Lidovky.cz

‚Když se vám tu nelíbí, jděte pryč,‘ řekl Zeman. Chovanec pozastavil přesídlení křesťanských uprchlíků

Česko

  14:56aktualizováno  16:26
PRAHA - Ministr vnitra Milan Chovanec v pátek dočasně pozastavil projekt Nadačního fondu Generace 21 na přesídlení křesťanských uprchlíků z Iráku. Dalších 25 cizinců, kterým poskytla Česká republika azyl, totiž požádalo o vrácení pasu. Chovanec při páteční návštěvě Ostravy řekl, že cizinci chtějí opustit Českou republiku a dostat se do jiné evropské země. Hovořil například o Německu či Švédsku.

Celkem se setkání účastnilo okolo 120 lidí. foto: Adolf Horsinka, MAFRA

„K dnešnímu dni 25 lidí požádalo o navrácení cestovních dokladů. Do doby, než se to vysvětlí a vyřeší, proto nebudeme přivážet další uprchlíky v rámci tohoto projektu,“ řekl. Dodal, že Česko je tak v situaci, že by se mohlo stát spoluúčastníkem cestovní kanceláře, která by uprchlíky přivážela blíž k cílovým zemím jako je Německo a Švédsko.

Mluvčí nadačního fondu Martin Frýdl uvedl, že přesně neví, proč tato skupina lidí nechce zůstat v Česku. Potvrdil, že jde širší rodinu, která od svého příjezdu bydlela ve středisku Okrouhlík u Jihlavy. Generace 21 chce podle něj pokračovat v práci s lidmi, kteří se rozhodli zůstat.

Prezident Miloš Zeman v pátek během tiskové konference v Královéhradeckém kraji uvedl, že četl názory uprchlíků na ubytování, které nazvali kravínem a přitom šlo o standardní byt 2+1 za který by, podle prezidentových slov, „olízla prsty“ kdejaká mladá rodina. Zeman dále uvedl, že nechápe, proč Iráčané opouštějí svou zemi, když část Iráku je podle něj už de facto pod zákonnou vládou. „Nikdo vás sem nezval. Když už tady jste, dodržujte naše pravidla chování a když se vám to nelíbí, jděte pryč,“ zopakoval v reakci na odchod uprchlíků Zeman své známé tři věty.

Žádost o zrušení azylu prý Iráčané podali bez vědomí Generace 21. Projekt bude dle Frýdla pokračovat pro lidi, kteří v Česku zůstat chtějí. „Je pozastaven příjezd dalších uprchlíků, než se situace vyjasní. Program pro ty, kteří jsou v České republice, pokračuje tak, jak bylo naplánováno,“ řekl Frýdl. Doplnil, že Generace 21 spolupracuje jak s uprchlíky, tak s ministerstvem. Postup vnitra zhodnotil jako logický.

Polská zkušenost

Podle ministra začíná projekt nadačního fondu výrazně skřípat. „Druhá várka lidí chce odcházet jinam než do Iráku. To je proces, na kterém se podílet nebudeme,“ řekl. Tvrdí, že něco podobného se už stalo v Polsku, kde fungoval stejný projekt. „Polský ministra vnitra mi říkal, že z těch 150 lidí, kteří touto formou přijeli, téměř všichni už z Polska odešli,“ uvedl.

Chovanec v pátek nechtěl upřesnit, ze které skupiny uprchlíci jsou. Je ale pravděpodobné, že jde o Iráčany umístěné v Okrouhlíku u Jihlavy. Už dříve se hovořilo o tom, že tito lidé nejsou spokojeni s vyhlídkami na budoucnost v Česku. Rodina, která požádala o návrat do Iráku, nyní žije v Brně. Návrat odůvodnila steskem prarodičů po domově. Podle Chovance ale není jasné, jak ze země odcestují. „Nadační fond jim zaplatil cestu k nám, nevím, zda jeho donátoři budou souhlasit, aby se platila i cesta zpět,“ řekl ministr vnitra.

Rodina pastora odešla do Prahy

V Okrouhlíku bydlela také čtyřčlenná rodina pastora a svobodná žena, kteří v pátek dorazili do Prahy. Podle Petra Janouška z Armády spásy, která jim v metropoli pomáhala s ubytováním, tito lidé další stěhování neplánují. Pro rodinu se podařilo sehnat zatím dočasné bydlení, pro ženu už mají byt, kde bude mít trvalý pobyt.

Frýdl přiznal, že organizátoři jsou z postupu Iráčanů smutní, ale prý je nezatracují. „Odjeli na konec světa jenom s dětmi a dvěma kufry. My je určitě nijak neztracujeme. Budeme dál spolupracovat s těmi, kteří tu jsou,“ popsal. Dodal, že uprchlíci si přivezli řadu válečných traumat, uznal i to, že jejich očekávání od života v Česku mohla být přehnaná. Konkrétní důvody jejich rozhodnutí odejít z ČR však nezná.

