Lidovky.cz

Policie zvládla čínskou návštěvu dobře, hodnotí vláda. Incidenty prošetří GIBS

Česko

  20:19
PRAHA - Vláda se na středečním jednání shodla, že bezpečnostní opatření při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga zvládla policie dobře, řekl novinářům ministr obrany Martin Stropnický. Incidenty, na které se zeptal ministr kultury Daniel Herman ministra vnitra Milana Chovance, budou podle vicepremiéra Pavla Bělobrádka vyšetřeny.

Dva Číňané se snažili zabalit dívku do vlajky proti její vůli. foto: MAFRA

Incidenty se bude se zabývat i Generální inspekce bezpečnostních sborů, řekl Bělobrádek. „Byla o tom vedena na vládě debata, shodli jsme se na tom, že policie ten nelehký úkol zvládla,“ řekl Stropnický na tiskové konferenci po jednání vlády. „Samozřejmě vždycky může dojít k nějakým dílčím sporným momentům, ale v tom celku a s tím určitým potenciálem rizika, který to mělo, to dopadlo dobře,“ uvedl.

Čínský prezident v Praze? Krnáčová povolila policii zavřít jakékoli komunikace

Podle mluvčích policejního prezidia a pražské policie se třídenním intenzivním nasazením policistů, strážníků, ale i vojáků podařilo předejít eskalaci drobných pouličních potyček a narušení veřejného pořádku. Na policejních služebnách skončilo 23 lidí, byli mezi nimi odpůrci i příznivci návštěvy čínského prezidenta. „Valná většina osob je postihována za přestupkové delikty, jeden z cizinců čelí trestnímu stíhání ve zkráceném přípravném řízení pro přečin krádeže,“ uvedli mluvčí na policejním webu.

Armáda podle Stropnického hrála v opatřeních jen doplňkovou roli. „Spíš hrálo roli, že v rámci toho prvního vyhlášeného stupně z předchozích dnů asistovala jako doplněk policejních hlídek,“ řekl. První stupeň ohrožení terorismem byl v ČR vyhlášen minulé úterý po teroristických útocích v Bruselu, které si vyžádaly přes 30 obětí.

Incidenty, v nichž figurovali příznivci čínského prezidenta, vyzbrojeni tyčemi praporů, například v úterý v Chotkových sadech nebo v pondělí u Evropské třídy, se bude zabývat i GIBS. Na práci policie se dnes na zasedání vlády ptal ministr kultury Herman, který se na twitteru několikrát vyhranil proti spolupráci ČR s Čínou. Dnes si stěžoval na špatnou průjezdnost Prahou kvůli bezpečnostním opatřením.

Sundejte tu tibetskou vlajku, nařídila jim policie. V kanceláři u Hiltonu už visí znova

Podle médií čínští účastníci, kteří vítali čínského prezidenta, dostali pokyny z čínského velvyslanectví. Pozvaní se tam sešli už v pátek. Dostali prý rady, jak mají proti odpůrcům návštěvy a zastáncům lidských práv s tibetskými vlajkami postupovat. Za účast dostali stravu a trička. Sdělovací prostředky citovaly účastníka schůzky na čínské ambasádě.

Mezi těmi, kteří čínského prezidenta na trase vítali, byla řada studentů. Podle zdroje ČTK je velvyslanectví všechny eviduje, pokud jim přikáže dorazit, poslechnou. Závisí na tom jejich další pobyt v české škole. Zmínky o různých asociacích, které by „vítací akce“ organizovaly, považuje odborník za zástěrku, aby skutečného pořadatele nebylo možné dohledat.

Policisté zjistili, odkud se promítal protičínský nápis na Hrad. Bursíkovi je domů nepustili

Návštěva čínského prezidenta trvala od pondělí do středečního odpoledne. Provázela ji přísná bezpečnostní opatření a nezvyklé chování demonstrantů, kteří nevybíravým způsobem napadali protestující proti lidskoprávní politice Číny. Na postup policie si stěžovali někteří čeští aktivisté. Podle nich policisté zasahovali spíš proti nim, ne proti agresivnějším čínským účastníkům.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.