho členům se choval velice slušně a normálně. Mluvíme spolu, ptám se ho, jak se mu daří, co dělá, snažím se mu poradit,“ popsal Albrecht s tím, že na případné další Malinovy aktivity už vliv mít nemůže.

Ostatně Malinovo chování vychvaloval ve zmíněném usnesení už sám soudce Novák. „Soud konstatuje, že hodnocení odsouzeného je na takové pozitivní úrovni, která je při rozhodovací činnosti tohoto soudu při posuzování žádostí o podmíněné propuštění zcela výjimečná,“ napsal do třístránkového dokumentu, který má server Lidovky.cz k dispozici. Policie ho nyní podezřívá z toho, že za Malinovo propuštění přijal od jeho advokáta Josefa Douchy úplatek zhruba 80 tisíc korun (o obvinění ČTĚTE ZDE).

Kladné stanovisko k žádosti o podmínečné propuštění poskytla Malinovi také obec Popovičky v okrese Praha-východ. S obcí by, alespoň podle soudce Nováka, měl Malina po propuštění také spolupracovat.

  • Dovršení nápravy nechtěl komentovat ani advokát Daniel Tetzeli. „Mám povinnost mlčenlivosti, nemohu proto ani sdělit, zdali ho zastupuji,“ uvedl jen pro server Lidovky.cz Tetzeli, mimochodem někdejší obhájce Tomáše Pitra, který s Malinou obchodoval.

„Odsouzený zároveň dokladoval, že je připraven po výkonu trestu spolupracovat v místě bydliště s Obecním úřadem v Popovičkách,“ stojí v usnesení o podmínečném propuštění.

Malinův advokát Josef Doucha ale podrobnosti sdělit nechtěl. „Nejsem v této věci zmocněn poskytovat informace,“ uvedl pro server Lidovky.cz a odkázal na slib mlčenlivosti. Na doplňující dotaz, zdali byla alespoň nějaká spolupráce dojednána, popřípadě jaký je její plán, odpověděl: „Byla, samozřejmě že ano. Bylo písemné stanovisko obecního úřadu, bylo to oboustranné.“

Starosta Popoviček Jaroslav Richter nejprve v telefonickém rozhovoru potvrdil, že obec vydala k Malinovu propouštění kladné stanovisko, konkrétní spolupráce po propuštění z vězení prý ale dojednána není. Podle jeho slov Malina v obci už dříve fungoval například v tom smyslu, že když jeho rodina čistila a sekala potok, vyčistila ho nejen na svém pozemku, ale i na obecním. A starosta proto doufá, že podobné „sousedské výpomoci“ budou ze strany propuštěného podnikatela trvat i nadále.

Více se ale starosta Richter odmítl vyjádřit a vyžádal si dotaz e-mailem. Na ten nereagoval a až po urgenci poskytl krátké vyjádření: „Pan Malina je obcí vnímán jako každý jiný občan se svými právy a povinnostmi. Je zcela na jeho svobodné vůli, jakým způsobem v rámci podmínečného propuštění bude spolupráci s obcí, sousedy a dalšími obyvateli rozvíjet,“ přiblížil s tím, že ke „konstruktivní spolupráci“ jsou Popovičky otevřeny pro každého občana.

  • „Z naší osobní znalosti života pana Maliny jsme toho názoru, že své pochybení, které vedlo k jeho odsouzení, plně pochopil a svůj trest si odpykával řádně a s cílem o zařazení do slušné společnosti po propuštění na svobodu,“ stojí v kladném stanovisku obce Popovičky.

Jako Alexandr Novák

Malinův příběh tak až nápadně připomíná propuštění severočeského kmotra a bývalého senátora za ODS Alexandra Nováka. Oba případy mají několik společných jmenovatelů. O propuštění totiž Malina žádal loni v prosinci, avšak bezúspěšně. Ke kladnému stanovisku soudce mu tehdy nepřidalo, že do vězení nastoupil se zpožděním. A jelikož podle zákona mohl novou žádost o podmínečné propuštění podat až za půl roku, požádal o záruku nohejbalový oddíl, u kterého zákonná lhůta neplatí.

A stejný scénář se odehrál i v případě severočeského kmotra, a to včetně toho, že ho propouštěl stejný soudce - Ivan Novák (shoda příjmení; pozn. red.). Exsenátor Novák, odsouzen za přijetí úplatku v řádech desítek milionů korun, se dostal na svobodu loni v květnu. A to jen měsíc poté, co jiný soud jeho žádost o podmínečné propuštění zamítl. S novou zárukou se vytasili motorkáři ze sdružení Gryphons. Jak také informoval server Lidovky.cz, řízení pod vedením soudce Nováka tehdy trvalo celkem 33 minut (detailní průběh jednání si můžete přečíst ZDE).

Kdo je Tomáš Malina

  • Tomáš Malina je bývalý obchodní partner Tomáše Pitra. Pětiletý trest dostal za zpronevěru 100 milionů společnosti Unipetrol. Trest mu však odložil - kvůli vážným zdravotním problémům - tehdejší prezident Václav Klaus. Protikorupční policie dokonce vyšetřovala, zda si milost na Hradě nekoupil. Žádné důkazy se však nenašly. Stejné - avšak opět nepotvrzené podezření -, se vznášelo i nad zdravotními posudky, kterými se Malina snažil oddálit nástup za mříže. Nakonec ho do vězení v létě 2013 dopravila eskorta.
  • Malinova žena Květa vlastní v Popovičkách na Praze-Východ obří sídlo - podle katastru má dům rozlohu 1986 m2 a stojí na pozemku 36,5 hektarů, na němž mimo jiné leží Mlýnský rybník či kurt. Místní mu přezdívají Southfork podle sídla naftařů z kdysi populárního amerického seriálu Dallas. Květa Malinová kontroluje jako jednatelka společnosti Resort Popo také luxusní hotel v centru Popoviček.
  • Vedle manželky žil Malina také s milenkou Janette Jakubiskovou, dcerou režiséra Juraje Jakubiska, s níž má dva syny. Jakubisková kontroluje firmu Edenlive Dirivena, která má sídlo ve vile na Praze 5. Právě přímluva Deany Jakubiskové stála údajně za výše zmíněným odkladem Malinova trestu.

Sídlo v pražských Popovičkách napsané na ženu multimilionáře Tomáše Maliny

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.