Lidovky.cz

Proč chtějí křesťanští uprchlíci do Německa? Vyčítali jim spotřebu vody, tvrdí tlumočník

Česko

  6:06
PRAHA - Nejlevnější potraviny a na dva dny vypnutá voda. To jsou prý jedny z důvodů, proč se skupinka 25 křesťanských uprchlíků z Iráku rozhodla opustit Českou republiku. „Cítí se podvedeni,“ říká tlumočník Nazih Albahri, který je s nimi v kontaktu. Podle ředitele fondu Generace 21 se ale spíš jedná o emoce. „Nic závažného se jim nedělo,“ tvrdí.

Skupina 25 křesťanských uprchlíků z Iráku původně ubytovaných v Okrouhlíku u Jihlavy odjíždí do Německa. foto: Tomáš BlažekMAFRA

Skupina 25 křesťanských uprchlíků z Iráku, kteří byli do České republiky přesídleni v rámci programu Nadačního fondu Generace 21 (více ZDE), požádala o azyl v Německu. Iráčani o víkendu odjeli z Okrouhlíku na Jihlavsku, kde byli ubytováni. Ihned za hranicemi je však zadržela německá policie s tím, že je do Česka v pondělí vrátí. Dohoda ale nakonec padla, jelikož celá skupina u německých sousedů požádala o azyl.

„Iráčané odůvodnili podání žádosti o azyl rodinnými vazbami ve Spolkové republice Německo,“ uvedla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Když Iráčané Okrouhlík opustili, ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) program zastavil s tím, že jeho další pokračování projedná ve čtvrtek vláda.

Ačkoli Generace 21 důvod odchodu Iráčanů nezná, podle tlumočníka Naziha Albahriho to bylo několi věcí najednou. „Měli pocit, že jsou Generací 21 podvedeni,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

  • Skupina křesťanských uprchlíků se podle informací serveru Lidovky.cz snažila iniciovat také schůzku s ministerstvem vnitra. Ta se uskutečnila 29. března a uprchlíci uvedli, že jsou s Nadačním fondem Generace 21 nespokojeni..
  • „Ministerstvo vnitra opakovaně žádalo skupinu o sdělení konkrétních důvodů této nespokojenosti tak, aby mohlo vzniklou situaci s Nadačním fondem G21 řešit a případně zjednat nápravu. Žádný konkrétní důvod však ani jeden ze členů této skupiny na společném jednání se zástupci ministerstva neuvedl,“ uvedla za rezort Hana Malá z tiskového odboru.

Lidovky.cz: Vy jste se skupinou 25 křesťanských uprchlíků z Iráku v kontaktu. Mluvil jste s nimi o tom, proč se rozhodli z Česka odjet?
Zavolali mi a prosili mě, abych za nimi přijel co nejdříve. Ptal jsem se a Generace 21 se k nim prý nechovala tak, jak byli domluveni, a proto chtěli vystoupit z programu. Zřejmě mezi nimi několikrát proběhlo jednání, ale poté je naštvala poslední kapka.

Lidovky.cz: Co to bylo?
Když se měli stěhovat do nájemních bytů, zástupci Generace 21 jim přinesli fotky bytu a smlouvy s tím, ať to podepíší. Ti lidé jim říkali, že nemohou podepsat smlouvy na byty, které znají jen z obrázku. Nakonec prý tedy Generace svolila, že se uskuteční prohlídky, ale bez otce. To je ale pro ně hlava rodiny a co řekne, to platí. Proto se naštvali a rozhodli se, že odejdou. Říkal jsem jim pro a proti, ale oni už byli rozhodnutí.

Lidovky.cz: Proč by se na byt nemohl podívat otec rodiny?
Nevím, důvody neznám. Už dříve mu nabídli byt ve třetím patře, ale má manželku, která nechodí.

Incident s kravínem

  • Kontroverze vzbudila v únoru odvysílaná reportáž televize Prima, která se týkala právě života iráckých uprchlíků v Česku. Jeden z uprchlíků George Batto podle televize a tlumočníka Naziha Albahriho uvedl, že je nespokojen s bydlením, které měl zhodnotit jako "přemalovaný kravín" a údajně mluvil o "okamžitém odjezdu zpět do Iráku".
  • Video vyvolalo bouřlivé reakce nejen na sociálních sítích, ale ohradila se proti němu i Generace 21 a projekt Hate Free. Podle nich došlo k chybě v překladu a tlumočník výrok špatně interpretoval. Hate Free dokonce reportáž označilo za manipulativní (více čtěte ZDE).
Uprchlík Batto v reportáži televize Prima.

