Lidovky.cz

Rakouský prezident přijel do Česka vlakem. Ohledně migrace se se Zemanem neshodl

Migrace

  11:32aktualizováno  18:37
PRAHA - Rakouský prezident Heinz Fischer přijel v pondělí na dvoudenní návštěvu České republiky. Do Prahy přicestoval se svou ženou Margit netradičně vlakem. Z hlavního nádraží pak přejel zvláštním vlakem s historickými vozy do Stochova poblíž prezidentského sídla v Lánech. V Lánech Fischer jednal s českým prezidentem Milošem Zemanem.

Miloš Zeman přivítal rakouského prezidenta Heinze Fischera na nádraží ve Stochově poblíž Lán. foto:  František Vlček, MAFRA

Fischer v Česku zůstane do úterý, kdy se mimo jiné setká s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD).

Vlak s rakouským prezidentem zastavil u prvního nástupiště hlavního nádraží v Praze v 11:07. Na Fischera tam u sochy zachránce židovských dětí Nicholase Wintona čekala nastoupená jednotka Hradní stáže s prapory, uvítal ho šéf hradního protokolu Jindřich Forejt. Dobře naladěný rakouský prezident pak zamával novinářům a přešel po červeném koberci do Vládního salonku. V něm strávil přibližně půl hodiny, než byl přistaven vlak s historickými vozy.

Miloš Zeman přivítal rakouského prezidenta Heinze Fischera na nádraží ve...
Miloš Zeman přivítal rakouského prezidenta Heinze Fischera na nádraží ve...

Vlak tažený parní lokomotivou dorazil do Stochova krátce před 13:00, na nástupišti Fischera a jeho manželku přivítal Zeman se svou manželkou Ivanou. Na nádraží čekala také více než stovka přihlížejících i čestná jednotka v historických uniformách československých legionářů.

Prezidenti na nádraží odhalili pamětní desku, která připomíná první setkání prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka a jeho rakouského protějšku Michaela Hainische v roce 1921. Cestou na lánský zámek se zastavili na hřbitově, kde položili věnec na Masarykův hrob.

Střelba nejen pro Číňany. Z děla se vypálí i při návštěvě prezidenta Rakouska

V Lánech se končícímu rakouskému prezidentu dostalo mimořádných poct. Zeman ho na zámku přijal jako prvního cizího státníka s vojenskými poctami včetně 21 dělových salv, které zazněly během státních hymen. Ty byly poprvé v novodobé české historii na počest zahraničního hosta stříleny při nedávné návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Před společným obědem a jednáním se oba prezidenti krátce prošli zámeckým stromořadím.

Oba politici se spolu bavili třeba o uprchlické krizi, na kterou mají odlišné názory. Shodují se ale v pochybnostech nad dohodou o navracení uprchlíků mezi Evropskou unií a Tureckem.

Fischer Zemanovi přislíbil pozvání do Vídně

Zeman na tiskové konferenci zopakoval svůj odmítavý názor na přerozdělování migrantů podle kvót, Fischer uvedl, že evropské země by měly problém řešit společně, a Vídeň proto volá po spravedlnosti v přerozdělování. Dodal, že je otázkou, jakým způsobem tuto spravedlnost zajistit. Už ve vlaku cestou do Prahy novinářům řekl, že odlišné postoje obou zemí vycházejí z rozdílné výchozí pozice, která znamená rozdílné zájmy.

Mluvili dále o dopravním spojení mezi oběma zeměmi a ujistili se vzájemným přátelstvím. Fischer, kterému končí druhé funkční období, slíbil, že Česko bude navštěvovat i v budoucnu. Zároveň Zemanovi přislíbil, že udělá vše pro jeho brzkou návštěvu ve Vídni.

Tajemná schůzka mocných. Luxusní rakouský resort uvítá elitní klub Bilderberg

Prezidenti si na lánském zámku prohlédli i malou výstavku, na které byly kromě fotografií ze setkání Masaryka s Hainischem vystaveny i dobové dokumenty, včetně tehdejší mezistátní smlouvy mezi Československem a Rakouskem o vzájemné neutralitě a spolupráci. Archiváři připravili i dokument představující tehdejší menu nebo zasedací pořádek hostů.

Na pondělním programu Fischera byla také návštěva rakouského velvyslanectví nebo státní večeře na Pražském hradě. V úterý pak navštíví Rakouské gymnázium, podnikatelský seminář, výstavu na Kampě nebo památník heydrichiády. Z Prahy odjede odpoledne opět vlakem.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.