Iráčtí křesťanští uprchlíci, kteří nyní pobývají v areálu Přístav v Soběšovicích u Žermanické přehrady, o přesunu do jiné evropské země neuvažují, ani se nechystají na návrat do vlasti. „U nás podobné problémy jako v Brně či Jihlavě nenastaly,“ řekl Zdeněk Kašpárek ze Slezské diakonie, jež se o uprchlíky v regionu stará.

Devatenáctičlenná skupina v Moravskoslezském kraji má už ale jedno stěhování za sebou. Nejprve bydlela v areálu Karmel ve Smilovicích na Třinecku. V těchto dnech se přestěhovala do Soběšovic v okrese Frýdek-Místek. Slezská diakonie pro uprchlíky zatím nemá byty a středisko Karmel už má od dubna ubytovací kapacity nasmlouvány pro jiné účely. „Reakce na nové ubytování jsou pozitivní,“ řekl Kašpárek. Dodal, že na břehu přehrady uprchlíci zůstanou do 26. dubna. Do té doby pro ně chce diakonie najít vhodné byty.

Deset křesťanských uprchlíků z Iráku se v těchto dnech zabydluje v rekreačním...
Byty pro uprchlíky Okrouhlík v Jihlavě

Kromě Soběšovic a Okrouhlíku u Jihlavy pobývají uprchlíci také v Praze a Brně. Projekt s rozpočtem kolem 15 milionů korun organizuje a financuje Nadační fond Generace 21 s pomocí svých partnerů a podporovatelů. Fond v prvním roce hradí náklady na ubytování a životní potřeby iráckých křesťanů, stejně jako integrační služby. Peníze fond získal výhradně od soukromých dárců. Do Česka podle původních záměrů měl fond přesídlit zhruba 150 iráckých křesťanů. Nyní jich už je víc jak šest desítek.

Celkem do Česka přesídlilo 37 křesťanských rodin, což je 153 lidí. Většinou mají přiznaný mezinárodní status uprchlíka.

Lidé, které nadační fond pro přesídlení do Česka vybral, už před odletem do Česka prošli bezpečnostními prověrkami českých tajných služeb a pohovory s českými státními orgány.

Příjetí uprchlíků schválila vláda loni, první dorazili v lednu

  • 28. července 2015 - Představitelé fondu Generace 21 oznámili, že chtějí do ČR přivézt 152 křesťanských uprchlíků z Iráku pronásledovaných radikály z Islámského státu (IS). Jejich seznam předali úřadu vlády.
  • 14. prosince 2015 - Vláda souhlasila s přesídlením 37 křesťanských rodin, celkem 153 iráckých uprchlíků z Kurdistánu a Libanonu mělo do ČR přijet ve čtyřech skupinách. Na přesídlení, které zaštítily církevní instituce, se měl podílet fond Generace 21, a to i finančně.
  • Fond stanovil dvě podmínky. Žadatelé měli mít ověřitelný příběh a měli chtít do ČR. Podmínkou jejich příjezdu byla bezpečnostní prověrka.
  • 24. ledna 2016 - V Praze přistálo letadlo s první skupinou deseti uprchlíků. Utečenci, kteří pocházejí z oblasti iráckého Mosulu, byli převezeni do rekreačního střediska Okrouhlík u Jihlavy.
  • Fond (na projekt měl rozpočet zhruba 15 milionů korun) měl v prvním roce uhradit náklady na ubytování a životní potřeby iráckých křesťanů, stejně jako integrační služby.
  • 5. února 2016 - Druhá skupina uprchlíků dorazila do ČR; jednalo se o čtyři rodiny se 17 členy. Zamířili také do Okrouhlíku u Jihlavy.
  • 11. února 2016 - Pozdvižení vyvolala reportáž TV Prima o bydlení nabízeném jihlavskou radnicí uprchlíkům. Jeden z mužů podle Primy přirovnal ubytování k přemalovanému kravínu. Fond označil reportáž za lživou, televize se za ni i za překlad tlumočníka postavila.
  • 19. února 2016 - Dorazila třetí skupina křesťanských uprchlíků; ze 41 lidí přiletělo 33 přímo z iráckého Irbílu a osm z Libanonu. Více než polovina jich zamířila do Brna, další do Smilovic u Třince (část obyvatel s jejich příjezdem nesouhlasila) a do Okrouhlíku.
  • 20. března 2016 - Čtvrtá skupina uprchlíků dorazila do ČR. Z iráckého Irbílu mělo přiletět 23 lidí, dva se před odletem rozhodli zůstat. Část jich zamířila do Smilovic, 15 jich našlo domov v hotelu v pražském Braníku.
  • 31. března 2016 - Generace 21 oznámila, že osmičlenná rodina ubytovaná v Brně se rozhodla vrátit do vlasti. Návrat odůvodnila steskem prarodičů po domově. Fond odložil podání žádosti o přidělení bytů rodinám v Jihlavě, uprchlíci nebyli spokojeni se svými vyhlídkami.
  • 1. dubna 2016 - Ministr vnitra Milan Chovanec dočasně pozastavil projekt Nadačního fondu Generace 21 na přesídlení uprchlíků z Iráku.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.