Lidovky.cz: Incident s bytem, jak ho popisujete, asi nebyl jediný důvod, proč chtěli odejít?
Mají své důvody, ale nechtějí je sdělit. Bojí se, že by se to obrátilo proti nim. Měli pocit, že jsou Generací 21 podvedeni.

Lidovky.cz: A na co konkrétně si tedy stěžovali?
Jednou jim údajně (zástupci Generace 21) vyčetli, že mají velkou spotřebu vody, dokonce jim ji na dva dny vypnuli. (Uprchlíci) Říkali, že to byla katastrofa, že nevěděli, co mají dělat. Prý voda došla. Poté si mi stěžovali na jídlo, že když někam šli, vždycky jim koupili nejlevnější věci nebo ty, které byly ve slevě. Bylo to několik věcí, které se najednou nahromadily. A k tomu se přidaly emoce. Neměli se na koho obrátit. Nejde o to, že by byli nevděční, byli jako ve vězení. Byli nervózní a psychicky opravdu na dně.

Lidovky.cz: Mluvil jste se zástupci Generace 21? Snažil jste se do jednání nějakým způsobem zapojit, vysvětlit to?
Já jsem s nimi nemluvil, nepřísluší mi to. Nevím, proč se Generace takhle chová. Nelíbilo se jim už dříve prohlášení pana Batto (Viz box „Incident s kravínem“). Uprchlíci mi ale říkají, že České republice děkují, že tady jsou hodní lidé, ale jednání Generace 21 se jim vůbec nelíbí. Nemají nic proti Česku, akorát ten přístup jim vadí.

Je to absurdní, tvrdí Generace 21

  • Podle ředitele Nadačního fondu Generace 21 Jana Talafanta jim ale skupina Iráčanů neřekla, proč chce z Česka odejít a program opustit. Z doslechu se prý dozvěděl, že se s nimi setkala nějaká třetí strana, která jim tento krok poradila. Kdo to byl, netuší.
  • „Není to pravda, bylo jim to (prohlídky bytů; pozn. red.) umožněno. Jenom jim to nebylo umožněno hned,“ uvedl Talafant k výtce ohledně nájemních bytů. Že by otec rodiny dostal zákaz zúčastnit se prohlídky, zcela odmítl. „Je to absurdní,“ doplnil.
  • Podle Talafanta navíc nechtěla odjet celá pětadvacetičlenná skupina, některým se tu líbilo a chtěli zůstat. Kvůli rodinným vazbám ale Česko nakonec opustili všichni.
  • „Určitě to nebylo o bytech, bylo to už předtím. Obecně se u nich projevily velké emocionální reakce na pobyt v České republice, reagovali na nejrůznější podněty. Ale nic závažného se jim nedělo, péče o ně neselhala. Spíš to byla kombinace všeho,“ okomentoval Talafant.
  • V rámci nadačního programu dorazilo do Česka zatím celkem 89 běženců.
  • Za nedorozumění označil také problémy s nedostatkem vody. „Zřejmě nějaké dítě nebo někdo jiný nechalo celou noc téct vodu. Okrouhlík byla voda napojená na tři studny a všechny byly až do dna vyčerpány, až to začalo brát bláto a jedné shořelo čerpadlo. Zavolali jsme opraváře a těch pár hodin, co netekla voda, měli k dispozici neomezené množství balené vody na vše. Druhý den bylo vše v provozu, přestože to stálo spoustu peněz a nervů. Přes noc vytekly desetitisíce litrů vody, nikdo neví, kdo to byl, ale to nikomu nezazlíváme,“ uvedl Talafant s tím, že vše prý přičítá emocím.
  • A také on uvedl příklad, kdy uprchlíci prý přítomnému sociálnímu pracovníkovi vyčítali, že si nedal jejich společnou fotku z jedné akce na sociální síť. „A přišla od nich výčitka, že je nemá rád. To jsou emoce, to nemá nic společného s integrační činností,“ popsal ředitel.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.