Lidovky.cz

Po kom Bradáčová jde? I po Rittigově policejní spojce

Česko

  17:28
Sice už dvacet let u policie nepracuje, kontaktů ve sboru využíval dodnes. Jak uvedl server časopisu Respekt, mezi hlavními podezřelými nejnovější razie protimafiánského útvaru a vrchních žalobců je i expolicista Igor Gáborik. Jeho jméno se skloňovalo v řadě kauz. Vždy však šlo jen o domněnky bez uchopitelných důkazů. Teprve až odtajněné zápisky bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého (stíhaného za korupci) nasvítily Gáborika zřetelněji. Gáborik měl být – alespoň podle zápisků – Dbalého informátorem, který měl přístup do policejního zákulisí. Svou roli přitom sehrál vlivný lobbista Ivo Rittig.

nepoužívat! Vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová foto: MAFRA - Tomáš Krist

Dbalého záznamy odhalily i to, jak se ke svému policejnímu zdroji dopracoval. Seznámil je – opět podle zápisků – právě Rittig, který uplatňoval svůj vliv i v Nemocnici Na Homolce. „Rytířská ulice, meet Rittig + Igor Gáborik za policii,“ stojí v poznámce z 10. prosince 2007. Kauzu Nemocnice na Homolce server Lidovky.cz dlouhodobě sleduje, klíčové pasáže z Dbalého zápisků i soudní zpravodajství najdete ZDE.

Detektiv odešel od útvaru již před více než dvaceti lety, dodnes má však u policie kontakty. Posléze společně s dalšími expolicisty otevřel detektivní kancelář.

Dbalý díky němu měl detailní přehled o vyšetřování kolem Homolky. „Podnět k šetření kolem Stylmedu (policie Praha 7) pivo s Igorem Gáborikem, kterému předáváme materiály k výše uvedenému šetření, informace budou v pondělí,“ poznamenal si 15. května 2008.

Stylmed H, později Holte Medical, byl od roku 1996 hlavním distributorem léčiv a zdravotnického materiálu pro nemocnici, které ji přeprodával s marží od distribučních firem. Společnost tak čelila podezření, že jako nastrčený mezičlánek byla nástrojem na tunelování Homolky.

Kvůli vyšetřování se tehdejší ředitel nemocnice podle zápisků scházel s bývalým policistou opakovaně. „Přijíždí Gáborik s dalšími informacemi o vývoji kauzy Stylmed,“ zapsal si Dbalý 28. května 2008. „U Václava meet s Gáborikem (kauza Stylmed na policii) s Rittigem,“ stojí v poznámce z 21. července 2008.

Když si kvůli případu Dbalého kriminalisté pozvali, Gáborik ho před tím podle zápisníku hned dvakrát brífoval. „Informačně Gáborik kvůli předvolání na 1.2. (akce Stylmed),“ zaznamenal. Podruhé už oba muži zjevně řešili detaily blížícího se výslechu. „Meet s panem Gáborikem, se kterým domlouváme strategii na pondělní návštěvu policie,“ zní poznámka z 29. ledna 2010.

Dva dny po návštěvě Dbalého expolicista informoval o jeho výsledku. „Krátce Gáborik se shrnutím z pondělního podání vysvětlení na policii, snad je to pod kontrolou,“ doufal.

Služeb bývalého policisty Dbalý podle diáře využil i v roce 2010, kdy kvůli hospodaření Nemocnice Na Homolce podal trestní oznámení lidovecký poslanec Ludvík Hovorka. „Meet s Davidem kolem digitalizace a přípravy na reakci na trestní oznámení Hovorky (už ho máme, podal ho obecně na řadu věcí - mělo by být pod kontrolou Gáborika),“ uvádí poznámka z 10. června 2010, kdy se Dbalý setkal s advokátem kanceláře Šachta&Partners Davidem Michalem.

„Gáborik, se kterým v návaznosti na včerejší rozhovor řeším věci kolem policejní linie podání páně Hovorky,“ napsal šéf Homolky ke 13. srpnu 2010. A novinky spolu oba podle poznámek probírali i o měsíc později. „Meet s Igorem Gáborikem, který mě informuje a aktualitách na Kongresovce a v Dlážděné,“ napsal Dbalý v narážce na sídla pražského policejního ředitelství a protikorupčního útvaru.

Z jeho zápisníku také vyplývá, že Gáborik docházel také přímo do centrály, jak nazýval sídlo advokátní kanceláře Šachta&Partners, jejíž právníci se měli na tunelování Homolky podílet. „V AK Šachta meet s Michalem, Jirkou, Valtrem, Kutilem a posléze s Gáborikem, probrána řada témat, hlavně kolem materiálů na policii,“ píše se v zápisce z 15. listopadu 2010.

Ze zkratkovitých poznámek nelze jednoznačně určit, zda měl Gáborik opravdu zákulisní informace z policie, anebo jen Dbalého vodil za nos. Každopádně: Hovorkovo udání nikdy neskončilo obviněním a první zatýkání přišlo až s novým vyšetřovacím týmem.

Když se loni Lidovky.cz pokusily Gáborika s Dbalého deníkem konfrontovat, nejdříve se odmítl o záležitosti bavit. „Já vůbec nevím, o čem mluvíte,“ zavěsil, jakmile zaslechl jména Rittig a Dbalý. Večer potom serveru Lidovky.cz napsal: „Od policie jsem odešel v roce 1996 a tudíž jsem nic takového dělat nemohl. Jsem soukromá osoba a nebudu vám sdělovat, koho znám nebo neznám. Nenechám se vtahovat do vašeho vynášení informací z vyšetřovacího spisu případu Homolka.“

I lobbista Rittig tehdy popřel, že se s bývalým policistou někdy potkal. „Neznám žádného Gáborika a zejména neznám nikoho, kdo by vynášel informace od policie. Navíc, obvykle policie vynáší informace ode mě,“ napsal Rittig serveru Lidovky.cz.

Dbalý a dalších šest lidí by se již u soudu zpovídá z manipulace se zakázkami na digitalizaci chorobopisů a nákup gama nože. Zápisník pro kriminalisty představuje jeden ze stěžejních důkazů o korupci ve špitále. Dbalého obhajoba nicméně tvrdí, že se jedná o pouhou směs reality a fikce. Za úniky informací z policie do podsvětí v této kauze nebyl až dosud nikdo obviněn.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.