Lidovky.cz

Prahu ovládli příslušníci jiného státu, policie přihlížela, píší iniciativy

Česko

  13:23
PRAHA - Několik protikorupčních iniciativ a osobností pobouřilo omezování občanských práv při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze. Dopisem vyzvali poslance, senátory a členy vlády, aby důkladně prošetřili neodůvodněná opatření a všechny incidenty, při nichž byli napadáni čeští občané. Po vládě a prezidentovi Miloši Zemanovi požadují, aby se zastali občanů a protestovali proti postupu čínského velvyslanectví v Praze během návštěvy.

Protestující muž překrývá čínskou vlajku tibetskou. foto:  Michal Šula, MAFRA

Informace ČTK poskytla Alma Benešová, výkonná tajemnice protikorupční iniciativy Vraťte nám stát!.

Policie zvládla čínskou návštěvu dobře, hodnotí vláda. Incidenty prošetří GIBS

„Ulice Prahy ovládly skupiny příslušníků jiného státu, kteří se k našim občanům chovali nehorázným způsobem, jako by zde nebyli hosty, ale pány. Čeští občané, kteří si dovolili vyjádřit svůj protest proti současnému čínskému režimu a jeho představitelům například vyvěšením tibetské vlajky, byli navíc popotahováni také Policií České republiky, jako by byli nepřáteli státu,“ píší autoři otevřeného dopisu.

Dopis podepsali představitelé protikorupční iniciativy Vraťte nám stát! spolu s filozofem Václavem Němcem, advokátkou Hanou Marvanovou, analytikem a publicistou Petrem Havlíkem, představitelem hnutí Politika a svědomí Jakubem Múčkou, herečkou a výtvarnicí Ester Geislerovou, dramaturgem Janem Šternem, sociologem Ivanem Fišerem, herečkou a tanečnicí Kristýnou Liškou Bokovou a herečkou Jenovéfou Bokovou.

„Prodloužená ruka represivních složek“

Podle nich v důsledku opatření přijatých v době návštěvy čínského prezidenta „nejenže došlo k okleštění ústavně garantovaných občanských práv, ale veřejné instituce a policie České republiky se v podstatě staly prodlouženou rukou represivních složek nedemokratického státu“.

Sundejte tu tibetskou vlajku, nařídila jim policie. V kanceláři u Hiltonu už visí znova

Proti postupu policie během návštěvy čínského prezidenta se ohradila také Strana zelených. „Policie nechrání základní občanská práva, jako je právo na svobodu projevu nebo shromažďování, ale zjevně stojí na straně těch, kteří tyto svobody porušují,“ uvedl místopředseda strany Michal Berg. Podle senátorky Elišky Wagnerové se policie chovala „jako ozbrojená složka prezidenta republiky“. „Neslouží pořádku a bezpečnosti lidí v tomto státě, ale zájmům prezidenta republiky,“ uvedla senátorka.

Třídenní návštěva čínského prezidenta v České republice a jeho početného doprovodu skončila ve středu odpoledne a přinesla prohloubení vztahů obou zemí. Čínský prezident a Miloš Zeman podepsali smlouvu o strategické spolupráci a přihlíželi podpisu třicítky obchodních dohod, na jejichž základě by měli čínští investoři v Česku investovat do roku 2020 až 232 miliard kkorun, z toho 95 miliard v letošním roce.

Návštěvu provázela přísná bezpečnostní opatření a nezvyklé chování čínských demonstrantů, kteří nevybíravým způsobem napadali protestující proti lidskoprávní politice Číny. Čínští aktivisté se například snažili svými vlajkami zakrýt transparenty demonstrantů. Na postup policie si stěžovali někteří čeští aktivisté. Podle nich policisté zasahovali spíš proti nim, ne proti agresivnějším čínským účastníkům. Na nekorektní chování české policie upozorňovala i média. Vláda se ale shodla, že policie zvládla opatření dobře, incidenty budou vyšetřeny, bude se jimi zabývat i Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.