Lidovky.cz

Další porod před soudem. Placentu vyhodili, mé přání ignorovali, stěžuje si matka

Právo

  6:00
PRAHA - Do porodnice přišla s jasným plánem, jak by si představovala porod. Ten však nakonec proběhl úplně jinak, a tak se mladá matka z Prahy začala s nemocnicí soudit. Podle ní totiž personál nerespektoval její potřeby. Žena žádá odškodnění 600 tisíc korun.
Porod - ilustrační foto

Porod - ilustrační foto foto: Shutterstock

Žena tvrdí, že zaměstnanci neratovické porodnice urychlili porod, nutili ji rodit vleže, bez svolení ji odebrali krev a placentu vyhodili. Protože prý ale nemá dostatek peněz na právní pomoc, uspořádala pro ni organizace Liga lidských práv finanční sbírku.

Na chvíle, kdy v neratovické nemocnici porodila první dítě, nevzpomíná mladá matka s iniciálami S. V. (žena si nepřála být plně jmenována, redakce ale její identitu zná – pozn. red.) v dobrém. Problémy prý začaly už krátce po příjezdu do zařízení, když odmítla podepsat dokument s předepsanými podmínkami porodu.

Sama si přinesla „dříve vyslovené přání“, v němž vyjmenovala, s jakými zákroky souhlasí a s kterými už nikoli. Teď před soudem, ke kterému případ ve spolupráci se známou advokátkou Zuzanou Candigliotou dohnala, vysvětluje, co vše podle ní lékaři nedodrželi, či dokonce zkazili.

Nohy v držadlech, nástřih hráze

A bodů vyjmenovává hned deset. Stěžuje si například na „urychlování porodu, bezdůvodné podání antibiotik, nucenou polohu vleže a nohy v držadlech, nástřih hráze, přestřižení pupečníku, nevydání placenty či její nucené vytlačení“. Kromě toho klientce vadil nedostatek soukromí, podání oxytocinu i to, že nemohla po porodu s partnerem opustit „nepřátelské“ prostředí nemocnice.

Kontroverzní porody

Česká televize na podzim loňského roku odvysílala dokument Eriky Hníkové s názvem Pět zrození. Ten autoři původně anoncovali jako dokument „o opuštěnosti, separaci a neosobním přístupu v praktikách jedné české porodnice...“. Přestože ji nakonec změnili, tvůrci se dostali s vedením nemocnice do sporu. Server Lidovky.cz přinesl rozhovory se zástupci zúčastněných stran.

„Klientku jednání personálu hluboce zasáhlo, psychicky i fyzicky ji poškodilo tak, že byla nucena vyhledat psychoterapii a dodnes se s tím nebyla schopna zcela vyrovnat,“ stojí ve znění žaloby, s níž se server Lidovky.cz detailně seznámil. Právě kvůli takovému jednání žádá S. V. odškodnění ve výši 600 tisíc korun.

S následky porodu prý bojuje dodnes. „Pořád jsem se s tím nevypořádala. Terapie, kterou jsem zahájila devět měsíců po porodu kvůli posttraumatickému šoku, mi nepomáhá se s tou událostí skutečně srovnat. Jakmile nedám zpětnou vazbu nemocnici, tak to pro mě nemá účinek,“ líčila žena v rozhovoru krátce po pátém soudním jednání, kterého se zúčastnila kromě několika svědků i primářka porodnice. Ta byla u porodu v roce 2012 přítomna.

Nemocnice se kritice brání a odvolává se na dřívější zamítnutí stížnosti pacientky. „Česká legislativa neumožňuje, aby nemocnice bez souhlasu pacienta o něm podávala informace. Každopádně vycházíme z toho, že celý průběh zákroku probíhal lege artis (podle pravidel - pozn. red.). Předpokládejme, že v těchto intencích bude i rozhodnutí soudu,“ uvedla mluvčí zařízení Dagmar Dvořáková.

Vstřícný přístup? Spíše šok, říká rodička

Žena podala žalobu z několika důvodů. Tím hlavním je prý to, aby k ničemu podobnému v nemocnicích už nedocházelo. „Připadá mi naprosto otřesné, že se něco takového stalo. Nemocnice měla pověst zařízení, které vychází rodičkám vstříc, pro mě to byl ale velký šok,“ vysvětluje.

Jenže náklady na soudní jednání a zpracování znaleckých posudků jsou pro ni příliš vysoké. „Můj partner pracuje na akademické půdě a já jsem čtyři roky na rodičovské. Neměla jsem finance, ale chtěla jsem to dotáhnout do konce,“ vysvětluje žena, jak vznikla finanční sbírka za pomoci neziskové organizace Liga lidských práv. Aktuálně se podařilo získat přes patnáct tisíc, přičemž vysněná částka činí 55 tisíc korun.

Žena také tvrdí, že přístup personálu uškodil nejen jí, ale i její dceři, protože pupečník přestřihl dříve než 24 hodin po porodu a před přirozeným porodem placenty.

Ani o ní však nemohla, jak vypráví, sama rozhodnout. Placentu chtěla porodit přirozeně a využít ji po porodu k výrobě kapslí s hormony. „Vím, že je to v Česku trošku ošemetné, ale každý má právo o svém těle rozhodovat. Já jsem hormony chtěla použít. Oni se mi ale vysmáli, řekli, že je to biologický odpad a placentu hodili do igelitu. Placenta je součást mého těla, vyživovala moje dítě, tudíž bych o ni měla rozhodovat já,“ stěžuje si.

‚Soud vyhrajeme’

Přestože je z posledního jednání u soudu kvůli výpovědím svědků i samotné primářky zklamaná, věří ve svůj úspěch. „Oni (porodní personál – pozn. red.) se musí řídit nadstandardními požadavky a není možné, aby se ženou takto manipulovali nebo řekli, že něco nerespektují,“ uvedla na závěr.

V Česku rozhodně nejde o první případ, kdy se žena soudí kvůli průběhu porodu. Na konci března dal soud za pravdě matce z Brna, které záchranka odvezla proti její vůli její novorozeně do nemocnice. Kvůli zásahu do osobnostních práv matky a dítěte a přisoudil každému z nich odškodnění 50 tisíc korun.

Server Lidovky.cz také popsal případy dvou matek, Alexandry Krejzové a Šárky Dubské, které svou stížnost dohnaly až před takzvaný Velký senát ve Štrasburku. Vadí jim, že neměly možnost svobodně se rozhodnout o okolnostech svého porodu. Před mezinárodním senátem stojí už podruhé.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.